2015 Rugpjūčio 28

Rimvydas Valatka

Reikia dirbti galva

veidas.lt

Kolegė, kuri nėra nei kvaila, nei kairioji, surado ir savo feisbuko paskyroje įdėjo euro zonos šalių asmens pajamų lentelę, skelbiančią, kad Lietuvoje jos tėra 5955, o ES vidurkis – 24 751 Eur. Jos komentaras – kaip iš klasikinės graikų tragedijos: „Štai kaip gyvename. Asmens grynosios metinės pajamos Lietuvoje keturis kartus mažesnės nei euro zonos vidurkis.“

 

Lietuviai, ypač vargšai ir intelektualai, itin jautriai reaguoja į tokius pranešimus. Šaukia taip, tarsi kas būtų išprievartavę prie Arkikatedros ar vaiką būtų nuskriaudęs koks pedofilas.

Ar galima šį ginčą grąžinti prie ištakų?

Variantų yra. Galima pasiūlyti palyginti, pavyzdžiui, kiek kartų mūsų asmens pajamos buvo mažesnės už ES vidurkį 1991 m. lapkritį, kai perėjome į laisvąją rinką. Skirtumas siekė gal 30 kartų. Štai taip gyvenome prieš 24 metus. Kas mokykloje rinkosi matematiką, supras – atsilikimą Lietuva jau sumažino maždaug šešis kartus. Kinas ir indas krykštautų, o lietuvis, žinoma, verkia.

Bet ar paveiks ką nors toks argumentas? Vieni neprisimins. Antri neturi ko prisiminti, kad suvoktų epochą, kurioje nebuvo bananų. Mama, bet bananų juk yra visada, sako jie ir reikalauja euro zonos pariteto 1:1 čia ir dabar.

Galima būtų kalti prie stulpo argumentu, kad, be pajamų vidurkio, dar yra ir kelionių autobusais, mėsos kainos, dyzelino ir benzino kainų vidurkis. Buto kvadratinio metro vidurkis Zarasuose ir Naujojoje Akmenėje, kurį lyginti su Londono, Paryžiaus ar Berlyno vidurkiu iš esmės prilygtų bandymui pereiti sostinės Gedimino prospektą vilkint Adomo kostiumu.

Nepaveiks ir tai. Reikia skaičiuoti, išvesti koeficientą ir dar mąstyti. Per sunku. Kas lieka?

Kalti į kaktą tricole vinimi. Kaip dirbame, taip ir uždirbame, ponai. Ir nereikia aiškinti, kad dirbame daug ir sunkiai. Jei ir dirbame kada daug, tai neefektyviai. Mėnesį trunkančios atostogos irgi reiškia darbą? Švęsti Jonines ir Žolines, proletarų šventę ir tris Nepriklausomybės dienas – oj, kaip sunku?

Amerikiečiai gauna 12 dienų atostogų, ir Nepriklausomybės diena tik viena. Štai taip gyvena amerikiečiai. Japonai ir visa Azija apskritai dirba nuo ryto iki vakaro.

Neįtikina? Ką gi, yra dar bjauresnis išaiškinimas. Kuo dirbame, ponai: kastuvu, užpakaliu ar galva? Derėtų jau žinoti iš istorijos, kad tie, kurie dirba kastuvu, niekada per daug neuždirbdavo.

Lietuva pagal studentų skaičių 1000 žmonių yra pirma ES. Bet Lietuva yra pirma ES ir pagal žmonių, užsidirbančių duonai fiziniu darbu, skaičių. Bene 67 proc. lietuvių duoną pelnosi juodu darbu. Štai kokia petruška: ketverius metus studijavo graikų ir romėnų filologiją, sporto vadybą ar pingvinų veisimo Balbieriškyje ypatumus, o dirba padėvėtų bliuzelių pardavėja „Humanoje“. Arba kasa griovius.

Kelias dešimtis Lietuvos istorikų ir politologų stažuočių Viskonsino universitete prieš ketvirtį amžiaus apmokėjęs Virdžinijos fermeris Kay Andrus – Kęstutis Alksninis, paklaustas, kaip jis, Filadelfijos bruko vaikas, pradėjęs nuo nulio išsinuomotoje fermoje, sugebėjo tapti penktu pagal dydį Virdžinijos fermeriu, pakeldavo pirštą prie smilkinio ir laužyta lietuvių kalba ištardavo tokį pamokslą: „Reikia dirbti galva!“

Biržų rajono Parovėjos kaimo ūkininkai Vaidutė ir Vytautas Stankevičiai negirdėjo apie K.Andrusą, bet gali pasakyti tą patį. Stankevičiai pradėjo net ne nuo nulio – jie buvo padegėliai, o šiandien jie – Lietuvos Metų ūkininkai. Jų ūkyje – per 30 samdinių ir dar robotai, melžiantys karves. Kokios yra jų asmens pajamos? Oho. Tačiau kiek jie atostogavo per 20 metų?

Kaip dirbame, taip ir uždirbame.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Rimvydas Valatka:
Skelbimas

Komentarai (18)

 1. barzda barzda rašo:

  Šaunuolis Valatka, gera analize,įtaigi.Gal bus mažiau verkšlenančiu ir laukiančiu, kad jiems viskas turi būti paduota ant lėkštutės.

 2. saldus melas saldus melas rašo:

  Pigokas, sakyčiau, pavyzdinis “užsakomasis” straipsnis, su abejotina sėkme nuslėpti kokioje vergojėje gyvena dauguma LR piliečių ir koks pajamų skirtumas yra palyginus su ES vidurkiu. O kainos tokios pat kaip ES, kai kuriose srityse – aukštenės. O juk kalbame ne vien apie ūkininkus, ar ne? Akivaizdu, kad Lietuvoje visi negali būti tik ūkininkais (kas dirbtų biuruose?), tad kam tos manipuliacijos viešąja nuomone?

 3. Arvydas Arvydas rašo:

  Panašu, kad tai tiesa.

 4. Arvydas Arvydas rašo:

  Tik dar reiktų pridurti, kad aukštas pragyvenimo lygis – kaip pilna vandens statinė, pasiekiamas 2 būdais: arba ilgai pildant nedideliu darbo našumu, arba greitai, bet sparčiai dirbant. Šiuo metu Lietuvos nėra nei vieno, nei kito, tačiau ES pinigai gerokai papildė mūsų statinę.

 5. argi? argi? rašo:

  :)
  taip taip, ir valytojos pas mus dirba nepakankamai, neefektyviai, ir darželio auklėtojos, ir mokytojai, ir dėstytojai…taip? NE. Palyginus su mano patirtimi užsieniuose, daugumoje ES šalių darbuotjai dirba kur kas mažiau, tačiau atlyginimą gauna gerokai didesnį. Išnaudojimas Lietuvoje pasiekęs absurdo proporcijas ir jokie straipsniukai to nepaslėps.

 6. dr dr rašo:

  bepigu uzdarbiaujant pezalionemis saipytis is darbininku

 7. na, na, rašo:

  gal ir nemažai teisybės,bet…nėra pasauly šalies kur specializuota slaugytoja gautų apie 400 eurų atlyginimą “ant popieriaus”…pas mus keistokai ir suskaičiavo valdžia mūsų gaunamą atlyginimo vidurkį:)))reikia sugebėt girtis…sudėjo pavadavimo val,papildomą etatą,natines val atlyinimą-ir gaunasi visai neblogas atlyginimas-va:)

 8. aidas aidas rašo:

  Uzsakomasis straipsnelis

 9. Ainė Ainė rašo:

  O kas tas laisvas dienas pasiūlė įvesti? Aludariai ir poilsio organizatoriai, kad būtų švenčių, geriamas alus ir vykstama į pajūrį arba į turizmo sodybas.

 10. Nemunaitis is Vakaru Nemunaitis is Vakaru rašo:

  Prasmingas straipsnis. Mergele ne kvaila, bet ekonominiai akla kaip vista. Algu kelimas turi buti suristas su gamybos nasumo augimu, eksportu virsijanciu importo iplaukas, ir ekonomikos konkurencingumu pasaulio rinkose. Kitaip, Lietuva lengvai pateks i tokia pacia ekonomine praraja pasizymincia nuolatine didziule bedarbe kaip Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje ir pan. Argi norima ibristi i 25% bendra bedarbe ir 50% jaunimo be progos kada nors isidarbinti?

 11. Taigis Taigis rašo:

  Tai ta euro zonos šalių asmens pajamų lentelė pateikia teisingą informaciją, ji nėra feikas? Tada apie ką šis straipsnis?

 12. Andrius Andrius rašo:

  Įdomu kiek gavo uz tokį sarkazmu persotintą pamazgų pylimą ant vidutinių sluoksnių?..
  Puikiai matome, kur gyvenam, ir koks skirtumas yra.
  Kam lyginti Naujosios Akmenes ir Londono kainas? Kodėl Vilniaus senamiesčio kaip pavyzdžio nepaėmei? Ir galimybės nusipirkti butą Vilniaus ir Londono mokytojai, vienai auginančiai vaiką, nepalyginta? Negi lietuvos mokytoja taip neefektyviai su galva dirba? Ar visi mokytojai turėtu mesti darbus ir pulti ūkininkauti iš ES paramų lėšų?
  O kai pasibaigs visos dotacijos iš ES kas bus?

 13. Na Na rašo:

  “Buto kvadratinio metro vidurkis Zarasuose ir Naujojoje Akmenėje, kurį lyginti su Londono, Paryžiaus ar Berlyno vidurkiu iš esmės prilygtų bandymui pereiti sostinės Gedimino prospektą vilkint Adomo kostiumu.” nėra geras palyginimas. Lyginti reiktų sostines tarpusavy – t.y. Vilnių su Paryžiumi ir kt. sostinėmis. O čia Stiklių ar Universiteto gatvėse kainos ir su Paryžiumi sulyginamos.

 14. Virgis Rods Virgis Rods rašo:

  reikia mokytis is zydu. labai gera Rabino Nilton Bonder knyga apie pinigus. yra RUS yra ENG. ‘Jewish insights on giving owning and recievings’ Tiesiausias kelias uzdirbti Lietuvoje – suzinoti kas buvo Vilniaus Gaonas, ir buti zmogumi.

 15. re re rašo:

  Tai jei, “Kaip dirbame, taip ir uždirbame.” tai kodel taip dirbdami Norvegijoj ar dar kur kitur skandinavijoj gauname belekiek kartu didesni atlyginima ? Ir dar kiekviena diena komplimentus “nu jus lietuviai ir efektyviai dirbate” ?

 16. deja deja rašo:

  samdinio straipsnelis-dar vienas užkulnis.

 17. Gerda FaTe Gerda FaTe rašo:

  Tikrai… Geras straipsnis – RIMVYDAS VALATKA “Reikia dirbti galva”.

  Pastaba: apgailestauju, mane blokuoja per slaptažodį ir į “Facebook”ą
  patekti negaliu.
  Pagarbiai Gerda FaTe

 18. Gerda FaTe Gerda FaTe rašo:

  Viskas jau susitvarkė. Galiu vėl patekti į “Facebook”ą. Jei pastebėsiu, kad yra galimybė, tai straipsnis – RIMVYDAS VALATKA “Reikia dirbti galva” būtinai “Facrbook”e atsiras.
  Pagarbiai Gerda Fate


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...