2011 Balandžio 27

Deividas Matulionis

Trys klausimai Deividui Matulioniui

veidas.lt

Veidas: Praėjusią savaitę Seime dalyvavote diskusijoje apie kovą su kontrabanda ES. Kokius siūlymus pristatėte?

D.M.: ES per mažai dėmesio skiria šiai problemai ir vidaus sienų apsaugai. Reikia tartis su šalimis kaimynėmis, ypač tomis, iš kurių eina gana dideli kontrabandos srautai, dėl akcizų politikos konvergencijos. Didžiuliai akcizų skirtumai, kurie šiuo metu egzistuoja tarp ES ir Baltarusijos ar Rusijos, yra tikrai rimta problema. Tai grėsmė ne tik Lietuvai, bet visai ES, nes mes tampame kontrabandinių cigarečių tranzito šalimi. Europos Komisija turėtų imtis kur kas aktyvesnių politinių veiksmų kalbėdamasi su Rusija, Baltarusija, iš dalies ir su Ukraina. Kitas dalykas, ar mes galime kalbėti apie vizų režimo supaprastinimą ar bevizį režimą su tomis šalimis, kur toks didžiulis akcizų skirtumas.

Be to, naujoje finansinėje perspektyvoje nuo 2013 m. turėtume užsitikrinti, kad atsirastų finansinis instrumentas vidaus rinkoms apsaugoti ir kovai su kontrabanda. Dabar yra skiriamas finansavimas nelegalios migracijos srautams valdyti, bet kontrabandai, deja, ne. Jei atsirastų eilutė su pinigais šiam tikslui, norėtume aiškiai pasakyti, kad tie pinigai turėtų būti skiriami geresniam techniniam aprūpinimui tose šalyse, kur didžiausios problemos ir kurios turi ilgiausias išorines sienas.

Veidas: Kokių priemonių Lietuvoje artimiausiu metu ketinama imtis, kad mažėtų kontrabanda ir šešėlis?

D.M.: Be kasos aparatų turguje ir pasieniečių bei muitininkų rotacijos postuose, pradėsime sąžiningai dirbančius pareigūnus premijuoti. Greičiausiai kitą savaitę komisija kovai su kontrabanda turėtų priimti sprendimus.

O Seime laukia blokas teisės aktų pakeitimų. Mūsų inicijuoti pakeitimai skirti numatyti baudžiamąją atsakomybę – įkalinimą už didelio masto kontrabandą. Dabar teismas turi pasirinkimo galimybę – bauda arba įkalinimas. Dar viena problema – nemaža benzino kontrabanda, kuri dažnai vežama nestandartiniuose bakuose. Bus įdiegtos techninės priemonės ir nustatoma, ar tai standartinis bakas, ar ne. Ir jei nestandartiniame bake bus vežamas didžiulis kiekis degalų, įvežant į Lietuvą tokie degalai bus apmokestinti.

Veidas: Ar jau priimtas sprendimas dėl Valdovų rūmų statybos?

D.M.: Kultūros ministras šią savaitę skelbs galutinį sprendimą. Galiu tik vieną detalę pasakyti – sutartis su Valdovų rūmų statybos rangovu turi būti nutraukta.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...