2011 Lapkričio 03

Tapyti niekada nevėlu

veidas.lt


Sostinės parodų meniu: nuo žilagalvių peizažų iki mezginių su elektronika.

„Dirbtuvė Trakuose didelė ir šviesi. Pro langą matau žaliai nudažytą medinį namą, simpatišką lapuočių peizažą. Dažnai per dangaus mėlynę praplaukia romantiški didžiuliai oro balionai, praskrenda žuvėdros. Tylu čia, galiu ramiai tapyti“, – konstatuoja 92 metų tapybos patriarchas Augustinas Savickas, kviesdamas į savo naujų paveikslų parodą šeimos galerijoje Vilniuje. Ir tai, dievaži, turėtų įkvėpti tvirtybės jo jaunesniems kolegoms.
Kad ir Valdui Antanui Gurskiui, kurio 75-mečiui skirta apžvalginė paroda šią savaitę atidaroma Radvilų rūmuose. Bus eksponuojami aliejine tapybos technika sukurti peizažai, portretai, natiurmortai ir figūrinės kompozicijos. Šis dailininkas vadinamas molbertinės tapybos meistru. Peizažuose atsiskleidžia jo intuicija. Vilniaus senamiestį jis matė spalvingą, tapė jį ekspresyviais potėpiais. Bet labiausiai V.Gurskis mėgsta tapyti gamtoje. „Mane veikia medžiai, jų besikartojantys ritmai, išraiškinga belapių šakų kančia. Juose randu poeziją“, – sako parodos autorius.

Meilė ir partizanai

Kitą savaitę tuose pačiuose Radvilų rūmuose bus atiduota pagarbos duoklė 81-erių sulaukusiam Juozui Gecevičiui. Pradėjęs menininko karjerą nuo vazų lipdymo, vėliau J.Gecevičius neatsispyrė akvarelei. Išbandė ir sausą akvarelę: popierius, lengvas teptuko brūkštelėjimas, laukimas, po to vėl atsargus prisilietimas prie jau išdžiūvusio sluoksnio… Trisdešimt penkerius metus dailininkas mokė vaikus Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykloje, o jaunystėje Suvalkijos miškuose spėjo ir Šarūno rinktinės partizanų ryšininku pabūti.
Apie tai užsimenu ketindama pristatyti Pamėnkalnio galerijoje rodomą Kęstučio Grigaliūno instaliaciją „Aš nežinojau, Mylimasai, kad bučiuoju tave paskutinį kartą“, skiriamą generolo Stasio Raštikio šeimos tragedijai ir kitų represuotųjų atminimui. Tai – iš archyvų surinktų Lietuvos karininkų šeimų nuotraukų prieš nelaimes rinkinys. Po kiekviena surašyti patirtų represijų faktai. Kaip ir gyvenime, karininkų artimieji atskirti: ant priešingose pusėse esančių sienų eksponuojamos jų moterų ir vaikų portretų grupės. Menininkas nesirengia tapti kaltintoju, tik siekia peržiūrėti užslopintas skausmingas patirtis ir pabandyti suprasti sunkiai suvokiamus likimus.

Jaunimas ragina pabusti

„Pabuskit – pasaulis pasikeitė!“ – šaukia Estijos dailės akademijos Tekstilės dizaino katedros studentai. Jų darbuose, eksponuojamuose galerijoje „Artifex“, įprastos tekstilės technikos (mezgimas, siuvinėjimas ir kt.) naudojamos šiuolaikiniame kontekste, kai kur netgi prijungiant elektroniką.
Dvidešimtmetė fotografė Ekvilina Milaševičiūtė savo darbus, kuriuos vadina dienoraščiu, eksponuoja neįprastoje viešojoje erdvėje – siaurame perėjime, vedančiame į senamiesčio kiemą. „Šis projektas – savotiškas eksperimentas, kaip visuomenė reaguos į viešoje erdvėje esančius meno kūrinius“, – tvirtina galerijos „Actus magnus“ direktorė Jolita Zykutė. Tačiau pasitaiko ir nepasiteisinusių eksperimentų, todėl negarantuojame, kas fotomenininkės nuotraukos sostinės užkaboryje ilgai kabės.
„Lietuvos aido“ galerijoje kitą savaitę į personalinę parodą kviečia jauna dailininkė Eglė Karpavičiūtė. Savitai pertapydama Gerhardo Richterio ir Luco Tuymanso kūrinius, ji perima šiems menininkams būdingus potėpius ir taip atskleidžia jų individualaus stiliaus konstravimo mechanizmus. Menininkė tapybą traktuoja kaip vieną seniausių ir archajiškiausių meno formų, kuri sunaikina vaizdą jį užkonservuodama.

Dešimt lapkričio pradžios parodų Vilniuje
Nuo spalio 25 d. Savicko paveikslų galerijoje – naujausia Augustino Savicko tapyba
Nuo spalio 25 d. Tolerancijos centre – „Jie atėjo tam, kad pasiliktų. Lenkijos žydai“
Nuo spalio 25 d. tekstilės galerijoje „Artifex“ – Estijos dailės akademijos Tekstilės dizaino katedros studentų paroda „Pabuskit – pasaulis pasikeitė!“
Nuo spalio 26 d. Teatro, muzikos ir kino muziejuje – „Spalvos ir šokio paviliota“. Olgos Dubeneckienės-Kalpokienės 120-osioms gimimo metinėms
Nuo spalio 26 d. pėsčiųjų arkoje prie galerijos „Actus Magnus“ – Ekvilinos Milaševičiūtės fotografijos „Prisilietimas“
Nuo spalio 27 d. Vilniaus paveikslų galerijoje – „Nuo kalvystės iki auksakalystės. 1960–1990 m. metalo plastika LDM rinkiniuose“
Nuo lapkričio 4 d. Radvilų rūmuose – Valdo A.Gurskio tapybos apžvalga „Bėgančio laiko šviesa“
Nuo lapkričio 4 d. Pamėnkalnio galerijoje – Kęstučio Grigaliūno instaliacija „Aš nežinojau, Mylimasai, kad bučiuoju tave paskutinį kartą…“
Nuo lapkričio 8 d. „Lietuvos aido“ galerijoje – Eglės Karpavičiūtės tapyba „Iliuzinė realybė“
Nuo lapkričio 11 d. Radvilų rūmuose – Juozo Gecevičiaus akvarelė ir keramika „Žemiško grožio daina“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...