2010 Lapkričio 08

Kontrabanda

Su kontrabanda žadama kovoti griežtinant bausmes ir skatinant pareigūnus

veidas.lt

Kovodama su kontrabanda, Vyriausybė svarsto galimybę griežtinti bausmes ir labiau skatinti pareigūnus, sako premjeras Andrius Kubilius.

Anot ministro pirmininko, tokios priemonės numatomos pirmadienį Vyriausybės pasitarimo metu pristatytame “pradiniame pakete, kuris padėtų efektyviau kovoti su kontrabanda ir kitais šešėliniais dalykais”.

“Visų pirma – siūlymai keisti Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymą, suteikiant pasienio policijai didesnius įgaliojimus, antras – peržiūrėti baudų skyrimo sistemą už kontrabandos pervežimą ir diferencijuojant ir didinant pačią baudų sistemą”, – po pasitarimo kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Anot A.Kubiliaus, taip pat bus diskutuojama dėl “reiškinių, kurių šiuo metu neįvertina Baudžiamasis kodeksas”.

“Tarkime, kad kontrabandos vežėjai ar vairuotojai, ar kiti nusikalstamos veiklos dalyviai jau tiek pripratę prie dabar galiojančios baudų sistemos, kad tai įtraukia į savo kontrabandinių prekių savikainą, ir jiems tas baudas sumoka didieji kontrabandos organizatoriai”, – sakė premjeras.

“Turėtume žiūrėti ir į kitų atsakomybių reikšmingą padidinimą, nes pačios baudos taip, kaip dabar nustatytos – matyt, nepakankamai efektyvi priemonė”, – pridūrė jis.

Be to, pasak premjero, buvo svarstoma pareigūnų skatinimo sistema. Sutarimą dėl šio klausimo tikimasi rasti per savaitę.

“Bendra nuostata, sakyčiau, yra tokia, kad tikrai tokia sistema būtų reikalinga, yra kai kurie nutarimai galiojantys jau nuo 2002 metų, bet nebeefektyvūs, tai per savaitę laiko ir į šį klausimą turime rasti atsakymą. Savaitė laiko yra duota suderinti galutines pozicijas, ir šį paketą tikimės kitą savaitę patvirtinti”, – teigė A.Kubilius.

Ministro pirmininko žodžiais, kovai su kontrabanda neužtenka griežtinti pasienio kontrolę – esą ruošiamos ir kitos griežtesnės priemonės šiai problemai spręsti.

“Griežtesnės priemonės rengiamos, kad būtų užkirstas kelias nelegaliai prekybai jau vidaus rinkoje, ir čia nebe pasieniečiai, muitininkai turėtų žymiai daugiau rūpintis – kitos tarnybos”, – teigė jis.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sako, jog “pradiniame pakete” siūloma įtvirtinti, kad kai kurios kontrabandos veikos, kai neteisėtai gabenamos ne tokios didelės vertės prekės, būtų apysunkiai nusikaltimai. Anksčiau, esant mažam kontrabandos mastui, grėsdavo tik administracinė atsakomybė.

“Gabenant ar realizuojant kontrabandą, pagal dabartinį reglamentavimą baudžiamoji atsakomybė kyla, kai kontrabandos vertė yra per 250 minimalių pragyvenimo lygių, tai yra apie 36 tūkst. litų. Siūloma įvesti apysunkių nusikaltimų kategoriją – nusikaltimų, kuomet kontrabanda gabenama už vertę, didesnę kaip 50 minimalių pragyvenimo lygių, tai yra 6,5 tūkst. litų. Tokiu atveju asmeniui būtų skiriama bauda arba laisvės atėmimas iki ketverių metų”, – aiškino ministras.

Jo žodžiais, šios priemonės turėtų padėti išaiškinti kontrabandos organizatorius ir ardyti nusikaltėlių tinklus.

“Šiuo atveju formaliai sankcija yra nukreipta tarsi ir prieš smulkiuosius kontrabandininkus, nes jeigu iki šiol už 30 tūkst. litų gabenantis kontrabandą sumokėdavo tik administracinę baudą ir išvengdavo baudžiamosios atsakomybės, tai dabar to nebus – jei už 7 tūkst. litų ir daugiau gabeni, tai bus baudžiamoji atsakomybė. Bet pasekmių kokių tikimasi daugiausiai – tai yra būtent išardymo kontrabandos tinklų, nes tais atvejais, kai asmeniui grės baudžiamoji atsakomybė ir bus atliekamas tyrimas, tikimasi, kad tai atves prie nusikaltimo organizatorių”, – teigė jis.

R.Šimašius savo ruožtu sakė nepritariantis siūlomai pareigūnų skatinimo sistemai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...