2015 Gruodžio 11

Rimvydas VALATKA

Smalsumas, humoras ir fanatizmas

veidas.lt

Kairieji iš inercijos, o kai kada gal ir iš įgimto kvailumo šūkauja apie didėjančią atskirtį tarp vargšų ir turtingųjų. Nė vienas biudžeto įstatymo priėmimas nepraeina be bandymų primesti Lietuvai atgyvenusius progresinius mokesčius. Senojoje Europoje net ir kruvinus fanatikų teroro išpuolius bandoma aiškinti vargšų ir turtingųjų priešprieša.

Vis dėlto pagrindinė mūsų laikų kova vyksta ne tarp vargšų ir turtingųjų, o tarp fanatikų ir visų likusių žmonių, sako garsus Izraelio rašytojas Amosas Ozas.

Tai, kad vilnietiškų šaknų turintis rašytojas teisus, patvirtina ir savivaldos rinkimai kairiausioje ES šalyje Prancūzijoje. Daugiausia balsų čia gavo M. le Pen vadovaujamas Nacionalinis frontas. Ne kairieji, nors fronto vadai ir dievina Putiną, ir ne dešinieji. Tiesiog fanatikai, tikintys, kad tautos vietoj atviros visuomenės kelio vėl rinksis į praeitį vedantį uždarumo ir neapykantos šunkelį.

Taigi Paryžiuje surengta žiauri islamo fanatikų ataka sukėlė prancūzų fanatizmą. Vienoje pusėje – fanatikai, kitoje – visi likusieji: kairieji ir dešinieji, vargšai ir turtingieji. Čia ir eina pagrindinė šių laikų, ir, matyt, ne tik šių, skirtis.

Fanatikai visur įžvelgia klastą. Net tame, kad nuo 2017-ųjų Lietuvoje nebereikės lakstyti po valdžios įstaigas su dokumentų kopijomis. Prieš savaitę priimtas Civilinės būklės aktų registravimo įstatymas numato, kad santuoka, ištuoka, vaiko gimimas ar mirtis bus registruojami padarant įrašą Gyventojų registre, kurį, mums prireikus, ir atsivers valdininkai.

Žodžiu, nuo 2017-ųjų nebereikės popierių. Pažanga? Neabejotina. Bet 4 Seimo nariai balsavo prieš, o 33 susilaikė. Kodėl? Kas vedė XXI a. mašinų laužytojus, turinčius tautos mandatą?

Garliavos klikos atstovė A.Stancikienė pareiškė, kad popierinių dokumentų panaikinimas visiškai nuvertina santuoką: „Atsisakydami popieriaus, mes santuoką padarome tokią absoliučiai nieko vertą. Santuoka bus tas pats, kaip nueiti į parduotuvę apsipirkti.“

„Santuoka yra viešas žmogaus įsipareigojimas gyventi kartu, o paslėpti santuoką po įsipareigojimu internete yra pavojinga“, – pranašavo konservatorius R.Dagys.

Konservatorė V.Čigriejienė pagoniškai dūsavo dėl moralės pakrikimo: „Viską atlikti kompiuterio laikmenoje yra neetiška, lietuvių tautai tai visiškai netinka.“ Konservatorius R.Kupčinskas gąsdino, kad hakeriai galės panaikinti santuoką.

Kvailybė, besiribojanti su beprotybe? Ne, tai – fanatizmas. Fanatikai girdi tik save. Koks gali būti priešnuodis fanatizmui?

A.Ozas sako, kad tai – smalsumas ir humoro jausmas.

„Man niekada neteko sutikti fanatiko, turinčio humoro jausmą. Taip pat niekada neregėjau smalsaus fanatiko. Fanatikas yra tarsi vaikščiojantis šauktukas. Jei tik galėčiau įtikinti fanatiką nuryti du arbatinius šaukštelius smalsumo ir du arbatinius šaukštelius humoro dukart per dieną – ryte ir vakare, galbūt galėčiau pretenduoti jau ne į Nobelio literatūros, bet į Taikos premiją“, – neseniai duodamas interviu kalbėjo rašytojas.

Kodėl būtent smalsumas yra fanatizmo priešnuodis? Todėl, kad, pasak A.Ozo, smalsumas priverčia atsistoti į kito žmogaus batus, tas pat pasakytina ir apie humorą: „Žmogus, turintis humoro jausmą, išsiugdo ir tam tikrą reliatyvumo suvokimą. Dalykai gali atrodyti vienaip, tačiau gali atrodyti ir kitaip. Tad tikiu, kad smalsumas ir humoras yra fanatizmo priešnuodžiai.“

Regis, pasauliui, o ir Lietuvai šįmet labiausiai ir trūko tų dviejų šaukštelių. Smalsumo ir humoro. Po du kartus dienoj. Kaip kažkada vaikams duodavo žuvies taukų.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Rimvydas VALATKA:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. Tik Tik rašo:

  Kadangi autorius ne pirmą kartą susituokęs, galbūt įžvelgia kažkokių pranašumų tokios elektroninės sistemos? Galbūt tai norima paversti norma?

 2. (Ne)fanatikas (Ne)fanatikas rašo:

  Vienam Lietuvoa kairiųjų vadui toks santuokos ir ištuokos tvarkynmas būtų buvęs labai palankus. Tik suukomanduoji kam reikia – ir jau bufete.

 3. algis algis rašo:

  patiko Valatkos straipsnis, nes esu pagirtas- esu labai smalsus ir mėgstu humorą, užtat neretai išvedu fanatikus iš pusiausvyros. :) Pasirodo ir Valatka sugeba neblogai parašyti, ypač kai netampa fanatiku rašydamas apie prezidentę ar konservus. :) Tada jau liejasi putos ir dar kai kas. :)

 4. Vingių Jonas Vingių Jonas rašo:

  Viskas elementaru ir daug paprasčiau nei pats Ozas gali įsivaizduoti. Pvz. ateina tūlas lietuvis pas valdininką ir sako, kada man duosi tą ir tą. Protingas valdininkas pasižiūri į vaizduoklio ekraną ir sako: – Parašyta, kad iki 10-tos mėnesio dienos gausi. Jei negausi, tada ateik. Tūlas lietuvis nurodytu laiku nieko negavo ir vėl pėdina pas protingą valdininką: – Klausykit, kad nei iki, nei po 10-tos dienos nieko negavau. Protingas valdininkas vėl žiūri į vaizduoklio ekraną: – Hmmm?,- susimąsto. – Tai sakote, kad aš sakiau, kad yra parašyta iki 10-tos dienos? – Taip. Juk pats Tamsta taip sakėte, ar pamiršote?, pasiteirauja tūlas lietuvis. – Tai, kad ponas būsit kažką sumaišęs, nes nieko nėra apie 10-tą dieną ponui kažką pažadėtą duoti. Nėra, vadinasi ir nebuvo. Ateikite kito mėnesio 10 -tą dieną. Gal tada jau bus… Tokią pasaką-ne-pasaką galima išgirsti kiekvieną dieną, nes popieriaus nėra – nėra kažko, o kad kažkas (pvz. santuoka) įrašyta buvo ir pražuvo, tai lietuvio bėdos, o ne Ozo ir kitų jumoristų… :) :)

 5. Būras Būras rašo:

  Gudruoli Vingių Jonai, atsiversk lietuvių kalbos žodyną ir paskaityk ką reiškia žodis “tūlas”. Tik ne tavo komentare vartojama prasme.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...