2011 Birželio 14

Perspėja dėl atominių elektrinių saugumo

veidas.lt

Scanpix

Birželio pabaigoje į Lietuvą atvyksiantis JAV Atstovų rūmų Europos reikalų pakomitečo pirmininkas Danas Burtonas (Denas Bartonas) perspėja dėl Baltarusijoje ir Kaliningrade numatomų statyti naujų atominių elektrinių saugumo, rašo portalas www.huffingtonpost.com.

Pasak D. Burtono, Baltarusijos ir Rusijos sprendimas statyti reaktorių Astrave šalia Lietuvos-Baltarusijos sienos yra grėsmės ženklas, kurio Vakarai neturėtų ignoruoti. Jo manymu, tai yra skaidrumo, tarptautinio koordinavimo ir bendravimo trūkumas.

Statant elektrines Astrave bei vakarinėje Kaliningrado srities dalyje, Rusija vėl demonstruoja savo ketinimus stiprinti energetikos monopoliją regione, dėl kurios Rytų Europa gali vėl tapti politiškai priklausoma nuo Maskvos, įspėja D. Burtonas. Jo manymu, JAV ir tarptautinė bendruomenė turėtų griežtai prieštarauti šiam sumanymui, kol projektai atitiks tarptautinius teisės reikalavimus dėl atominės energijos saugumo.

“Situacija Černobylyje (Ukraina – BNS) ir Japonijoje, kur kovo mėnesį Fukušimos atominę elektrinę apgadino cunamis, skiriasi tuo, kaip sovietinis režimas reagavo į katastrofą, ją neigdamas kelias savaites. Tas pats gali atsitikti ir Baltarusijoje, kurią šiuo metu valdo autokratinis lyderis”, – rašoma D. Burtono pranešime.

Tačiau JAV neprieštaravo, kai vos prieš kelias savaites Rusijos valstybės valdoma atominių elektrinių operatorė “Rosatom” pasirašė susitarimą su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka. Kaimyninių šalių vyriausybėms vis dar neaišku, kokiais kriterijais vadovavosi Baltarusija, rinkdama vietą elektrinei – vos 23 kilometrai nuo Lietuvos sienos ir 50 kilometrų nuo Vilniaus, rašoma pranešime.

D. Burtonas į Lietuvą atvyks kartu su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton (Hilari Klinton). Jis teigia tikintis, jog prieš atvykstant į Vilnių, H. Clinton dar kartą apsvarstys projektą.

Lietuvos premjeras Andrius Kubilius ir kiti Lietuvos atstovai pabrėžė, jog Baltarusija nesugebėjo atsakyti į klausimus apie poveikį aplinkai. Pasak A. Kubiliaus, nebuvo nei tinkamų atsakymų, nei tinkamos diskusijos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...