2011 Balandžio 21

Anonsas

Ar žmogus leis išlikti jūriniams ereliams?

veidas.lt

Jurinis erelis

Pasaulyje, kuriame itin daug veikia žmogus, gyvūnams darosi ankšta. Tai pasakytina ir apie pamažu nykstančius jūrinius erelius. Būtent apie juos 2010-aisiais sukurtas dokumentinis filmas „Jūrinis erelis. Paukštis su auksinėm akim“, kurį TV žiūrovai galės pamatyti jau balandžio 26 d. 19 val. per „Viasat Nature“

Baltauodegis erelis, dar vadinamas jūriniu ereliu (mat žuvys yra svarbi jo mitybos dalis), yra vienas iš stambiausių plėšriųjų paukščių Europoje. Šis didžiulis paukštis sveria iki 7 kilogramų, o jo išskleistų sparnų plotis siekia 2 metrus ir 45 centimetrus.

Baltauodegiai ereliai yra aukščiausios grandies plėšrūnai. Tai reiškia, kad gamtoje jie neturi priešų. Vienintelę grėsmę paukščiams kelia žmogaus veikla, kurios rezultatas – nykstančios buveinės ir mažėjantys maisto ištekliai . Nuo 1800 iki 1970 metų baltauodegių erelių stipriai sumažėjo beveik visoje Europoje. Daugelyje Vakarų, Vidurio ir Pietų Europos šalių baltauodegių erelių populiacija visiškai išnyko, bet atokiuose Baltarusijos laukinės gamtos kampeliuose šis didingas paukštis išliko.

Suaugusiam ereliui kasdien reikia bent pusės kilogramo žuvies, kad išgyventų, o sugauti tiek žuvies nėra taip paprasta, ypač šaltą žiemą Baltarusijoje. Ereliams nelengva susirasti maisto, bet jie noriai juo dalijasi su kitais paukščiais.

Erelių stiprybė apipinta legendomis. Daugelyje Europos šalių į laidojamo žmogaus kapą dėdavo erelio kaulų, kad šis paukštis saugotų ir po mirties.

Dokumentiniame filme pasakojama dviejų Baltarusijos miškuose gyvenančių erelių šeimų istorija ir rodoma dviejų jaunų erelių kelionė žiemoti į pietus prie Juodosios jūros. Šį pavojingą kelią įveikia tik stipriausieji. Gyvenimo sąlygos tokios atšiaurios, kad pusė erelių žūva per pirmuosius gyvenimo metus.

Pirmą kartą erelius sutinkame žmogaus nepaliestame Baltarusijos kaime žiemos viduryje. Prasideda atlydys ir pirmoji erelių pora Baltarusijos miškuose pradeda ieškoti geriausios vietos lizdui, nes artėja poravimosi sezonas. Kovo pabaigoje patelė padeda kiaušinį, kurį reikia saugoti, kad dar neišsiritęs jauniklis nežūtų. Bėgant mėnesiams erelio jauniklis dažnai paliekamas vienas kovoti su vasaros audromis ir leistis į pirmąją kelionę po platųjį pasaulį.

Antrasis jauniklis, kuriuo tėvai puikiai rūpinosi, rengiasi savarankiškam gyvenimui. Tėvų raginamas, jauniklis išdrįsta palikti lizdą ir pakyla pirmajam skrydžiui. Artėjant rudeniui jaunasis erelis jau yra pasiruošęs vienas leistis į pasaulį, o mes sekame jo kelionę, kurios metu jis turi išmokti medžioti ir pasirūpinti savimi.

Dokumentinis filmas „Jūrinis erelis. Paukštis su auksinėm akim“ – balandžio 26 d. 19 val. per skaitmeninės televizijos „Viasat“ dokumentikos apie gamtą kanalą „Viasat Nature“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...