2010 Liepos 20

Terorizmas

Terorizmu įtariama E.Kusaitė: mano parodymai buvo iškraipyti

veidas.lt

Generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl klaipėdietės Eglės Kusaitės rengimosi dalyvauti teroristinėje veikloje, antradienį Vilniaus apygardos teismo posėdyje patvirtino Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius.

Pasak prokuroro, tyrimas baigtas pirmadienį.

Jis prašė teismo, kad posėdis, kuriame nagrinėjamas E.Kusaitės suėmimo pratęsimo klausimas būtų nagrinėjamas neviešai, esą dar nesurašytas kaltinamasis aktas, byla neperduota teismui, o joje yra duomenų, susijusių su Lietuvos valstybės paslaptimi.

Tiek merginos advokatės, tiek E.Kusaitė prašė posėdį rengti atvirą.

“Aš norėčiau, kad šitas posėdis būtų viešas. Čia yra mano nuomonė, mano pozicija”, – sakė E.Kusaitė.

Teismas nusprendė rengti atvirą posėdį.

E.Kusaitės suėmimo laikas baigiasi liepos 26 dieną.

Mergina teisme taip pat sakė nepripažįstanti jai prokurorų inkriminuojamų nusikalstamų veikų ir teigė, kad jos parodymai buvo iškraipyti.

“Nesutinku su tuo, kuo esu kaltinama”, – posėdžio pradžioje sakė E.Kusaitė. Ji žurnalistams prasitarė, kad jos parodymai buvo iškraipyti.

Ji taip pat tvirtino, kad apklausų metu buvo mušama trijų Rusijos pareigūnų.

J.Laucius teismo posėdyje taip pateikė ir liepos 19-ąją parengtą Generalinės prokuratūros prokurorės Nijolės Frolovos nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą dėl E.Kusaitės pareiškimo, kuriame šioji nurodo, kad apklausų metu jos atžvilgiu naudotas smurtas.

Pasak J.Lauciaus, nutarime konstatuojama, kad E.Kusaitė nė karto nebuvo vežama į Valstybės saugumo departamentą apklausti. Be to, jame teigiama, kad tuo laikotarpiu ji apklausoms vežta arba į Generalinę prokuratūrą, J.Lauciaus tarnybinį kabinetą, arba į Vilniaus apygardos teismą.

Visose apklausose, pasak J.Lauciaus, dalyvavo tuometinis merginos gynėjas Adomas Liutvinskas. Pareigūno teigimu, tuomet negauta jokių pastabų apie blogą elgesį su ja.

Be to, anot prokuroro, nutarime rašoma, kad E.Kusaitė gaudavusi laiškus, kuriuose buvo pamokoma, kaip reikia rašyti skundus ir esą merginos skundas visiškai atitiko pamokymus.

“Yra konstatuota, kad asmenys iš pašalės darė įtaką E.Kusaitės elgesiui, kad būtų daromi pareiškimai apie galimai neteisėtus veiksmus, taip ne tik trukdant ikiteisminį tyrimą, bet ir formuojant klaidingą nuomonę apie šitą ikiteisminį tyrimą”, – kalbėjo prokuroras.

Jis sakė, kad nutarime rašoma, jog jokie sužalojimai merginai nebuvo padaryti.

Posėdį stebi daug žiūrovų: E.Kusaitės šeimos nariai ir rėmėjai, Drąsiaus Kedžio gerbėjai, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Kronkaitis, Seimo narys, konservatorius Rytas Kupčinskas.

Terorizmu įtariamos klaipėdietės E.Kusaitės byla Lietuvoje yra sulaukusi didelio rezonanso. Merginą užstojantys žinomi politikai, visuomenininkai ir žmogaus teisių gynėjai paprašė nušalinti šią bylą tiriantį Generalinės prokuratūros prokurorą J.Laucių.

Prašoma atlikti J.Lauciaus veiksmų šioje byloje pagrįstumo ir teisėtumo tyrimą, o nustačius prokuroro veiksmuose įstatymų ar profesinės etikos pažeidimų, patraukti jį atsakomybėn bei atlikti tyrimą dėl leidimo Rusijos saugumo pareigūnams apklausti E.Kusaitę pagrįstumo, nustatyti šios apklausos aplinkybes, tarp jų ir galimus įtariamosios žmogaus teisių pažeidimus.

E.Kusaitė sulaikyta 2009 metų spalio 29 dieną. Jai pateikti įtarimai pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę tiems, kas būrė bendrininkų grupę teroro aktams vykdyti. Prokurorų duomenimis, mergina ketino vykti į Rusiją ir susisprogdinti prie karinio dalinio. Ji esą yra priėmusi islamą ir internetu nuolat bendravo su čečėnų tautybės asmenimis.

Dar du asmenys – Apti Magmadovas ir Aišat Magmadova – laikomi suimti Rusijoje. Jie įtariami verbavę lietuvę teroristiniam aktui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...