2010 Gegužės 27

Algimantas Šindeikis

Ežiukas (premjeras A.Kubilius) rūke

veidas.lt

Europa kunkuliuoja kaip ant kaitrios ugnies užviręs puodas. Politiniais sprendimais siekiama užbėgti už akių galimiems pavojams. Graikijos ir kitų prasiskolinusių pietinių ES valstybių problemos privertė priimti sprendimą dėl 700 mlrd. eurų paketo eurui gelbėti. Europos centrinis bankas priverstas pažeisti Lisabonos sutartį ir vykdyti intervencinį ES valstybių vyriausybių obligacijų pirkimą.

Kol premjeras Andrius Kubilius svajoja apie vadovėlius, kuriuose bus aprašoma tai, kaip jis sėkmingai suvaldė krizę, visuomenė niekaip nesulaukia jo plano, kaip Lietuva kitais metais valdys savo milžinišką biudžeto deficitą ir grėsmingai didėjančią valstybės skolą. Akivaizdu, kad, norint sustabdyti valstybės skolos didėjimą ir subalansuoti šalies biudžetą, šalies viešąjį sektorių teks nuleisti į 2005 ar 2006 m. lygį. Dalies viešojo sektoriaus, valstybės tarnautojų sunkmetis dar beveik nepalietė. Motinystės išmokoms 2006 m. buvo skirta 270 mln. Lt, o šiemet – daugiau kaip 1 mlrd. Lt, šalpos ir kitoms socialinės paramos išmokoms 2006 m. skirta apie 290 mln. Lt, o šiemet – gerokai daugiau nei 1 mlrd. Lt. Tik per vienus metus socialinės paramos gavėjų padaugėjo per 90 tūkst. Dirbančiųjų viešajame sektoriuje kasmet gausėjo po kelis tūkstančius.

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pasiguodė, kad savo pranešimui viešųjų finansų tema gali parengti tik vieną skaidrę – “Ežiukas rūke”. Nuoširdus ministrės prisipažinimas apie A.Kubiliaus Vyriausybės politinį išsekimą. Nors I.Šimonytė tikisi, kad kitąmet dėl ekonomikos augimo biudžetas gaus daugiau pajamų nei šiemet, šį prieaugį teks atiduoti kaip palūkanas už pastaruoju metu gerokai padidėjusias skolas.

Premjeras nėra parengęs konkretaus plano, kaip tvarkysis su biudžeto deficitu ir valstybės skola kitais metais. Kalbama apie būtinybę dešimtadaliu padidinti dyzelino akcizą, keisti akcizo nustatymo cigaretėms tvarką, siūloma įvesti gyventojų nekilnojamojo turto mokestį. Kaip siūloma taupyti? Dėl valstybės institucijų reformų sumažinti valstybės valdymo išlaidas, atidėti planus atkurti įmokas į privačius pensijų fondus, sumažinti išlaidas motinystės pašalpoms. Deja, visos šios priemonės geriausiu atveju gali duoti tik kelis šimtus milijonų litų, o trūksta bent 3–4 mlrd. Lt. Tuo tarpu valstybinės institucijos jau demonstruoja savo apetitą 2011 m. valstybės asignavimams. Jos šiemet ypač “kuklios”. Kitais metais norėtų išleisti tik 4 mlrd. Lt daugiau nei šiemet! Neatrodo, kad šių institucijų vadovai suvoktų realią valstybės padėtį. Ar tikrai tokie “taupūs” vadovai turėtų dirbti tų institucijų vadovais?

Jei A.Kubilius rastų jėgų paskelbti politinius sprendimus 2010 m. ir išsklaidyti rūką virš savo būsimų sprendimų, visuomenė galėtų pradėti jiems ruoštis. Galimų naktinių sprendimų laukimas toliau smukdo verslo lūkesčius. O tai kvepia naujais atleidimais, naujų projektų ir investicijų nukėlimu į tolimesnę ateitį. Ar A.Kubilius supranta, kokią žalą daro valstybei, pats sėdėdamas ir visą šalį laikydamas rūke?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimantas Šindeikis:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Panurgas Panurgas rašo:

  Žinoma, Kubilius ne Napoleonas. Staiga, vietoje ramios Seimo opozicijos kėdės, persėsti į valstybės, atsidūrusios ties krizės praraja, per sunkus išbandymas tokio tipo žmogui. Kalbėjimas apie vadovėlius, tai tik sutrikusio žmogaus savęs drąsinimas. Štai Kirkilas gali rašyti vadovėlį, kaip jis kėlė valstybės ekonomiką, tik ar nebuvo galima geriau?. Kas gali pasakyti dabar ar po 10 metų, koks krizės suvaldymo metodas buvo optimaliausias konkrečiai valstybei. Eksperimento, panaudojęs kitus metodus, nepakartosi, nes niekada jau nebus tokių pačių pradinių sąlygų. Nebent Kubilius turi išradęs “laiko mašiną”.
  Bet kokia proga kartojant “naktiniai sprendimai” visgi reiktų prisiminti dėl ko jie buvo naktiniai.

 2. kodel kodel rašo:

  jis ruke? Nes jaucia kad neilgai sedes sitam kresle. O kuo liaudziai blogiau tuo valdziai geriau…tik ar ilgai?

 3. tai tai rašo:

  Nuolatinis konservatorių niekintojas Jau jie treti metai NE valdžioje ir vis dar kaltas. O pono Šindeikio mylimas Butkevičius rieda Kubiliaus nutiestais bėgiais.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...