2011 Balandžio 24

Velykos

Pasaulyje Velykos švenčiamos laikantis įvairiausių papročių

veidas.lt

BFL

Įvairiose šalyse gyvuoja daugybė tradicijų, susijusių su krikščioniškąja Velykų švente.

Pavyzdžiui, Vašingtone prie Baltųjų rūmų pirmadienį po Velykų kasmet rengiamos kiaušinių ridenimo varžybos.

Pagal XIX šimtmetį menančią tradiciją vaikai pievelėje prie JAV prezidento rezidencijos velykinius margučius ridena ilgakočiais šaukštais. Kaip rašo britų dienraštis “Daily Telegraph”, dabartinis JAV vadovas Barackas Obama (Barakas Obama) ir jo šeima šią šventę pirmąkart organizavo 2009 metais ir pakvietė į ją tos pačios lyties asmenų porų bei jų auginamų vaikų.

Visose Anglijos grafystėse jau daugelį šimtmečių gyvuoja paprotys ridenti velykinius margučius nuo žole apaugusių šlaitų. Šias varžybas laimi dalyvis, kurio kiaušinis nurieda toliausiai arba pataiko į vartelius iš dviejų kuolelių.

Lankašyre tikima, kad velykinių kiaušinių lukštus būtina kruopščiai susmulkinti, nes kitaip juos pavogs raganos, kurios iš margučių lukštų darosi valteles.

Vokietijoje per Velykas ant medžių dažnai kabinami tušti marginti kiaušiniai. 75 metų Volkeris Kraftas (Folkeris Kraftas) nuo 1965 metų kasmet vieną savo sodo obelį papuošia apie dešimčia tūkstančių margučių. Šiai šventei V.Kraftas kasmet ruošiasi apie dvi savaites, o šiemet jo obels pasižiūrėti atvyko apie 13 tūkstančių lankytojų.

Čekijoje Velykų savaitės, kurią ortodoksai vadina Šviesiąja savaite, pirmadienį vaikinai pagal senovinį paprotį plaka merginoms per kojas pintais rimbais. Tikima, kad šis ritualas padeda apskritus metus išvengti ligų ir išsaugoti jaunystę. Be to, kai kurioms merginoms šis paprotys tampa proga pasipuikuoti prieš drauges – populiariausios gauna daugiausiai kirčių.

Tuo tarpu Kolumbijoje Velykos švenčiamos išties egzotiškai: vietoje įprastų margučių ir kitų tradicinių patiekalų ant šios šalies gyventojų velykinio stalo paprastai galima rasti iguanų arba vėžlių kiaušinių, sriubos iš iguanos, troškintos kaimano arba didžiausio pasaulyje graužiko – kapibaros – mėsos.

Daugelis Kolumbijos gyventojų leidžiasi į daug valandų trunkančias keliones tarpmiestiniais autobusais, kad praleistų Velykas su savo šeimomis, o ypatingų patiekalų sudėtinės dalys iš tolimų provincijų gabenamos didžiuosiuose miestuose gyvenantiems artimiesiems.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...