2013 Rugpjūčio 12

Gintaras Sarafinas

Estų valdantieji išmintingesni nei mūsų

veidas.lt


Lietuvoje naujai išrinkta valdžia į buvusius valdančiuosius dažniausiai žvelgia kaip į priešus ir nubraukia visus jų pradėtus gerus darbus bei iniciatyvas.

Rugpjūčio pradžioje teko lankytis Gariūnų turguje. Tiesa, dabar jis vadinasi nebe turgus, bet Gariūnų verslo parkas. Na, bet pavadinimą pakeisti, regis, lengviau nei tradicijas ir elgesį. Turiu omenyje prekybininkų tradicijas ir elgesį, kuris nėmaž nepasikeitęs: pirkau keturis pirkinius keturiose skirtingose vietose ir nė vienoje man nebuvo pasiūlyta nei kasos čekio, nei pirkimo kvito. Taigi Gariūnai šiandien yra ten pat, kur buvo ir prieš dešimt metų, ir jokių Andriaus Kubiliaus bei Ingridos Šimonytės akcijų nebelikę nė užuominos. Kitaip tariant, kova su šešėliu pralaimėta.
Kita vertus, dabartinė valdančioji koalicija sau net tikslo nebekelia ne tik įveikti, bet net sumažinti šešėlinės ekonomikos masto. Finansų ministras pasikviečia Mokesčių inspekcijos vadovą, pagrūmoja, pagrasina, papriekaištauja, kad nesurenkami net planuoti mokesčiai, ir tuo viskas pasibaigia. Bet juk ne taip gausinami biudžeto aruodai, ne taip kovojama su šešėline ekonomika.
Blogiausia, kad Lietuvoje po rinkimų naujoji valdžia paprastai užmiršta daugumą buvusios valdžios gerųjų iniciatyvų ir viską pradeda nuo nulio. Ir tai pasakytina ne tik apie minėtą kovą su mokesčių nemokėtojais, bet apie daugumą sričių ir iniciatyvų. Štai buvusi valdančioji koalicija buvo sumąsčiusi visai pažangią valstybinių įmonių kontrolės ir dividendų strategiją, bet dabartinė valdančioji koalicija viską keičia, tad ir čia mes ne žengiame į priekį, o grįžtame atgal. Ir kokius penkerius metus atgal.
Tokius pavyzdžius galime vardyti be galo. Štai prieš ketverius metus Algis Čaplikas pradėjo Lietuvos sveikatos įstaigų reformą, o dabartinis ministras Vytenis Andriukaitis viską nubraukė ir planuoja jau visiškai kitokią revoliuciją sveikatos apsaugos sistemoje. Ir jam visiškai neįdomu, kad gal ir ankstesnėje reformoje būta išmintingų dalykų. Kokios viso to pasekmės? “Gydytoju dirbu 15 metų ir matau tik tiek, kad situacija blogėja tiek medikams, tiek pacientams”, – sako bičiulis daktaras. Vadinasi, politikai ir strategai daro kažką ne taip.
Arba dar vienas charakteringas pavyzdys: ankstesnis premjeras ir ministrai dėjo daug pastangų, kad prisiviliotų kuo daugiau ir kuo stambesnių užsienio investuotojų. Tačiau dabartinė Vyriausybė šią idėją užmetė, tiksliau, palaidojo. Nors kalbant visai tiksliai, tai elgiasi netgi priešingai: buvusi ūkio ministrė išvaikė nemažai didelį įdirbį gundant užsienio investuotojus turėjusių specialistų. Taigi ir šioje srityje žengiame ne į priekį, o atgal.
Beje, kai vėl vyks rinkimai, po jų naujoji valdžia neabejotinai vėl bandys suniekinti ir nubraukti viską, ką daro dabartinė valdančioji koalicija. Net ir pradėtus gerus darbus.
O štai, pavyzdžiui, Estijoje naujoji valdžia nenubraukia buvusios valdžios pradėtų gerų darbų ir iniciatyvų, bet juos tęsia. Kaip tik dėl to estai ir yra labiau pažengę nei mes. Juk jie žengia į priekį, o mes – du žingsnius į priekį ir vieną arba du atgal. Ir taip be galo. Jei nebūtų šio trypčiojimo, šiandien būtume aukštesnėje lygoje.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Gintaras Gintaras rašo:

  viskas teisingai parašyta.

 2. Dintas Dintas rašo:

  Regis,kad estai dirba ir galvoja kaip padaryti,kad būtų geriau.O lietuviai riejasi vieni su kitais ir vis dar tebesiaiškina kas kuo kada buvoir ieško savo nesėkmių kaltininkų,kad nuslėptų nuosavą kvailumą.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...