2010 Rugsėjo 14

Atlyginimai

Socialinė įtampa didėja

veidas.lt

Svarbu atkreipti dėmesį į dar vieną tendenciją: darbo rinkoje ima didėti tos pačios specialybės darbuotojų, dirbančių skirtingose įmonėse, atlyginimų skirtumas. Pavyzdžiui, buhalterių, iš kurių vienas dirba banke, kitas – maitinimo įstaigoje, atlyginimai oficialiai skiriasi tris kartus. O, tarkime, tarptautinėse kompanijose dirbantys specialistai uždirba maždaug ketvirtadaliu daugiau už savo profesijos atstovus, dirbančius lietuviško kapitalo įmonėse. Todėl nenuostabu, kad tarp geidžiamiausių darbdavių rikiuojasi bankai, o apie savo darbą tarptautinėse kompanijose, tokiose kaip “Barclays”, pažįstami pasakoja kaip apie atlyginimų rojų.

“DnB NORD” banko vyriausias analitikas Rimantas Rudzkis teigia, kad Lietuvos gyventojų pajamų diferenciacija lenkia Europos Sąjungos vidurkį, o tai rodo, jog mūsų šalyje atlyginimų skirtumas, nepaisant visų buvusių karpymų, vis dar yra didelis.

“Palyginę 10 proc. mažiausiai ir tiek pat daugiausiai uždirbančių Lietuvos gyventojų pamatytume, kad jų pajamos skiriasi aštuonis kartus. Tai natūralu, nes neturime jokio išlyginamojo mechanizmo. Kai socialinė diferenciacija nedidelė, visuomenėje visada mažiau socialinės įtampos ir neapykantos, bet tai sudaro sąlygas geriausiems darbuotojams bėgti iš šalies, nes jie būna nepatenkinti, kad negali daugiau uždirbti. Šiuo metu pajamų diferenciacijos mažinimo priemonės Lietuvoje vargu ar duotų rezultatų, nes žmonės ir taip bėga iš Lietuvos. O tai lemia ir išaugusi socialinė įtampa”, – dėsto R.Rudzkis.

Tarptautinės vadybos ir konsultacijų bendrovės “Hay Group” atlikto atlyginimų rinkos tyrimo duomenys atskleidė, kad Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ir Airija išsiskiria iš kitų Europos šalių, mat šiose atlyginimų rinkos pokyčiai nuo 2009 m. gegužės iki 2010 m. gegužės buvo teigiami, o pas mus tų pačių pareigybių darbuotojų atlyginimai vidutiniškai sumažėjo 2,3 proc. Dar labiau atlyginimų mažinimas palietė tik Latviją – čia kritimas siekė 3,1 proc. Visose kitose šalyse vidutinis fiksuotų atlyginimų pokytis buvo teigiamas.

Pasak “Hay Group” generalinės direktorės Baltijos šalims Nedos Songinaitės, Lietuvos atlyginimų rinkoje pokyčiai buvo labai dideli: “Kai kuriose bendrovėse atskirų darbuotojų fiksuoti atlyginimai buvo mažinami apie 20–30 proc.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...