2011 Balandžio 28

Anonsas

B. Galdikas patirtis

veidas.lt

"Veido" archyvas

Lietuvos TV žiūrovai pagaliau turės galimybę iš arti pamatyti žymiausios šimtmečio mokslininkės Birutės Galdikas veiklą tropikų miškuose. Apie bene garsiausią pasaulyje orangutangų tyrinėtoją, apdovanotą Lietuvos valstybės Ordinu ,,Už nuopelnus Lietuvai”, ir jos veiklą bus pasakojama gegužės 5 dieną dokumentiniame filme „Paskutinė iš trijų“ per „Viasat Nature“.

7 dešimtmečio pabaigoje legendinis antropologas Louisas Leakey didžiųjų žmogbeždžionių studijas perdavė trims moteris: Dianai Fossey teko gorilos (apie brakonierių nužudytą mokslininkę sukurtas filmas „Gorilos rūke“), Jane Goodall – šimpanzės (ji ir šiandien keliauja po pasaulį, skaito paskaitas ir renka pinigus), o lietuvių kilmės mokslininkė Birutė Galdikas išvyko į Borneo tropinius miškus tyrinėti laukinių orangutangų.

Jos misijos tikslas buvo studijuojant orangutangus daugiau sužinoti apie žmogaus elgesio prigimtį ir tobulinti Leakey palikimą, papildyti jo mokslines žinias faktais apie orangutangų elgesį, aplinką ir mitybą. B. Galdikas mokslo bendruomenę praturtino vertinga informacija apie Indonezijos biologinę įvairovę, tropikų miškų tyrimus, atkreipė dėmesį į sparčiai nykstančius ir naikinamus orangutangus.

„Mano pirmieji metai toje srityje buvo atradimų metai, kai pats orangutango suradimas buvo jaudinantis įvykis, kai orangutango sekimas savaitę ar ilgiau buvo triumfas, kai viskas, ką aš sužinodavau apie orangutangus, buvo nauja“, – pasakojo B. Galdikas.

Praėjus 35 metams Birutė vis dar čia, dirba Leakey vardo stovykloje ir gali didžiuotis ilgiausia vieno žmogaus atlikta tam tikros rūšies studija. Jos ilgametė kova kelia nuostabą ir susižavėjimą, o filmas pasakoja apie viso gyvenimo pastangas siekiant išsaugoti nykstančius laukinius Indonezijos orangutangus, kurių populiacijai grėsmę kelia tiek kertami miškai, tiek brakonieriai.

Ir dabar B. Galdikas dalyvauja daugelyje didelių projektų dėl orangutangų ir jų aplinkos gerovės. Ji išsaugojo Leakey stovyklą, vietą,  kurioje  gyvendama ji atlikinėjo mokslinius tyrimus. Ji daug dirba nykstančio Borneo miško atkūrimo srityje. B. Galdikas rūpinasi našlaičių orangutangų globos centru Borneo saloje. Svarbiausia, ji šviečia ir informuoja žmones apie „raudonųjų žmogbeždžionių“ svarbą, perteikia savo žinias mokslininkų bendruomenėms.

Apie B. Galdikas daug rašė žinomi pasaulio leidiniai: Life, The New York Times, The Washington Post, The Los Angeles Times, buvo sukurta keletas dokumentinių filmų, du kartus jos ir jos sūnaus  atvaizdas puošė National Geographic viršelį bei enciklopedijos apie žymiausias šimtmečio mokslininkes viršelį.

Dokumentinis filmas pasakoja apie Leakey stovyklos Kalimantane praeitį, dabartį ir ateitį dr. Birutės Galdikas akimis ir tyrinėja Australijos orangutangų projekto veiklą šiame regione.

Dokumentinis filmas „Paskutinė iš trijų“ – jau gegužės 5 d. 17 val. per skaitmeninės televizijos „Viasat“ dokumentikos kanalą „Viasat Nature“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...