2010 Gruodžio 08

Algimantas Šindeikis

Pensininkai negali būti prioritetas

veidas.lt

Net ir suvokdamas, kaip sunku Lietuvoje, tai yra valstybėje, mokančioje vienas mažiausių pensijų, gyventi pensininkams, vis dėlto tvirtinu, kad jie negali būti paskelbti prioritetu Nr.1. Priežastis tam paprasta ir akivaizdi: masinės emigracijos, neefektyvios ekonomikos bei smarkiai šlubuojančio viešojo administravimo valstybėje prioritetas Nr.1 turi būti dirbantis ir mokesčius mokantis žmogus. Nuo jo priklauso Lietuvos valstybės gyvenimas ir išgyvenimas. Pensininkams patiems turėtų pradėti veikti savisaugos instinktas ir jie neturėtų palaikyti populistinės politikos, kuriančios nepagrįstus lūkesčius.

Nuo 2011 m. gegužės 1 d. savo darbo rinką europiečiams atveria Vokietija, Švedija ir Austrija. Į šias šalis plūstelės geresnio gyvenimo ieškantieji ir sunkiai sau orios egzistencijos galimybes galintieji susikurti Lietuvoje. Šiuos emigrantus sustabdyti nėra jokių didelių vilčių. Nebent iš esmės pasikeistų Lietuvos politikų požiūris į dirbantį žmogų ir verslą.

O skelbiant pensininkus prioritetu Nr.1 dirbantiesiems siunčiamas priešingas signalas. Jei šalyje dramatiškai sumažės dirbančiųjų (pirmiausia privačiame versle), pensijos ir toliau turės būti mažinamos. Bet populistai jas norėtų didinti. Šalyje, kurioje viso nacionalinio biudžeto trečdalį pajamų sudaro ES parama, o dar trečdalį – valstybės skola, tokia situacija gali būti prilyginama vaikščiojimui degalinėje su uždegtu degtuku.

Visiškai aišku, kad šalyje, kurioje iš 3 mln. piliečių bemaž 2 mln. privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiami valstybės sąskaita, t.y. mokesčių mokėtojų pinigais, “Sodros” ir apskritai biudžeto politika turėtų būti kitokia. Turėtų būti rimtai svarstoma, ar esame pajėgūs išlaikyti tokį viešąjį sektorių, kokį turime šiandien. Bet biudžeto svarstymas virto eiliniu pasitampymu ir pinigų perrašinėjimu iš vienos eilutės į kitą. Per artėjančius savivaldos rinkimus, kaip ir per kitus Seimo rinkimus, politinį sprendimą, kuri partija ir kuris politikas išliks valdžios olimpe, priims pensininkai. Tai labiausiai ir spaudžia populistų smegenis.

Premjeras Andrius Kubilius savo partijos suvažiavime paskelbė, kad jau išsikapanojome iš krizės duobės. Tokia premjero pozicija prasilenkia su realybe. Juk šalies biudžeto pajamos ir toliau mažėja. Per 10 šių metų mėnesių surinkta apie 600 mln. Lt mažiau ne pernai tuo pačiu laikotarpiu.

“Sodros” deficitas 2011 m. sudarys 8,3 mlrd. Lt, o 2013 m. pasieks 13,2 mlrd. Lt ir jau viršys metines “Sodros” pajamas. Akivaizdu, kad “Sodros” reforma tapo A.Kubiliaus Achilo kulnu. Jos problemos iki šiol tebesprendžiamos tiesiog skolinantis ir didinant valstybės skolą. Dėl valstybės skolos dydžio pamažu pradedame rikiuotis į pavojingą Graikijos, Airijos eilę. Tik neturime euro ir nežinia, ar mus kas nors gelbėtų.

Algimantas Šindeikis

Įkirta
Jei šalyje dramatiškai sumažės dirbančiųjų, pensijos ir toliau turės būti mažinamos.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimantas Šindeikis:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Nora. Nora. rašo:

  Ponui Sindeikiui linkiu kuo greiciau iseiti i pensija ir pragyventi ,sumokejus mokescius,uz 10lt i diena.Pradirbau 35metus pedagogini darba ir gaunu719lt i menesi pensijos.Kaip tamstai ne geda kelti toki klausima Net ir pats naudojies tuo, ka sukure mano kartos dirbantieji.Geda tamstai

 2. Wycka Wycka rašo:

  Sveikinu Nora, tik ar nepagalvojai, kad Tamstos pensija de facto mokama iš dabar dirbančiųjų sumokėtų mokesčių? Šalia gaunamų tų 719Lt dar priskaičiuok įvairiausias lengvatas, pvz transporto bilietui, ir pamatysi, kad esi kur kas turtingesnė nei jauna šeima, auginanti mažus vaikus ir mokanti arba buto nuomą, arba paskolą bankui. Didinti pensijas automatiškai reiškia didinti apmokestinamas pajamas būtent tokioms jaunoms ir vidutinio amžiaus šeimoms, tuo pačiu atimti lėšas ir iš šių šeimų vaikų. Taigi Tamsta Nora — kas uždirbs pensijas pačiai ir pačios vaikams, vėliau ir anūkams? Jūsų pasiūlymas veda prie emigracijos didėjimo ir šeimos narių skaičiaus mažėjimo. Rašote, kad dirbote pedagoginį darbą, bet vaikai ne vien mokytojos teikiama šiluma gyvi. Tėvams reikia juos užauginti ir išauklėti. Už ką jie tai darys, jeigu reikės mokėti padidintas pensijas pensininkams? O jeigu sumažės vaikų, ką veiks dalis mokytojų? Nebent ieškos adekvataus darbo užsienyje, bet tada mokės mokesčius užsienio valstybei, ir užsienio pensininkai gaus didesnes pensijas. O Tamsta Nora sėdės balanos prieblandoje ir vėl visą pasaulį keiks…

 3. Kitas Algimantas Kitas Algimantas rašo:

  Tada koks kitas prioritetas Nr.1?
  Kontrabandininko sodinti negalima, nes jis dirba ir uždirba šeimai.
  Policinin ko bausti už kyšio paėmimą megalima, nes jam nedamoka valstybė.
  Korupcioja yra dėl to, kad silpna VALSTYBĖ
  Išeina reikia reikalauti,kad Seimas ir Vyriausybė pasirinktų tokią strategiją, kad valstybėje darbas įgautų vertę.
  Tai ką rinkti iš mažiausiai vagiančių? Retorinis klausimėlis


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...