2011 Gegužės 16

B. Galdikas skirtas Lietuvos ordinas

veidas.lt

BFL

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ordino “Už nuopelnus Lietuvai” karininko kryžiumi apdovanojo garsią orangutanų tyrinėtoją profesorę Birutę Mariją Galdikas.

Šalies vadovės teigimu, orangutanus tyrinėjanti ir aktyviai už jų išsaugojimą kovojanti lietuvių kilmės mokslininkė savo darbais garsina Lietuvą visame pasaulyje, o jos atlikti moksliniai tyrimai vertingomis žiniomis praturtino gamtos ir antropologijos mokslus pasauliniu mastu.

Profesorės gyvenimas ir veikla, pasak Prezidentės, yra pavyzdys ugdant jaunąją mokslininkų kartą.

B. Galdikas moksliniai darbai ir aktyvi veikla gelbėjant orangutanus sulaukė plataus pasaulinio pripažinimo. Profesorė yra apdovanota Jungtinių Tautų pasauline premija, organizacijos, kovojančios už gyvūnų išsaugojimą, PETA humanitarine premija, ir dar daugybe kitų premijų, skiriamų už mokslinę veiklą ir aplinkos apsaugos iniciatyvas.

Kanados Archeologijos departamento profesorė, Orangutanų reabilitacijos ir priežiūros centro Borneo salose įkūrėja siekia stiprinti ryšius su Lietuvos mokslo bendruomene ir perduoti sukauptas žinias bei mokslinę patirtį mūsų šalies mokslininkams.

Praėjusį šeštadienį Kaune buvo pradėta įgyvendinti garsios antropologės svajonė pasodinti Lietuvoje ąžuoliukų giraitę – simbolinę atsvarą viso pasaulio miškų naikinimui.

ELTA primena, kad 1986 m. prof. B. Galdikas įkūrė Tarptautinį orangutanų fondą, kurio skyriai veikia Los Andžele, Indonezijoje, Australijoje, Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Taivane.

B. Galdikas yra fizinės antropologijos ir biologijos daktarė, Džakartos nacionalinio universiteto, Simono Fraserio universiteto Kanadoje, British Columbia universiteto profesorė, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktarė. Mokslininkės gyvenimas ir darbai aprašyti 6 knygose, apie B. Galdiką sukurta dokumentinių filmų Indonezijoje, Japonijoje, JAV, Prancūzijoje, Italijoje, Australijoje.

Gimusi Vokietijoje, užaugusi Kanadoje, studijavusi JAV, 64 metų B. Galdikas didžiuojasi baltiška kilme. Indonezijos Borneo saloje jau 39 metus dirbanti B. Galdikas apie savo darbą šioje saloje yra papasakojusi 1995 m. išleistoje autobiografinėje knygoje “Atsiminimai apie rojų: mano metai Borneo saloje su orangutangais”.

B. Galdikas yra viena žinomiausių pasaulyje kovotojų už pirmykštės gamtos išsaugojimą, beveik keturis dešimtmečius rūpinasi nykstančiais orangutanais, kuriuos pati vadina “miško žmonėmis”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...