2016 Vasario 05

Rimvydas VALATKA

Dešimt metų katei po uodega?

veidas.lt

Du šimtai tomų. Holivudiniai kaukėtų STT agentų šou. V.Uspaskicho pabėgimas į Maskvą. Interpolo arešto orderis. Ašaringa Darbo partijos matrioškų iškyla su pavirkavimais Kremliaus papėdėje. Seimo keitimas į Europos Parlamentą ir atvirkščiai. Patyčios iš teisėjų. Rezultatas? STT ir prokurorų fiasko. Ir valstybės fiasko.

Rimvydas VALATKA

Tegyvuoja juodoji buhalterija + teisingumo triusikai! Kaina – 6800 eurų. Pigiau Europoje nebūna. Baudelė V.Uspas­kichui – patyčių klasika. Vienas europarlamentaro atlyginimas, neskaičiuojant kasdienių priedų už posėdžius, jei ką. Dešimt metų – katei po uodega?

Atrodo, kad tokio hepiendo nesitikėjo ir pats V.Uspaskichas. Bylą nagrinėjusios teisėjų kolegijos pirmininkė V.Ražinskaitė V.Uspaskichą ir jo bendrus išteisino dėl didelės vertės mokesčių vengimo. Darbo partija, kurios juodosios buhalterijos knygos buvo realios, apskritai išvengė bausmės. Mat bylos metu prisijungė tik popieriuje veikusią partiją. Jei mokesčių nesumokėjusi bendrovė susijungtų su fiktyvia įmone, ar ji taip pat išvengtų bausmės? Daug įdomių dalykų sužinojome per dešimt metų.

Kam tas cirkas, klausinėja apstulbę žmonės. Ką visus tuos dešimt metų stebėjome? Pigų televizinį realybės šou? Ką tada čia veikė mantijomis pasipuošę prokurorai ir kaukėti STT agentai?

Pagrįstai kaldami prie kryžiaus STT, kuri visas bylas pradeda triukšmingais televiziniais šou, o po kelerių metų baigia tyliu pirdalu, ir prezidentės stūmtraukio D.Valio nugyventos Generalinės prokuratūros apverktiną profesionalumą, vis dėlto negalime apeiti klausimo – o kaip teismai ir teisėjai?

Taip, teisingumą Lietuvoje vykdo teismas. Todėl turėtume sumušti kulnais ir vykdyti. Bet keli klausimai vis tiek graužia gerklę. Kodėl Vilniaus apygardos teismas V.Uspaskichui skyrė ketverius metus kalėjimo, o Apeliacinis – tik keliems „Blue Label“ buteliams prilygstančią baudelę? Du nuosprendžius toje pačioje byloje skiria keli šviesmečiai. Lyg ir neturėtų? O jei neturėtų, bet skiria, kurio teismo teisėjai yra teisės nemokšos – Vilniaus apygardos teismo ar Apeliacinio? Ir ar tikrai mokesčių vengimas – mažesnė blogybė nei sukčiavimas?

Teisėjų bendruomenė tyli. Tai gal abiejų teismų teisėjai – profesionalai, tik užduotis iš aukščiau po pusantrų metų buvo kita? Kai kas klausia: gal įvyko aukščiausio lygio nusikalstami politiniai mainai – V.Uspaskichas iš politikos pereina į ezoteriką, o teismas jį nuteisina?

Vienas už kitą šlykštesni klausimai. Kol nėra atsakymų, kiekvienas doras pilietis, manantis, kad visi verslininkai privalo mokėti mokesčius, jausis šlykščiai. Nes gėda. Už savo valstybę. Bet šiais laikais iš žiniasklaidos vis garsiau reikalaujama pozityvo. Ar įmanoma rasti ką nors teigiamo Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje su pribloškiančia pabaiga?

Paradoksalu, bet net patirdama fiasko STT vieną gerą darbą padarė. Juodosios buhalterijos byla pradėta, kai V.Uspaskichas siekė įžūliai užvaldyti Lietuvą ir paversti ją kažkuo tarp Saviečių kaimo ir Rusijos protektorato. Byla tam sutrukdė.

Kėdainių kniazius buvo priverstas viską mesti ir pusantrų metų slėptis po V.Putino sparnu. O ir sugrįžus jam nuolat teko mėtyti pėdas siekiant išsaugoti parlamentinę neliečiamybę. Todėl niekur – nei Seime, nei Europos Parlamente – jis neišbuvo visos kadencijos. Vietoj Lietuvos užvaldymo – tik frajerį kompromituojantys bandymai kaip nors išsukti uodegą.

Kapsint bylos smėliui Darbo partija prarado nemokama balta mišraine ir koncertais įgytą „gelbėtojos“ aureolę. Štai kodėl net po tokio malonaus teismo sprendimo V.Uspaskichas nerodė džiaugsmo – iš jo paties ir jo partijos liko šešėlis. Ačiū už tai bylai – Lietuva apsigynė. Už nacionalinę gynybą – 10, už teisingumą – dvejetas. Rome ne fu[t] pas faite toute en un jour.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Rimvydas VALATKA:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. Mikas Mikas rašo:

  Tai tik pačiam “žmogeli” taip atrodo! O man tai pirmas saulės blyksnis Lietuvos teismuose…

 2. babyte vgv babyte vgv rašo:

  Mat ji kur ta Uspaski,tegul keliauja I rodina.Dabar idomesnis yra skubusis kurortiniu zonu naikinimas.Tai reiskia,kad zemgrobiai jau ismuse is paveldetoju graziose vietose esancias zemes ir vykdo nauja etapa-imasi tas zemes sau.Kurortines zonos trukdo,tai igude tokiuose reikaluose populiarieji socdemai karstligiskai jas naikina.Tik beda,kad STT uz klesniu griebia kaip kokie sarginiai sunys.Nutaises pamaldu veida ir vaisku zvilgsni, mikliai dalyvaves tame reikale Treciokas vaitoja apie politini susidorojima.Ar sugebetu kas nors isvaduoti nuo vaizdo ekrane,kai Malinauskas pasityciodamas vaiposi ir balbatuoja gerai isodintu liezuviu visokius niekus?

 3. Vingių Jonas Vingių Jonas rašo:

  Roma gal ir ne per dieną statėsi, bet siūti bylas mokino 50 metų praėjusiame šimtmetyje. Tad nereikia norėti, kad nepriklausomos Lietuvos teismai per 25 metus užmirštų tai, ko išmokyti. Juolab, kai sukčiavimui reikalingos apgaulės nerado, bet apgaulės panaudojimą – apgaulingai, tvarkant buhalterinę apskaitą rado. Bus įdomu, ką Aukščiausiasis Teismas ras arba neras. Ot juoksiuos, kai neras jokios apgaulės… nuteistųjų veiksmuose, o ras kitos pusės veiksmuose daug betvarkės. Apie kokio miesto statybą tada rašys, p-n Rimvydas?

 4. Mikui Mikui rašo:

  taip durnas ir mirsi.

 5. anupras anupras rašo:

  tie desimt metu buvo netikras gyvenimas, ignoruojantis ziauria lietuvos tikrove ir pasaulio blogybes, paremtas nepagristu uspaskich kaltinimu.matyt gerb.valatkai niekas nesake, kad lietuvoje yra rajonu, kur vaikai niekad nemato, kaip auga svarus neuztersti augalai, kur saule slepia amzini didmiescio tersalai, kur lietus juodas nuo suodziu ir gyvenimas panasus i kazkoki gerai organizuota pragara.niekas jam nepasakojo apie klastinga kova del valdzios, bergzdzias politines rietenas, nieksinga politiku goduma.nieko jis nezinojo apie simtus moteru, kurios pries savo valia tampa nescios,gimdo,bijodamos ateities, o paskui paskendusios varguose ir rupesciuose, metu metais galuojasi, kad galetu kaip nors ismaitinti tuos pries ju nora atejusius i si pasauli, bet karstai mylimus vaikelius…
  uspaskicho tevai savo itaka-stengesi ji isaukleti zmogumi, kuris daugiau rupintusi kitais, negu savimi, ir nebutu tik graziai apsirenges ponas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...