2012 Kovo 21

Aušra Maldeikienė

Kas formuoja sąmoningo pasirinkimo pamatą

veidas.lt


Nepriklausomybės metai mums atnešė visokių gėrybių – nuo galimybės laisvai rinktis ir gyventi taip, kaip manai esant verta, iki pilnų lentynų visų būtinų ir mažiau svarbių prekių.

Vis dėlto bent kol kas laisvė mums pagailėjo vienos esminės privilegijos, kuri ir formuoja sąmoningo pasirinkimo pamatą. Kalbu apie galimybę gimtąja kalba patirti rimtųjų šių dienų pasaulio diskusijų logiką, argumentus, klystkelius ar tiesos proveržius. Žinoma, niekas nedraudžia skaityti bet kurios šalies knygų, jos spaudos ir domėtis visomis rimtomis polemikomis, tačiau dauguma pasaulio žmonių tokius dalykus sužino atsakingos ir rimtos nacionalinės žiniasklaidos dėka: taip naikinami kalbų gimdomi barjerai, pateikiamas platesnis klausimo kontekstas ir, bene svarbiausia, atsiranda nauja, būtent mums šiuo metu svarbi to ar kito klausimo perspektyva.
Nežinau, kokios priežastys lėmė, kad iš mano ankstesnio komentaro dingo, matyt, esminė pastraipa, kurioje jaunuosius konservatorius bandžiau klausti, ar jie nesutiktų su dabar vis garsiau kalbančiu britu konservatorių „filosofijos karaliumi“ tituluojamu Phillipu Blondu, kad modernus (kartais vadinamas progresyviuoju ar net raudonuoju) konservatyvizmas reikalauja grąžinti rinkai moralę, lokalizuoti ekonomiką ir grąžinti turtą vargšams („re-moralise the market, re-localise the economy, re-capitalise the poor“). Ar tai tiktų Lietuvai? O jei taip, tai kaip to siekti?
Klausimai ne tokie jau naivūs ar atsieti nuo Lietuvos realijų: nekalbėdami apie partijų ideologijų turinį ir jų vidines diskusijas, bandymus atpažinti dabarties klausimus, numatyti ateities plėtros galimybes, bet kokius rinkimus esame tiesiog priversti priimti vien kaip kažkieno bukai pragmatinių vilčių išsipildymą. Kita vertus, naujų dabarties ideologinių įžvalgų fone būtent konservatyvizmas pasirodo kaip gyvai tikrovę atliepiantis ir reaguojantis darinys, štai jau keleri metai generuojantis naujas politinės ekonomijos idėjas tiek JAV, tiek Didžiojoje Britanijoje. Kur šios krypties šalininkų įžvelgiamos didžiausios dabarties ligos?
Neseniai pasirodžiusioje ir aistringas diskusijas keliančioje konservatyvių pažiūrų Charleso Murray knygoje „Gilėjanti fragmentacija: baltosios Amerikos padėtis 1960–2010 metais“ skiriami keturi esminiai iššūkiai: stiprėjanti kultūrinė skirtis tarp elito ir vyraujančių (šios itin populiarios tarp ultrakonservatyvios Arbatėlės partijos gerbėjų) vertybių; religijos ir šeimos vertybių nykimas (apie tai daug kalba respublikonų kandidatas Rickas Santorumas); JAV išskirtinumo silpnėjimas ir baimė, kad Amerika virs europietiško tipo gerovės valstybe (Mitto Romney „arkliukas“).
Didžiojoje Britanijoje jau minėtas P.Blondas problemų šaknis įžvelgia konservatorių esą priešingai jų prigimčiai prisiimtose ekonominio liberalizmo nuostatose, mat būtent „neribotas liberalizmas gimdo ir atomizuotą reliatyvizmą, ir valstybės absoliutizmą“. Pasak P.Blondo, valstybės palaikomas keinsizmas, plėtotas nuo 1945 m., ir 1979 m. jį pakeitęs neoliberalusis tetčerizmas yra tik du to paties pasaulio veidai, kurio pamate – kairysis kultūrinis liberalizmas ir dešinysis ekonominis liberalizmas. Esminė P.Blondo žinia: meilės ryšys su neoliberalizmu gali pagimdyti tik skilusią visuomenę, nes ši pernelyg individualizuojasi ir atomizuojasi, o valstybės monopolijas, su kurioms taip energingai kovėsi Margaret Thatcher, galiausiai tiesiog pakeičia privačios monopolijos.
Tuo tarpu gerovės valstybės siekis naikina darbo klasės gebėjimus, o neturtinguosius paverčia visiškai priklausomais nuo valstybės malonės. Taigi dabarties neapibrėžtumą, pasak P.Blondo gimdo, pirma, pokarinis valstybės įsigalėjimas, galiausiai sunaikinęs iki tol stiprias bendruomenes; antra, visuotinai paplitęs kairysis septintojo dešimtmečio hedonizmas bei moralinis reliatyvizmas, kuris, sužieduotas su tetčerizmo nuo pavadžio paleista laisvąja rinka, galiausiai sutraiško visuomenės moralę, o tai paradoksaliai ir priešingai, nei buvo tikėtasi, tik sustiprina reguliavimą, mat tenka vis plačiau kovoti su moralinių blogybių sukeltais padariniais.
Ch.Murray siūlo amerikietišką laisvės svajonę sugrąžinti visų pirma atkuriant moralines šeimos, pasididžiavimo darbu, religingumo bei bendruomeniškumo vertybes. Panašias nuostatas prezidento rinkimų maratono metu deklaruoja ir visi respublikonų kandidatai.
Didžiosios Britanijos atsakas konkretesnis. Nors ir šiuo atveju akcentuojama, kad laisvoji rinka tik tada gali būti naudinga visiems, kai remiasi aiškiomis moralinėmis vertybėmis, kiti siūlomi žingsniai turi aiškesnį ekonominį pavidalą. Naująjį bendruomeniškumą siūloma formuoti realizuojant keturis tikslus: bankinę sistemą priartinant prie nedidelių vietos bendruomenių ir taip plėtojant vietinę kapitalo rinką, padedant eiliniams žmonėms įgyti naujų aktyvų ir laužant didelio verslo monopolijas. Pagrindis prioritetas – veikiančios bankinės sistemos, kurią palaužė būsto krizė, tad stringa kreditavimas, atkūrimas.
Siūlomas itin radikalus ir aiškus žingsnis – šalies pašto sistemos pertvarkymas tokiu būdu, kad jis išplėstų savo šiuo metu ribotas mažmeninės bankininkystės funkcijas. Teikdamas mažos apimties kreditus vietinei rinkai paštas esą padėtų vietinėms investicijoms, o ne pasikliautų užjūrio spekuliacijomis (kaip nepaminėti to fakto, kad „Snoro“ epopėjos fone P.Blondo įžvalgos gali pasirodyti vertos aptarimo ir Lietuvoje).
Antruoju žingsniu būtų skatinamas vietos bendruomenių valdomų investicinių fondų, investuojančių išimtinai vietinėje rinkoje, kūrimas pasitelkiant jau minėtą pašto infrastruktūrą. Plėtojant stiprių bendruomenių atsikūrimą turėtų būti visais įmanomais būdais palaikomas pirkimas iš vietos tiekėjų. Galiausiai visais įmanomais būdais skatintinas kapitalo sugrąžinimas dirbantiems žmonėms, nes, priešingai nei marksizmas, konservatyvizmas tiki, kad turtas ir klestėjimas turi pasiekti visus gyventojų sluoksnius.
Kaip baigiamasis akordas – “raudonasis” torizmas deklaruoja esą neišvengiamą būtinybę sutraukyti saitus su stambiuoju verslu: „Privalome sunaikinti ekonomikos modelį, kai konkurencija nužeminama iki kartelio, kuris, naikindamas konkurentus, minimizuodamas atlygius bei kartu su kairiaisiais liberalais skatindamas imigraciją, generuoja milžiniškus pelnus.“ Toks, pasak P.Blondo, pusiau slaptas aljansas tarp dešiniųjų ekonominių liberalų ir kairiųjų liberalų sunaikina daugumos žmonių pajamas ir stumia juos žemyn visuomenės laipteliais.
Jei nediskutuosime apie idėjas, tai ir vėl artėjančių rinkimų laukimas virs tuščių pažadų barstymu naiviems rinkėjams ir nepaliaujamu bevaisiu piktinimusi, kad esą kaip visada nėra už ką balsuoti.

Jei nediskutuosime apie idėjas, tai ir vėl artėjančių rinkimų laukimas virs tuščių pažadų barstymu naiviems rinkėjams ir nepaliaujamu bevaisiu piktinimusi, kad esą kaip visada nėra už ką balsuoti.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Aušra Maldeikienė:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Dz Dz rašo:

  Kam dar įdomios idėjos 5-10metų pirmyn, jei pšekų “problemos” aktualesnės, bo ant jų galima pajoti- ir IQ nereikia, tik geros gerklės

 2. Hmm Hmm rašo:

  Geras straipsnis. Verta būtų perskaityti laisvos rinkos ,,korifėjams”:)). Gal nebeliptų ant bačkos?

 3. Anonimas rašo:

  Kaip uzsidirbti pinigu namuose internetu

  Viename iš skelbimų perskaičiau apie šį darbą ir nusprendžiau pabandyti. Skelbimas sudomino galimybe per kelias savaites užsidirbti pakankamai pinigų, įdedant tik dvylika litų. Iš pradžių nepatikėjau, bet vistiek perskaičiau. Taigi, skelbimai.tv/tag/skelbimas.html”>skelbimas siūlė persiųsti po 2 litus į kiekvieno sąraše esančio asmens banko sąskaitą, paskui išbraukti pirmą sąskaitos numerį ir įrašyti savo sąskaitos numerį į paskutinę šeštą eilutę, ir patalpinti šį straipsnį kaip įmanoma daugiau forumų ir skelbimų (200 forumų, skelbimų, elektroninių laiškų – tai užtikrinantis skaičius).

  Supratau, kad apgaulės čia nėra. Be to, pervedęs šešiems žmonėms po 2 litus, pat nieko neprarasiu, galų gale pradžiuginsiu kitą. Ir ryžausi pabandyti. Ir man pavyko!!!!!!
  Po kelių dienų man į sąskaitą pradėjo kauptis taip reikalingi pinigai… Dar sykį sau pripažinau, kad tai veikia. Per porą savaičių susikaupė apie 2000 litų, po trijų savaičių prisidėjo dar apie 2000 litų. Dabar jau turiu uždirbęs 4000 litų, po pusantro menesio turėtų būti apie 16000 litų. Ir ši suma po truputį toliau didės. O prasidėjo tik nuo 12lt.

  Noriu su Jumis pasidalinti informacija, kaip tai veikia, nes tai naudinga mums abiem. Aš Jums pažadu, jeigu Jūs tiksliai seksite mano instrukcijas ir neturėsite vilčių gudrauti, jus pradėsite gauti daug daugiau pinigų, negu tikitės, per daug nesistengdami.

  Siūlau perskaityti šią informaciją porą kartų ir išsaugoti savo kompiuteryje, sekti instrukciją ir pinigai ateis. Juk tai paprasta!!! Patys suprantate, kad tai absoliučiai legalu, tai tik bankinė pinigų pavedimo operacija, ir Jūsų indėlis yra tik 12 litų ir pora valandų internete. Jūs niekuo nerizikuojate ir nieko neprarandate, tiesiog pasitikite kitais žmonėmis, ir taip pradžiugindami kitus, patys uždirbate. Tai tikrai veikia!!! Atkreipkite dėmesį: tiksliai sekdami šią paprastą instrukciją, Jūs uždirbsite daug – per kelis mėnesius 60000 litų ir dar daugiau bus Jūsų. Visa tai sekmingai veikia dėl dalyvių sąžiningumo.

  Tėra trys paprastos taisyklės:

  1. Jei dar neturite, Jums reikia atsidaryti sąskaitą bet kuriame Lietuvos banke.
  2. Pirmiausia Į žemiau esančią 6 banko sąskaitą perveskite 2 litus. Po to perveskite po 2 litus ir į sekančias banko sąskaitas. ( jei bankas praso nurodyti gaveja, iveskite pakartotinai ta pacia banko saskaita )Visa tai ivykdę, Jūs padarote paslaugą, gražų gestą, ir taip pat prašote teisėtos paslaugos, už kurią mokate.

  1. LT587300010128949066
  2. LT154010042300576369
  3. LT307300010113834351
  4. LT980075800064721767
  5. LT187300010109745823
  6. LT537044060007733730

  O dabar išbraukite iš sąrašo nr. 1 sąskaitos numerį, perneškite visas sąskaitas vienu eilės numeriu į viršų, o į atlaisvintą nr. 6 eilutę įrašykite savo banko sąskaitos numerį.

  3. šį mano laišką keiskite kaip norite, bet išlaikykite pagrindinę idėją, išplatinkite šitą straipsnį kaip įmanoma daugiau (aš jums siūlau bent dviejuose šimtuose, kad užsitikrintumėte didelį uždarbį, kuris Jums taip reikalingas) straipsnių ,forumų ir naujienų juostų, skelbimuose arba asmeniniais laiškais – kuo daugiau informacijos pasklis apie šį straipnį, tuo didesnes bus Jūsų pajamos! Jos tiesiogiai priklauso nuo Jūsų ir tai turbūt yra džiugiausia dalis. Tiesiog Jums nereikia prakaituoti, vargti, keikti blogo gyvenimo – pasidalindami dosnumu, jūs sulaukiate šimteriopo dosnumo.

  Šis internetinis verslas sėkmingai gyvuoja ir klesti del dalyvių sąžiningumo ir rimtumo. Todel viską atlikite kruopščiai ir nepagailėkite 12 litų, nes Jums tai atsipirks su kaupu. Žmonės tik tada bus sotūs, kai pamaitins vienas kitą.
  Nėra ko prarasti – tik 12 litų, ir kelios valandos nesunkaus darbo internete!!!
  Užsiimkite tuo dabar, tiesiog nėra ko atidėti rytdienai. Tai paprasta ir pelninga. Juk yra dėl ko, taip?

  O štai kaip Jūs uždirbate:

  Mokyklinė aritmetika: sakykim iš 200 laiškų ar straipsnių aš gausiu 5 atsakymus (menkas rezultatas), tai reiškia aš uždirbsiu 10 litų būdamas šeštoje sąrašo pozicijoje.
  Dabar šitie 5 žmones išplatina dar po 200 pranešimų su Jūsų sąskaitos numeriu jau 5 pozicijoje. Pastariesiems taip pat atsako tik po 5 žmonės – tai jau 500 litų į sąskaitą. Toliau šie 25 žmonės dar 200 kartų talpina šį pasiymą su Jūsų sąskaitos numeriu nr. 4 pozicijoje ir atsako vėl tik 5 žmonės – Jūsų pajamos jau 2500 lt. Toliau šitie 125 žmonės, patalpina po 200 pranešimų, į kuriuos taip pat atsako tik 5 žmnonės. Jums tai duoda 12500 litų pajamų (Jūs 3 pozicijoje).

  Toliau dar įdomiau: šitie 625 žmonės 200 kartų skirtinguose skelbimuose patalpina Jūsų sąskaitos numerį nr. 2 pozicijoje, atsako vėlgi po 5 žmones – tai 62500 litų. Paskaičiuokite, kiek daug galite uždirbti.Juk įspūdingas skaicius!!. Šiame versle svarbiausia būti sąžiningam, kitaip nieko nesigaus. Ar Jūs galite įsivaizduoti, kiek žmonių kasdien visame pasaulyje prisijungia prie interneto ir skaito šitą straipsnį, kaip ir Jūs?! Kiekvieną dieną internete pasirodo nuo 200 iki 500 naujų vartotojų, ir toliau jų skaičius nuolat auga!!! Iš tiesų tai didelė galimybė daug užsidirbti, nesugaištant daug laiko ir daug neišleidžiant. Bet kokiu atveju verta. Gyvenimas per trumpas, kad tokį sansa praleistumete.Man pasiseke,pasisiseks- ir Tau!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...