2011 Gegužės 09

O. bin Ladenas vaidino uždarą kaimietį

veidas.lt

Scanpix

Praėjusią savaitę pasklidusi žinia apie nukautą teroristą O. bin Ladeną sukėlė sumaištį visame pasaulyje. Naujienos apie teroristą sklinda iki šiol.

„Lietuvos rytas” praneša, kad „Pakistano Abotabado miesto pastatų komplekse su patikėtiniais slapstęsis O. bin Ladenas buvo tarsi įkalintas aukštų sienų ir ant jų esančios dygliuotos vielos.

Amerikiečių pareigūnai mano, kad O. bin Ladenas daug laiko praleisdavo prie kompiuterio. Žinių apie išorinį pasaulį jis gaudavo per savo patikėtinius kurjerius. Jie tinklo „Al Qaeda” lyderiui nešdavo informaciją kompiuterinėse laikmenose.

Į jas buvo įtraukiami ir vaizdai su nufilmuotu teroristu. Šeštadienį JAV prezidento Baracko Obamos administracija paviešino penkis vaizdo įrašus, aptiktus O. bin Ladeno namuose.

Istorijas apie keistoką O. bin Ladeno slėptuvės gyventojų elgesį pasakoja ir netoliese gyvenantys pakistaniečiai.

Kitus slėptuvės gyventojus Abotabado gyventojai žinojo Khanų pavarde.

Anot kaimynų, jie atrodė gana malonūs, tačiau uždari. O. bin Ladeno kurjerio ir jo brolio šeimos niekada nieko nepasikviesdavo ir patys neidavo į svečius. Tiesa, jie lankydavosi mečetėje ir laidotuvėse.

„Kauno diena“ rašo, kad „Įrašuose O. bin Ladenas matomas pasenęs ir pražilęs, bet JAV pareigūnai tvirtina, kad jis aktyviai vadovavo „Al Qaedai“.

O. bin Ladeno susekimas ir pats reidas, per kurį daugiau kaip 20 JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) komandosų atakavo jo slėptuvę Abotabade Pakistane ir jį nušovė, žymi istorinės reikšmės žvalgybos manevrą, kaip sakė vienas aukšto rango JAV žvalgybos pareigūnas.

Skelbiamų vaizdajuosčių garsas buvo ištrintas, kad nepasklistų jokios galimos žinutės teroristams, sakė JAV pareigūnai.

Jungtinės Valstijos paskelbė vaizdo medžiagą siekdamos išsklaidyti abejones, ar O. bin Ladenas iš tikrųjų buvo nužudytas. Tačiau jokių išvadų apie O. bin Ladeno žūtį iš paviešintos vaizdo medžiagos padaryti neįmanoma.“

Nepaisant to, amerikiečiai džiaugiasi O. bin Ladeno likvidavimu, – teigia „Respublika“.

Dienraštis praneša, kad JAV susitiko su likvidatoriais. „Susitikimas vyko už uždarų durų karinėje Fort Kambelo bazėje, JAV Kentuko valstijoje. B. Obama ir jį lydintis JAV viceprezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) bendravo su specialiųjų pajėgų kariais ir sraigtasparnio, nugabenusio juos į operacijos vykdymo vietą, lakūnais.

B. Obama visų JAV gyventojų ir viso pasaulio vardu padėkojo kariams už „gerai atliktą darbą“. Prezidentas taip pat pabrėžė, kad „Al  Qaeda“ lyderio likvidavimas tapo įmanomas dėl ilgamečių ginkluotųjų pajėgų ir žvalgybos pastangų, ir pavadino šią karinę operaciją viena sėkmingiausių per visą JAV istoriją.“

Tačiau „Lietuvos žinios“ skelbia, kad teroristų štabas buvo žvalgų panosėje. „Iki paskutinės akimirkos O. bin Ladenas kontroliavo visą „Al Qaedos“ tinklą iš savo prieglobsčio šiaurės Pakistane, kur slėpėsi, ko gera, septynerius metus. JAV žvalgyba turi duomenų, kad iš savo namo Abotabade, kur ir nukautas, jis planavo teroro aktus ir priiminėjo svarbiausius sprendimus. Šie namai buvo „Al Qaedos“ vadavietė ir kontrolės centras. Pentagono teigimu, O. bin Ladenas nebuvo tik strateginis mąstytojas, o aktyvus planuotojas.

Ar žvalgyba žinojo?

Pakistanui, gaunančiam milijardus dolerių JAV pagalbos, labai sunku paaiškinti, kaip O. bin Ladenas galėjo taip ilgai gyventi nesusektas vos už kelių valandų kelio nuo Pakistano žvalgybos būstinės sostinėje. Stiprėja įtarimai, jog Pakistano žvalgybos taryba ISI, nuo seno garsėjanti bendradarbiavimu su ginkluotųjų kovotojų grupuotėmis, galėjo palaikyti ryšį ir su O. bin Ladenu, ar bent jau kai kurie jos agentai. ISI šnipų organizacija apibūdinama kaip valstybė valstybėje.

Visus tokius įtarimus Pakistano valdžia atmeta, bet kas jos klauso – paveikslas kaip ant delno. Pakistano saugumas pradėjo tyrimą dėl O. bin Ladeno buvimo krašto teritorijoje.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...