2016 Vasario 09

Hibridinis karas

V.Putino tikslas – nuversti A.Merkel?

veidas.lt

Jei Rusijos prezidentas bando pasinaudoti pabėgėliais ir nuversti Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, tai Alepo puolimas buvo žingsnis šia linkme, pareiškė “EUobserver” Vokietijos parlamento užsienio reikalų komiteto vadovas Norbertas Roettgenas.

A.Merkel sprendimas pakviesti pabėgėlius iš Sirijos jau smogė jos populiarumui Vokietijoje. Rinkimai ten įvyks vėliausiai 2017-ųjų rugsėjį, o praėjusią savaitę atlikta apklausa rodo, kad 40 proc. vokiečių nori, kad kanclerė pasitrauktų jau dabar.

Kol kas nėra diskusijų dėl pirmalaikių rinkimų Vokietijoje. Bet negalima nuspėti, kaip klostysis įvykiai.

“Prieš metus niekas net nebūtų drįsęs užduoti tokio klausimo, – “EUobserver” teigė apklausą atlikusios įmonės vadovas Hermannas Binkertas. – Tačiau dabar jos reitingai krenta, didžiąja dalimi dėl jos pozicijos pabėgėliu atžvilgiu. Kol kas nėra diskusijų dėl pirmalaikių rinkimų Vokietijoje. Bet negalima nuspėti, kaip klostysis įvykiai.”

Situacija pablogėjo praėjusią savaitę, kai Rusijos karinės aviacijos remiamas Sirijos režimas pasiekė Alepo, šiaurės Sirijoje ir privertė dešimtis tūkstančių sirų bėgti į Europą. Taip pat nuožmų smūgį dabartiniai Vokietijos valdžiai sudavė naujametiniai įvykiai Kelne, kur imigrantai užpuldinėjo vokietes. Kremliaus propaganda bandė dar įlieti žibalo į ugnį išgalvotais pranešimais apie migrantų prievartautą 13-metę mergaitę.

Jei pažiūrėsite, kas vyksta Sirijoje, Alepe, pamatysite, kad Rusija yra vienintelė, kuri kontroliuoja pabėgėlių krizės dienotvarkę.

Visa tai tik didina populiarumą dešiniųjų radikalų partijos “Alternatyva Vokietijai” (AfD), kuriai gresia kaltinimai, kad ši finansuojama Kremliaus. AfD kartu su Rusija siejamais nevyriausybininkais surengė gatvės protestus po išgalvotos istorijos apie 13-metę.

Be to, V.Putinas praėjusią savaitę Maskvoje susitiko su Vokietijos centro dešiniųjų lyderiu ir A.Merkel kritiku Horstu Seehoferiu.

Todėl nenuostabu, kad kai kurie ES diplomatai tai vadina Rusijos kampanija, kurios tikslas nuversti Vokietijos kanclerę, nes ji yra viena svarbiausių sankcijų Rusijai šalininkė ir Europos vienybės sergėtoja.

“Jei pažiūrėsite, kas vyksta Sirijoje, Alepe, pamatysite, kad Rusija yra vienintelė, kuri kontroliuoja pabėgėlių krizės dienotvarkę, – teigė vienas šaltinis ES. – Jų veiksmai skirti sukurti kiek galima daugiau pabėgėlių. Taikinys yra aiškus.”

Dar daugiau, Rusijos pirmadienio sprendimas surengti karines pratybas netoli sienos su Ukraina gali reikšti, kad blogiausia – prieš akis.

“Jei mūšiai atsinaujins Ukrainoje, tai sukurs naujus pabėgėlių srautus. Tai puikiai atitinka Rusijos interesus”, – pridūrė šaltinis.

“Aš netikiu, kad tai tik sutapimas”, – jam antrino kitas ES pareigūnas.

Išaugęs pabėgėlių skaičius ir dėl to kilę iššūkiai – atitiko Rusijos interesus, nes pabėgėlių krizė suskaldė Europą.

A.Merkel partijos bendražygis ir Bundestago užsienio reikalų komiteto vadovas N.Roettgenas mano, kad “Putino-Merkel” teorija yra per daug nereali. Pasak politiko, Rusijos pagrindiniai tikslai Sirijoje – geopolitiniai.

“Jie nori išlaikyti savo pozicijas regione, sustiprinti savo bazes ir dalyvauti tarptautinei bendrijai siekiant sprendimo”, – sakė jis. Tiesa, jis pridūrė, kad išaugęs pabėgėlių skaičius ir dėl to kilę iššūkiai – atitiko Rusijos interesus, nes pabėgėlių krizė suskaldė Europą.

“Bet tai visos ES problema, ne atskiros valstybės ar asmens”, – tvirtino N.Roettgenas.

Vis dėlto jis pažymėjo, kad jei V.Putino bombos Sirijoje skirtos A.Merkel, tai Alepo apsuptis yra taip pat žingsnis ta linkme.

Tai vadinama “supuvusios silkės” technika, kuri aprašyta Rusijos Federalinės saugumo tarnybos vadovėliuose.

“Nemanau, kad Maskva tiki, jog naujas kancleris labiau simpatizuos jai, – sakė ir JAV ekspertas Rusijos reikalais Markas Galeotti. – Maskva nori palaikyti spaudimą jai (A.Merkel – red. past.), kad ši būtų sukalbamesmė, bet nemanau, kad nori, jog ji būtų nuversta.”

Tačiau Rusijos propagandą sekantys ekspertai pastebi, kad nuo pirmųjų šių metų sausio dienų Turkiją, kaip taikinį, pakeitė A.Merkel. Tai ir minėta istorija apie 13-metę, ir svaičiojimai apie ligų platinimą tarp pabėgėlių.

“Net jei istorijos yra demaskuojamos, jos palieka žymę. Tai vadinama “supuvusios silkės” technika, kuri aprašyta Rusijos Federalinės saugumo tarnybos vadovėliuose”, – teigė vienas šaltinis.

Supuvusios silkės technika sako, kad net jei kaltinimai yra paneigti, jie palieka pėdsaką žmonių galvose, nes jie apie tai kalba. T.y. kad ir kaip dorosi supuvusią silkę, smarvė išliks.

Tiesa, Vokietija ėmėsi prieš Rusijos televiziją “Pervyj kanal”, kuri ir išgalvojo 13-metės istoriją. Kiek anksčiau britai smogė “Russia Today” už išsigalvojimus apie Ukrainą.

“Žodžio laisvė nereiškia, kad galite bauginti visuomenę netikromis istorijomis”, – teigė ES šaltinis.

Visą originalų straipsnį rasite čia

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...