2011 Sausio 20

Algimantas Šindeikis

Lietuva ir Rusija – skirtingi vektoriai

veidas.lt

Maskvoje pastatytas paminklas KGB smogikų grupei “Alfa”. 1991 m. sausio 13-osios naktį KGB specialiosios paskirties grupė “Alfa” apsupo Vilniaus televizijos bokštą ir jį ginančius civilius. Sausio 13-ąją žuvo 14 žmonių, apie 700 buvo sužeisti. Ar tokiu Kremliaus žingsniu reikia stebėtis? Tai tikrai nėra vienintelis Rusijos žingsnis, liudijantis šios valstybės vadovų požiūrį į masines civilių gyventojų žudynes. Yra ir kitokių sausio įvykių.

1945 m. sausio 30 d. Rusijos povandeninis laisvas C-13 atakavo ir nuskandino vokiečių keleivinį laivą “Wilhelm Gustloff” su 9343 civiliais. Laive buvo 373 moterys, 5000 karo pabėgėlių iš Rytų Prūsijos, tarp jų 3000 vaikų. Šie faktai nesutrukdė sovietinei propagandai eilinį kapitoną Aleksandrą Marinesku paversti SSRS didvyriu ir “asmeniniu Hitlerio priešu”, kuriam Kaliningrade ir Peterburge 1990 m. pastatyti paminklai.

Šie faktai paskatino Vokiečių rašytoją, Nobelio premijos laureatą Guenterį Grassą parašyti romaną “Krabo žingsniu”, kuriame aptariamos tokių “žygdarbių” moralinės problemos. Garsusis rašytojas kelia klausimą, ar žudikai gali tapti didvyriais ir kas gali atsitikti šaliai, kurioje tai įmanoma, bei jos piliečiams. Apie žudikų “heroizmą” romano herojus svarsto polemizuodamas su savo sūnumi, kuris dalyvauja Vokietijos neonacių, heroizuojančių nacionalsocialistų veikėjus, judėjime. Tačiau tai, kas Vokietijoje yra tik marginalinis judėjimas, Rusijoje – oficiali politika. Skirtumas didžiulis.

Skirtumas tarp demokratinių Vakarų ir imperinių didžiavalstybinių Rytų niekur nedingo. Kuo geriau tai suvoksime, tuo rečiau nusivilsime ir mąstysime blaiviau. Vargu ar Vokietija, pirmininkaudama ESBO, verstų tylos minute paminėti vaikus, nužudytus Sovietų Sąjungos didvyrio A.Marinesku. Kliudytų kaltės jausmas. Lietuva šiuo požiūriu laisvesnė valstybė, todėl mūsų užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio iniciatyva pagerbti Sausio 13-osios aukų atminimą tylos minute pradedant ESBO tarybos posėdį sukėlė Rusijos atstovui Anvarui Azimovui diskomfortą ir privertė jį prabilti apie tai, kad “reikia pakilti virš siaurų nacionalinių prioritetų ir atgyvenusių steoreotipų, neapsunkinti ESBO darbotvarkės 2011 metais nereikalingais, mūsų nuomone, ir nevienareikšmiškais istoriniais praeities vertinimais”.

Kodėl šiandieninės Rusijos atstovas ESBO šiandien susitapatina su sovietų smogikais 1991 m. sausio 13-ąją?

Iškilmingame Laisvės gynėjų dienos 20-mečio minėjime Seime dalyvavęs istorikas, Rusijos humanitarinio universiteto įkūrėjas Jurijus Afanasjevas aiškiai atskleidė, kad Rusijos ir Lietuvos valstybes veikia į skirtingas puses nukreipti jų istorijos vektoriai. Ar yra pagrindo nervintis ir nebendrauti su Kremliumi, jei ir mes suvokiame, kad Lietuva ir Rusija žengia skirtingais vektoriais? Gal tiesiog turime suprasti, kad tikrai nesame pajėgūs lemti to Rusijos vektoriaus. Tai pačių rusų sąžinės reikalas.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimantas Šindeikis:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. Nuomone Nuomone rašo:

    Straipsnis labai gerai skaitosi. Turit dovaną rašyti. Jame labai platus spektras informacijos. Ir WW II ir Alfa. Taip, viskas teisinga, tačiau…

    Gerbiamas autorius klausia – “Gal tiesiog turime suprasti, kad tikrai nesame pajėgūs lemti to Rusijos vektoriaus.”

    PAGALIAU…..Praregėjome…. Mes Rusijos vektoriaus nepajėgūs lemti maždaug nuo 18 a. Kad jau ir 17 a. ne mūsų naudai. Mes ne tai, kad nepajėgūs, per tą laiką jie pilnai lemia mūsų vektorių. Dieve mano, koks ten mūsų “vektorius”? Tik pretenzija į vektoriuką… Tai iliuzija, kad mes turime “vektorių”. Tai sapnavimas atmerktomis akimis… Mūsų vektorius tai brūkšnelis be rodyklės. O teisė nupiešti tą rodyklę seniai jau ne mūsų…

    Gerbiamas autorius teigia: “Tai pačių rusų sąžinės reikalas.” Šis teiginys labai, labai, labai įdomus, bet jį pakomentuosiu kada nors prie kavos…

  2. milda to nuomone milda to nuomone rašo:

    pakomentuok, kur nors kitur, nes sitas provincijos paliegelio patosas kiek pykina, ok?

  3. optimistas optimistas rašo:

    Vektoriai jau tie patys. Skirtumas tik tas, kad Lietuva juda kaip integrali vakarų dalis. Tuo tarpu Rusija lėtai dreifuoja iš šaltojo karo laikų zonos Europos link. Alfa ar beta nekeičia esmės. Kaip ir Putino Medvedevo tandemo veiksmai. Jie toleruoja tokį vektorių, o Rusijos žmonėms olimpiada ar futbolo čempionatas tampa svarbesni už sovietinės imperijos didybę. Perkrovus santykius procesas vyktų greičiau, neperkrovus lėčiau. Vektorių galėtų pakeisti tik tokios asmenybės kaip Stalinas. Prieš tai atlikęs gretų valymą.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...