2011 Gruodžio 12

Gintaras Sarafinas

A.Kubilių užliejo reikalavimų banga

veidas.lt

Šiandien premjero Andriaus Kubiliaus ir gaila, ir kartu pikta dėl jo veiksmų ar, tiksliau, neveiklumo.

Šiandien jam visi kelia ultimatumus, kurių niekaip neįmanoma suderinti tarpusavyje: liberalai reikalauja nedidinti mokesčių, opozicionieriai – nedidinti valstybės skolos ir neužkrauti dar didesnės naštos mūsų vaikams bei vaikaičiams, skirtingų sričių ministrai ir reikalauja, ir prašo žiauriai nekarpyti anksčiau jau numatytų asignavimų, nes taupymo rezervų nebėra, prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su konservatorių elektoratu pensininkais reikalauja netaupyti pensininkų sąskaita ir kitąmet jiems mokėti visiškai atkurtas pensijas. O milijardo kaip trūko, taip ir tebetrūksta (nors jei Europa ir toliau taip čiuoš žemyn, regis, trūks nebe milijardo, o gerokai daugiau). Beje, dauguma tų minėtų reikalautojų A.Kubiliui nieko išmintingo nesiūlo arba siūlo nesąmones. Pavyzdžiui, milijardą surinkti iš mokesčių už prabangos prekes.
Dėl ko pikta ant A.Kubiliaus? Dėl to, kad visus metus jis aiškino, kaip viskas Lietuvoje klesti, kaip auga ekonomika, didėja mokesčių surinkimas, mažėja nedarbas ir kaip puikiai jie suvaldę valstybės finansus per krizę. Taip kalbėdami jie nieko nedarė, nevykdė jokių reformų. Priešingai, dar netgi paskelbė nerealią kitų metų ekonomikos augimo prognozę ir pagal ją sukurpė biudžeto projektą, kuris, kaip dabar žinome, yra visiškai fantastinis. Iki metų pabaigos likus 20 dienų prasidėjo tikra desperacija, blaškymasis ir ne išmintingų, o tiesiog bet kokių išeičių ieškojimas. Visą šį procesą Laisvosios rinkos instituto ekspertai praėjusią savaitę surengtoje konferencijoje visai pagrįstai pavadino „Pavojus: antra naktinė mokesčių reforma – dar baisesnė“.
Jei nebūtų gyvenę iliuzijomis, A.Kubilius ir finansų ministrė Ingrida Šimonytė jau nuo pavasario ar bent jau vasaros galėjo ruoštis blogiems scenarijams ir per pusmetį tikrai būtų radę ne vieną išmintingą sprendimą. Juolab kad ir siūlymų niekada netrūko, tik reikėtų į juos įsiklausyti.
Kas būtų pati mažiausia blogybė šiuo metu? Tikriausiai sprendimas iš daugybės kompromisų, o ne vieną pusę (tarkime, tik pensininkus arba tik verslininkus) stipriai nuskalpuojantis biudžetas. Ir svarbiausia – daug kalbėti bei aiškinti. Nes jei premjeras ar kuris ministras pasakys, kad pensijų atkūrimas mažinamas perpus, tai kitą dieną prie Vyriausybės sulauks daug piktų ir šakėmis ginkluotų senjorų. O jei paprašys supratimo ir paskelbs, kad pensininkams reikia rinktis: ar jiems visiškai atkuriamos pensijos, bet didėja mokesčiai, jų vaikams mažėja algos, o dalis jų ir visai praranda pajamas; arba kita alternatyva – pusinis pensijų atkūrimas, tačiau tada mokesčiai nedidėja ir algos vaikams nesikeičia, nė kiek neabejoju, kad didesnė dalis pensininkų rinksis pusiau atkurtas pensijas, bet kuo mažiau nuostolių vaikams. Kitaip tariant, tokiu atveju ir vilkas bus sotus, ir avis sveika. Bet tam reikia aiškinimo ir išmintingų argumentų. Ir mažiausiai reikia tokių sprendimų, kokie buvo priimti 2008-ųjų gruodžio naktį.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. kub kub rašo:

  kol ta tskp gauja valdzioje, nieko jie normalaus nepriims, nebent dar padidins privilegiju dydi ir kieki! Viska ka daro si saika tai kad tik blogiau daugumai LT pilieciu, bet geriau stambiems vagiams, milijonieriams, ir savo chebrai!
  Man , dabar Lietuva primena metus pries Gorbaciova, valdzioje debilai, seniai priauge prie savo kedziu, kasdien idiotiski sprendimai ir pareiskimai( kai kuriOS kubilo nesamones, pav. -politikierius 21m. besitrinantiS prie lovio tik is Plytniko suzinojo ir buvo SOKIRUOTAS??? KAD VIESUOSE PIRKIMUOSE YRA KORUPCIJA???), totaline korupcija, totalinis melas, totalinis nesiskaitymas su pilieciais. Visa sistema ant tiek perpuvusi, kad jau baisiau negu sssp!, nors tada kad ir paprastas mokantis rasyti zmogelis dar rasdavo uztarima. O dabar? tik partiniams – nebaudziamiems, viskas galima!!!
  Na , o pilieciai, tie kurie dar pavelka kojas, jomis ir balsuoja is kubilistano, pensininkai meldzia lengvos mirties arba eutanazijos iteisinimo, lengviausiu budu!


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...