2010 Spalio 02

Kultūros paveldas

Paveldosaugininkai kreipiasi į teismus dėl apleistų dvarų nusavinimo

veidas.lt

Suskaičiavę apie pusę tūkstančio apleistų statinių, pripažintų kultūros vertybėmis, paveldosaugininkai kai kuriuos jau siekia atimti iš savininkų.

Dienraštis “Lietuvos žinios” šeštadienį rašo, kad toks likimas gresia ir dvarui, kurį prikelti naujam gyvenimui žadėjo “darbiečių” lyderis Viktoras Uspaskichas.

Kėdainių rajone esantis Kalnaberžės dvaras tapo pirmuoju valstybės taikiniu. Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė “Lietuvos žinioms” patvirtino, kad dėl objekto nusavinimo jau kreiptasi į teismą. Jis apribojo dvaro savininkės – Kėdainių bendrovės “Lukta” – galimybę disponuoti šiuo turtu.

Kalnaberžės dvarą, kuris kadaise priklausė garsiam Rusijos reformatoriui Piotrui Stolypinui, Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras V.Uspaskichas dar ne taip seniai žadėjo atkurti ir įsteigti jame muziejų. Tačiau dabar politikas “Lietuvos žinioms” pareiškė, kad jam “šis klausimas nebeįdomus”.

Paveldo prievaizdai susirūpino ne tik Kalnaberžės, bet ir kitų apleistų dvarų, kurių savininkai nelinkę paisyti reikalavimų saugoti kultūros vertybėmis paskelbtus statinius, likimu. Buvo rengiami teismui dokumentai dėl Širvintų rajone esančio Bartkuskio dvaro, tačiau per vasarą jo šeimininkas suskubo tvarkytis. Šiuo metu ketinama kreiptis į teismą dėl Belvederio dvaro Jurbarko rajone nusavinimo.

“Tai – kraštutinė priemonė, kai niekaip nepavyksta susitarti su savininkais. Iš pradžių mėginame kalbėti gražiuoju, paskui skiriame baudas ir vėl kalbamės. Nereikalaujame, kad savininkai tuoj pat pastatus restauruotų. Prašome tik likviduoti avarinę būklę, kad jie toliau nenyktų”, – aiškino D.Varnaitė.

Teismuose paveldosaugininkams veikiausiai teks kovoti ir dėl spardai nykstančio Pavilkijo dvaro Šakių rajone. Ten, kur kadaise stovėjo puošnus medinis statinys, šiandien riogso tik rąstų krūva. Beveik prieš metus praūžusi vėtra Pavilkijo dvarui buvo lemtinga. Įgriuvo dalis stogo, neatlaikė ir kai kurios sienos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...