2011 Sausio 25

Teisėsauga

Ruošiamasi nuteistųjų sekimui elektroninėmis priemonėmis

veidas.lt

Lietuvoje ruošiamasi nuteistuosius sekti elektroninėmis priemonėmis, taip siekiant sumažinti kalinių skaičių.

Antradienį Teisingumo ministerijoje susirinkę gamintojų atstovai pristatė galimas priemonės sekti laisvėje esančius pažeidėjus, teigdami, kad šios priemonės yra daug efektyvesnės ir pigesnės nei vien asmenų įkalinimas pataisos įstaigose.

Diskusijos pradžioje teisingumo ministras Remigijus Šimašius tvirtino, kad, naudojant elektronines priemones, mažesniais kaštais būtų galima užtikrinti didesnį visuomenės saugumą.

“Tokios priemonės yra dabarties ir ateities priemonės”, – tvirtino teisingumo ministras, pažymėdamas, kad jos efektyviai naudojamos daugelyje užsienio valstybių ir šios valstybės planuoja naudoti jas vis plačiau.

Pasak bendrovės “ELSIS” atstovo Jurijaus Clavo, elektroninių stebėjimo priemonių naudojimas galimas kaip alternatyva įkalinimui.

Anot jo, tai sutaupytų valstybės lėšų, palengvintų pažeidėjų reintegraciją į visuomenę, užkirstų kelią nuteistųjų padėties blogėjimui, nes jie galėtų dirbti, o ne būti įkalinimo įstaigose, sustiprintų šeimų apsaugą, pavyzdžiui, įspėjant kuo greičiau apie galimą smurtą. Be to, nuolatinis nuteistųjų stebėjimas elektroniniais prietaisais leistų didinti tokių asmenų priežiūrą ir tuo pačiu sumažintų jų skaičių kalėjimuose.

“Nusikaltėlis turi suvokti, kad elektroninis stebėjimas yra sandoris tarp jo ir institucijos, ir jeigu jis pažeis sandorį, jis grįš į įkalinimo įstaigą”, – kalbėjo J.Clavas.

Anot “ELSIS” atstovo, bendrovė siūlo elektroniniu aparatu, prikabintu prie kojos, stebėti, kur asmuo yra, koks yra judėjimas, įspėti asmenį ir pareigūnus, kad toks asmuo yra jam neleistinoje vietoje.

Taip pat kitokiais elektroniniais prietaisais potencialūs nukentėjusieji, pavyzdžiui, sutuoktinė, gyvenanti su smurtaujančiu vyru, ar asmuo, prie kurio pažeidėjui negalima artinti, galėtų pranešti kuo greičiau pareigūnams apie grėsmę arba būtys patys informuoti.

Pasak JAV bendrovės “Secure Alert Inc.” atstovo Edgaro Bernardžio, 2010-aisiais Floridos universiteto atliktas tyrimas parodė, kad įkalinimas valstybei kainuoja šešis kartus brangiau nei elektroninis monitoringas.

Jis tvirtino, kad tai palengvina ir namų arešto vykdymą, nes policijos pareigūnas neturi nuolatos stebėti asmens. Tai atlieka stebėjimo centras.

“Kaltinamasis yra namuose, bet kai jis išeina iš namų, jūs nežinote, kad jis pažeidžia įstatymą, tuo tarpu GPS suteikia tą galimybę – stebėti kur jis išėjo”, – tvirtino E.Bernardis. Jis sakė, kad specialus aparatas prie kojos nurodytų asmens buvimo vietą ir kitus svarbius duomenis, jo neįmanoma nusiimti to neužfiksavus sistemai.

Pasak bendrovės “Baltijos kompiuterių centras” atstovo Alberto Ramanausko, specialių aparatų naudojimo galima ir išvengti – esą galima naudotis balso identifikavimo sistema, kuri leistų pareigūnui ar esančiai kompiuterinei sistemai susisiekti su pažeidėju ir nustatyti kokioje vietoje yra asmuo.

Anot jo, pateikiant unikalius klausimus ir atpažįstant balsą galima būtų identifikuoti, kurioje vietoje yra asmuo ir ar nepažeidžia jam pritaikytų judėjimo apribojimų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. as as rašo:

    noriu pareiksti sawo nuomuone nors gal cia jos wisai niekas ir net neklausys..manau kad geras cia butu sprendimas kalintiems zmonems kurie nori keisti sawo gywenima..dirbti ir rupintis seima laisweje..juk wisi klystame wieni supranta klyde..ir nori keistis..manau reiktu tokio daliko..


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...