2010 Gruodžio 16

Rusija

Putino kalbos trukdys teismui

veidas.lt

Teisių gynėjai išsakė susirūpinimą dėl Rusijos ministro pirmininko Vladimiro Putino pareiškimo, kad Michailo Chodorkovskio kaltė yra įrodyta, nors dar tik laukiama nutarties antroje byloje, kurioje jis kaltinamas pinigų grobstymu ir plovimu.

“Šiandieninis komentaras – tai papildoma aplinkybė, apsunkinanti teismo darbą ir trukdanti paskelbti teisingą, apgalvotą ir nepriklausomą nutartį”, – agentūrai “Interfax” ketvirtadienį sakė teisių organizacijos “Human Rights Watch” Maskvos skyriaus atstovė Ana Sevortjan.

Ji pareiškė, kad kelios pagrindinės tarptautinės nevyriausybinės organizacijos neseniai nusiuntė Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui laišką, kuriame kalbama apie pažeidimus antrajame M.Chodorkovskio bylos nagrinėjimo procese.

“Šio proceso problema, kad jis atrodo esąs politiškai motyvuotas”, – sakė A. Sevortjan.

“Amnesty International” aktyvistai taip pat ragino teismą M.Chodorkovskio byloje priimti nepriklausomą nutartį.

Ketvirtadienį vakare Rusijos teisių judėjimo veteranai paskelbė pareiškimą, kuriame nurodė, kad “šiandien Rusijos vyriausybės vadovas V.Putinas padarė du labai rimtus teisės pažeidimus”.

“Jis darė teismui spaudimą 10 dienų likus iki nutarties paskelbimo viešai pasirodymas kaip pareigūnas, leisdamas suprasti, kad teisiamojo Chodorkovskio kaltė teismo jau įrodyta. Be to, jis jį apšmeižė, pavadindamas Chodorkovskį “vagimi” bei netiesiogiai kaltindamas žmogžudystėmis. Toks elgesys tampa tam tikru pavyzdžiu kitiems valdininkams”, – sakoma dokumente, kurį pasirašė Liudmila Aleksejeva, Sergejus Kovaliovas, Svetlana Ganuškina, Olegas Orlovas, Levas Ponomariovas ir kiti.

“Reikalaujame, kad Putinas nedelsiant atsistatydintų. Kitaip nebus galima rimtai kalbėti apie įstatymo pirmenybę mūsų šalyje”, – pareiškė teisių gynėjai.

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad šalies teismai įrodė kalinamo verslo magnato Michailo Chodorkovskio kaltę, ir pridūrė, kad “vagis privalo sėdėti kalėjime”.

“Aš, kaip ir žinomas (Sovietų Sąjungos bardo ir aktoriaus) Vladimiro Vysockio personažas, manau, kad vagis privalo sėdėti kalėjime, – V.Putinas atsakė į klausimą apie buvusio turtingiausio Rusijos verslininko bylą, užduotą kasmetinėje tiesioginėje televizijos klausimų ir atsakymų laidoje. – Kalbant apie teismo sprendimą dėl Chodorkovskio, jam inkriminuojamas pakankamai solidus (pinigų) grobstymas. Kalbama apie mokesčių mokėjimą, sukčiavimą ir milijardines sumas”.

“Remiuosi tuo, kas buvo įrodyta teisme”, – pridūrė premjeras.

V.Putinas taip pat pareiškė, kad “yra nesumokėti ir asmeniniai mokesčiai, o tai labai svarbu”.

“Pagal tą kaltinimą, kuris jam pateikiamas dabar, ten šimtai milijardų rublių. Vienu atveju 900, kitu 800 mlrd. rublių. Tai taip pat grobimas”, – pabrėžė vyriausybės vadovas.

Jis atkreipė dėmesį į kitų šalių praktiką: “Ponas Madoffas (Madofas) gavo už tokį pat nusikaltimą Jungtinėse Valstijose – o ir pinigai maždaug tokie patys – 150 metų laisvės atėmimo”.

“Mūsų šalyje kur kas liberaliau į viską žiūrima. Tačiau mes turime remtis tuo, kad pono Chodorkovskio nusikaltimai teisme įrodyti”, – mano V.Putinas.

M.Chodorkovskio advokatai iš karto pareiškė, kad Putino teiginiai pažeidė jų ginamojo nekaltumo prezumpciją.

Rusijos premjeras V.Putinas nemano, kad jo atsakymas į klausimą apie M.Chodorkovskio nusikaltimus – “spaudimas teismui”.

Atsakinėdamas į žurnalistų klausimus po bendravimo tiesioginiame eteryje su Rusijos piliečiais, V.Putinas sakė, kad turėjo omenyje “ankstesnę teismo nutartį”.

“Naujus epizodus teismas nagrinės objektyviai. Tačiau ir finansinių pažeidimų skirtumai milžiniški. Tada buvo kalbama apie 25 mlrd. rublių nesumokėtų mokesčių, dabar – 800-900 mlrd. Ir teismas tai atidžiai svarstys”, – pažymėjo premjeras.

Maskvos Chamovnikų teismas vakar nukėlė nuosprendžio M.Chodorkovskiui ir buvusiam tarptautinio finansinio susivienijimo “Menotep” vadovui Platonui Lebedevui paskelbimą į gruodžio 27 dieną, nepaaiškindamas priežasčių.

+370 5 2058525 begin_of_the_skype_highlighting              +370 5 2058525

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...