2010 Rugpjūčio 19

Latvija

Ventspilis kitomis akimis

veidas.lt

"Veido" archyvas

Na, ir kas, kad Latvijos kurorte Ventspilyje dar trūksta arčiau jūros žavių kavinukių ir reikia truputį pasistengti ieškant vietelės pavalgyti pagal savo poreikius. Gal ir maistas čia kiek brangėlesnis. Tačiau bent jau jaukiai su šeima pagyventi vietos nesunkiai rasite, o labiausiai šįkart širdį džiugino galimybė apsistoti patogiame “europietiškame” kempinge.

Pasiilgusiems švaros ir komforto

Tvarka šiame mieste tikrai yra tvarka. Visur – daugybėje parkų, molo užkaboriuose, turgavietėje ir net sovietinių namų rajone. Vos įvažiavus akis ima “badyti” nepriekaištingai prižiūrima žolė ir medžiai, kur įmanoma – net skirtingų atspalvių trinkelėmis grįstos gatvės ir šaligatviai.

"Veido" archyvas

Fontanai – ir puošmena, ir atgaiva

Didžiulę nuostabą sukėlė jau pirmo viešnagės ryto šeštą valandą ėmusi burgzti milžinišką siurblį primenanti mašina, kuri, rodos, kiekvieną grindinio milimetrą siurbė ir plovė. O paskui nepatikėjau savo akimis pamačiusi, kad po gatvę pabirusi saujelė moksleivių, apsiginklavusių polietileno maišais ir sodo žirklėmis, karpo nuo liepų ir kaštonų nereikalingus ūgliukus – štai ir paaugliams užsidirbti galimybė suteikta… Ir visa tai – krizmečio fone?

Ką jau kalbėti apie reikiamu atstumu išdėstytas šiukšlines – ir čia išradingumui ribų nėra (atrodo, kad šiame kurorte nė vienas nereikalingas daiktas nepradingsta, o įgauna naują pravarčią paskirtį). Antai palei visą Ventės pakrantę žiočių link iš pradžių net nesuvoktum, kad išlindusį povandeninį teleskopą primenantis vamzdis dabar darbuojasi šiukšlių rinktuvu. O prie jo net prisėsti ant milžiniškos metalinės kaip dviračio sėdynės galima!

"Veido" archyvas

Laivas “Azova” atviras visiems

Tiesa, pasijutau tarsi miškinė įėjusi į visiškai automatizuotą tualetą (vienam asmeniui kainuoja 20 santimų, t.y. apie litą), kuriame po kiekvieno žmogaus dezinfekuojamas dangtis pats nusileidžia ant unitazo, o paskui ir vanduo automatiškai viską nuplauna. Ir tokių tikrai ne vienoje gausiai lankomoje vietoje rasi. Žinoma, tualetai įrengti naudojant europines lėšas, tačiau šalia jų kai prisimeni liūdnai pagarsėjusią auksinę Kauno tualeto būdą… O ir šiaip žmogui Ventspilyje nusilengvinti nėra problema – tuo pasirūpinta. Net ir Vaikų parke pusė klozetų yra vaikiški… Kaip ir su šiukšlėmis – jų maišelyje pusę dienos tikrai nesinešiosite, gal todėl jų praktiškai niekur nepamatysi.

Parkų paunksnėje – ir ramybė, ir pramogos

Dar viena labai maloni staigmena karštymečio kepinamiems keliautojams – Ventspilyje yra daugybė parkų parkelių, dovanojančių gausią paunksnę ir išpuoselėtą žolę, ant kurios taip smagu ir vaikams basiems palakstyti, ir pačiam su knyga pagulinėti ar pamedituoti ties tvenkinėliu, pilnu žydinčių lotosų. Arba smalsiems ir judriems tiesiog aktyviai praleisti laiką – tam tinkamiausi trys parkai: Pajūrio (Piejūras parks), Vaikų (Bernu parks) ir Nuotykių (Piedzivojumu parks). Už dyką išsidūkusiems vaikams labai patinka rinktis tikrai vaikiškus ir išradingai patiekiamus patiekalus bei skanėstus Vaikų parke įsikūrusioje kavinukėje “Pepija”. Savo valgiaraščiu (ypač gardžiais blyneliais) ir kainomis viliodama ir tėvelius, ir paauglius, ir mažylius, neprašauna ir Nuotykių parko smagi kavinė “Stender’s Pica”. Ji įrengta taip, kad terasoje po stogu atokvėpio minutę smaguriaujantys galėtų stebėti čia pat mini ekskavatorių valdyti ir tikro karjero smėlį kasti besimokantį mažylį ar iš katapultos šaunantį į viršų tėtį, ar nuo stataus kalno žvėrišku greičiu lekiančią mamą su sese, o gal aistras virinti žiūrėdami, kaip draugai išbando beprotišką nuotykį jodami ant elektrinių jaučių…

"Veido" archyvas

Plaustas – ištvermei išmėginti?

Apie visus šiame parke esančius smagumynus ir kainas sužinosite panaršę internete adresu

www.piedzivojumuparks.lv arba www.ocventspils.lv.

O kad nepamirštumėte, jog Ventspilis – ne tik pramogų, bet ir pramoninis bei žvejybinis uostamiestis (kuo sunku patikėti ten esant), Pajūrio parke apie tai primins didžiulė inkarų kolekcija, o ir patys galėsite išmėginti jėgas ant plausto, kuriuo, traukiant grandinę, galima perplaukti tvenkinį. Arba visa šeima išbandyti jėgas Džiunglių take. Ir tai dar ne viskas. Ir viskas – nemokamai…

Siaurukas šen, siaurukas ten!

Pagaliau nuo praėjusio savaitgalio su visa šeima galima pasivažinėti taip nekantriai laukta atgijusia siauruko geležinkelio trasa, kuri nuvingiuoja beveik per visą Ventspilio pakrantę nuo Pajūrio buities muziejaus (www.ventspilsmuziejs.lv) iki pat Nuotykių parko. Yra įrengta nemažai stotelių, todėl jeigu nenorite važinėti savu automobiliu, o kojas norite pataupyti ar jau spėjote nuvarginti – ir naudos, ir malonumo patirsite įsėdę į kurį mažulytį vagonėlį, traukiamą pūškuojančio ir ūbaujančio garvežiuko. Taip nukeliauti galite į bet kurią norimą Ventspilio pakrantės vietą. Nuotykis po nuotykio!

Karvės tarp gėlių

Vaikščiodamas Ventspilyje netrukus tarsi suaugi su prie kiekvieno kampo išdygstančiomis nepaprasto grožio ir išradingumo gėlių skulptūromis, kurių vaizdai keičiasi su kurorto simboliu tapusiomis įvairiausio stiliaus ir dydžio karvėmis. Čia didžiulė žaloji romantiškai sėdi ant suoliuko pakrantėje, pasipuošusi barbiška rožine suknele, čia rūsti karvė lipa į šviestuvą, o ten, žiūrėk, tokia sunkiasvorė saugo molą!

"Veido" archyvas

Ir dar – kas pasakė, kad prie jūros gėlės neauga? Ventspilio gėlių skulptūros, piramidės ir kruopščiai prižiūrėti želdiniai byloja ką kita. Gal dėl to miesto 720 metų jubiliejaus minėjimui, kuris vyko praėjusį savaitgalį, buvo sukurtas gėlių kilimas – 1 m pločio ir daugiau nei 1500 m ilgio maždaug 80 000 vazonėlių takas. O netrukus ta daugybė įvairiausių gėlių buvo pasodinta prie mokyklų ir vaikų darželių, taip pat ypatingame miesto jubiliejaus proga paruoštame labai dideliame gatvės gėlių darželyje.

Automobilį pasistatysite be rūpesčių!

Kad jau prakalbome apie molą (net 1487,5 m ilgio), tai tikrai verta pasidžiaugti, jog šiame nuostabiame kurorte vairuotojai tarsi užmiršta tą didmiesčių, o ir lietuviško pajūrio nelemtą rūpestį, kur pasistatyti automobilį ir kiek už tai reikės pakloti. Atminkite ir didelėmis raidėmis užsirašykite – nepaprastai patogių automobilių stovėjimo aikštelių su tualetais, šiukšlinėmis ir šiaip vietų, kuriose užsigeidus galima pasistatyti, – apstu! Nesuklysčiau sakydama, kad Ventspilis – viena didelė stovėjimo aikštelė. Beje, labai graži!

"Veido" archyvas

Apačioje – nemokama erdvi automobilių aikštelė, ant apžvalgos bokšto – žiūronai Ventspilio platybėmis pasigrožėti

Štai ir prie pat jūros, ir net giliau prie Pietinio molo privažiavimas bei galimybė pasistatyti automobilį puikūs, tik greitis gerokai apribotas. Dar nepastatę kojos ant molo aikštelėje grįžtelėkite atgal ir užlipkite ant 19 m aukščio apžvalgos bokšto – grožis neišpasakytas atsiveria, o įmetę 20 santimų į žiūronus galėsite prisitraukti akiai nepasiekiamas tolybes. Automobilių stovėjimo aikštelės kairėje – kopos, o čia pat dešinėje ant kranto laukia dar vienas nemokamas malonumas – galite panaršyti po iškeltą žvejybinį laivą “Azova”. Šalia pakvies prisėsti iškart kokį tuziną žmonių susodinantis milžiniškas krėslas, sumontuotas iš inkarų grandinių.

Dailininkams duota laisvė dabinti miestą

Patraukę Pietinio molo promenada švyturio link, pusę kelio nežinosite, į kurią grožybę žvelgti. Mat iš kairės jus lydės akį traukiantis profesionalus ryškiaspalvis grafitis, o dešinėje pro šalį plauks milžinai, apsupti mažulyčių, tačiau nepaprastai galingų kateriukų, išlaviruojančių didžiulį uosto lankytoją pro žiotis…

Pavargo trepsėti mažylio kojos ar nuo įspūdžių apsisuko galva? Pakeliui prisėsite ant gražių suoliukų arba pailsėsite didžiulės karvės Jūreivio (Govs Matrozis) paunksnėje. O štai ir švyturys, prie kurio vakare saulės palydėti renkasi ne tik turistai, bet ir įsimylėjėliai…

Ir dar: kur pažvelgsi, gali išvysti įvairiausiai apdirbtų riedulių, iš jų sukurtų skulptūrų, net sovietmečio namų kiemuose. Matyti, kad ventspiliečiai, mylėdami savo miestą, vertina ir savo dailininkus.

Šaltinėlio palytėjimas… tarp bangų

"Veido" archyvas

Vilioja šaltinėlio paslaptys

Ir, žinoma, kaip čia dar kartelį nepaminėti nepaprastai švaraus, plačių ir ištaigingų kopų įrėminto, tualetų, šiukšlynių, suoliukų, sūpuoklių ir persirengimo kabinų nestokojančio paplūdimio (1,2 km ilgio), pasipuošusio garbinga Mėlynąja vėliava (ką tai reiškia, rašėme anksčiau). Atskleisiu paslaptį – nuo pagrindinio įėjimo tolėliau į kairę savo tyrą vandenį jūron neša… šaltinėlis. Nežinau, ar iš jo kas geria, tačiau atsivėsinti kojas ir kūną, pasisemti tikros žemės glūdumų energijos, pajausti nesutramdomą vandens jėgą čia tikrai verta. O gal norite iš vaiko kibirėlio sveikuoliškai apsipilti ne tik kūną, bet ir galvą? Patikėkite – ilgam šį gėrį pajusite ne tik kūnu, bet ir akimis… Iki pasimatymo, Ventspili!

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Kristina Kristina rašo:

    Venspilis tikrai gražus miestas, vien tos išradingos gėlių skulptūros užburia :) ir ramus palyginti su Palanga. Tikrai verta jį aplankyti ;)


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...