- Veidas.lt - http://www.veidas.lt -

Reikia dirbti galva

Autorius: veidas.lt | 2015 08 28 @ 07:39 | Aktualūs komentarai,Lietuva | 18 Comments

Kolegė, kuri nėra nei kvaila, nei kairioji, surado ir savo feisbuko paskyroje įdėjo euro zonos šalių asmens pajamų lentelę, skelbiančią, kad Lietuvoje jos tėra 5955, o ES vidurkis – 24 751 Eur. Jos komentaras – kaip iš klasikinės graikų tragedijos: „Štai kaip gyvename. Asmens grynosios metinės pajamos Lietuvoje keturis kartus mažesnės nei euro zonos vidurkis.“

 

Lietuviai, ypač vargšai ir intelektualai, itin jautriai reaguoja į tokius pranešimus. Šaukia taip, tarsi kas būtų išprievartavę prie Arkikatedros ar vaiką būtų nuskriaudęs koks pedofilas.

Ar galima šį ginčą grąžinti prie ištakų?

Variantų yra. Galima pasiūlyti palyginti, pavyzdžiui, kiek kartų mūsų asmens pajamos buvo mažesnės už ES vidurkį 1991 m. lapkritį, kai perėjome į laisvąją rinką. Skirtumas siekė gal 30 kartų. Štai taip gyvenome prieš 24 metus. Kas mokykloje rinkosi matematiką, supras – atsilikimą Lietuva jau sumažino maždaug šešis kartus. Kinas ir indas krykštautų, o lietuvis, žinoma, verkia.

Bet ar paveiks ką nors toks argumentas? Vieni neprisimins. Antri neturi ko prisiminti, kad suvoktų epochą, kurioje nebuvo bananų. Mama, bet bananų juk yra visada, sako jie ir reikalauja euro zonos pariteto 1:1 čia ir dabar.

Galima būtų kalti prie stulpo argumentu, kad, be pajamų vidurkio, dar yra ir kelionių autobusais, mėsos kainos, dyzelino ir benzino kainų vidurkis. Buto kvadratinio metro vidurkis Zarasuose ir Naujojoje Akmenėje, kurį lyginti su Londono, Paryžiaus ar Berlyno vidurkiu iš esmės prilygtų bandymui pereiti sostinės Gedimino prospektą vilkint Adomo kostiumu.

Nepaveiks ir tai. Reikia skaičiuoti, išvesti koeficientą ir dar mąstyti. Per sunku. Kas lieka?

Kalti į kaktą tricole vinimi. Kaip dirbame, taip ir uždirbame, ponai. Ir nereikia aiškinti, kad dirbame daug ir sunkiai. Jei ir dirbame kada daug, tai neefektyviai. Mėnesį trunkančios atostogos irgi reiškia darbą? Švęsti Jonines ir Žolines, proletarų šventę ir tris Nepriklausomybės dienas – oj, kaip sunku?

Amerikiečiai gauna 12 dienų atostogų, ir Nepriklausomybės diena tik viena. Štai taip gyvena amerikiečiai. Japonai ir visa Azija apskritai dirba nuo ryto iki vakaro.

Neįtikina? Ką gi, yra dar bjauresnis išaiškinimas. Kuo dirbame, ponai: kastuvu, užpakaliu ar galva? Derėtų jau žinoti iš istorijos, kad tie, kurie dirba kastuvu, niekada per daug neuždirbdavo.

Lietuva pagal studentų skaičių 1000 žmonių yra pirma ES. Bet Lietuva yra pirma ES ir pagal žmonių, užsidirbančių duonai fiziniu darbu, skaičių. Bene 67 proc. lietuvių duoną pelnosi juodu darbu. Štai kokia petruška: ketverius metus studijavo graikų ir romėnų filologiją, sporto vadybą ar pingvinų veisimo Balbieriškyje ypatumus, o dirba padėvėtų bliuzelių pardavėja „Humanoje“. Arba kasa griovius.

Kelias dešimtis Lietuvos istorikų ir politologų stažuočių Viskonsino universitete prieš ketvirtį amžiaus apmokėjęs Virdžinijos fermeris Kay Andrus – Kęstutis Alksninis, paklaustas, kaip jis, Filadelfijos bruko vaikas, pradėjęs nuo nulio išsinuomotoje fermoje, sugebėjo tapti penktu pagal dydį Virdžinijos fermeriu, pakeldavo pirštą prie smilkinio ir laužyta lietuvių kalba ištardavo tokį pamokslą: „Reikia dirbti galva!“

Biržų rajono Parovėjos kaimo ūkininkai Vaidutė ir Vytautas Stankevičiai negirdėjo apie K.Andrusą, bet gali pasakyti tą patį. Stankevičiai pradėjo net ne nuo nulio – jie buvo padegėliai, o šiandien jie – Lietuvos Metų ūkininkai. Jų ūkyje – per 30 samdinių ir dar robotai, melžiantys karves. Kokios yra jų asmens pajamos? Oho. Tačiau kiek jie atostogavo per 20 metų?

Kaip dirbame, taip ir uždirbame.

 

Daugiau šia tema:

Straipsnis publikuotas: http://www.veidas.lt

Straipsnio adresas: http://www.veidas.lt/reikia-dirbti-galva

© 2002-2009 UAB "Veido periodikos leidykla". Visos teisės saugomos.