2011 Birželio 30

Priimtas naujas Gamtinių dujų įstatymas

veidas.lt

AFP

Seimas priėmė naujos redakcijos Gamtinių dujų įstatymą ir jo įgyvendinimo įstatymą, kuriais siekiama sukurti konkurencingą, ekonomiškai pagrįstą ir patikimą gamtinių dujų rinką, užtikrinančią vartotojų galimybę laisvai pasirinkti gamtinių dujų tiekėją.

Už pagrindinio įstatymo priėmimą balsavo 81 Seimo narys, prieš – 23, susilaikė 7. Šio teisės akto įgyvendinimo įstatymą parėmė 76 parlamentarai, prieš balsavo 17, susilaikė 8.

Gamtinių dujų įstatymo pakeitimais yra siekiama įgyvendinti Dujų direktyvoje numatytą modelį dėl gamtinių dujų perdavimo veiklos atskyrimo nuo gavybos ir tiekimo veiklų, t. y. atskiriant perdavimo sistemos operatorių nuosavybę.

Įstatyme yra įtvirtinama, kad Lietuvoje vykdoma gamtinių dujų perdavimo veikla privalo būti atskirta nuo gamtinių dujų gavybos bei tiekimo veiklų, atskiriant nuo gavybos ir tiekimo veiklą vykdančių gamtinių dujų įmonių perdavimo sistemos ir perdavimo sistemos operatoriaus nuosavybę. Pagal priimtas pataisas šis reikalavimas nebus taikomas integruotai gamtinių dujų įmonei, skirstančiai ir (arba) tiekiančiai gamtines dujas mažiau kaip 100 tūkstančių vartotojų.

Šiomis nuostatomis yra siekiama užtikrinti, kad perdavimo sistemos operatorius veiktų nepriklausomai nuo komercinių interesų ir kad pagrindinė jo veiklos sritis būtų perdavimo tinklų efektyvus ir saugus eksploatavimas, gamtinių dujų tiekimo saugumo didinimas. “Dujų direktyvos įgyvendinimo būdas, atskiriant perdavimo sistemos operatorių nuosavybę, buvo pasirinktas kaip naudingiausias Lietuvos dujų sektoriui ilgalaikiu laikotarpiu”, – tvirtinama aiškinamajame rašte.

Siekiant veiksmingiausio dujų sektoriaus reformos ir veiksmingos konkurencijos sukūrimo, Gamtinių dujų įstatyme numatytas perdavimo sistemos atskyrimas turi būti vykdomas paraleliai su kitais strateginiais projektais – perdavimo sistemos sujungimu į žiedinę sistemą, taip pat sujungimu su Vakarų Europos dujų perdavimo tinklu bei suskystintų gamtinių dujų terminalo statyba.

Pagal Gamtinių dujų įstatymo įgyvendinimo įstatymą Vyriausybė, suderinusi su Europos Komisija, iki šių metų lapkričio 1 d. turės patvirtinti veiklų atskyrimo planą, kuriame turėtų būti numatytas ne mažesnis kaip 24 mėnesių terminas, būtinas Gamtinių dujų įstatymo reikalavimų neatitinkančioms gamtinių dujų įmonėms pasiekti Gamtinių dujų įstatymo aštuntojo skirsnio “Veiklų ir apskaitos atskyrimas” reikalavimus. Šis minimalus terminas bus skaičiuojamas nuo įstatymo įsigaliojimo datos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. kele kele rašo:

    as nematau jokios rinkos,jokiu tiekeju,jai tik vienas vamzdys is rusijos. Nereikia mulkint akiu zmonems.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...