2011 Gegužės 04

Al-Qaeda buvo suplanavusi cheminio ir branduolinio ginklo atakas

veidas.lt

"Veido" archyvas

WikiLeaks išslaptinti dokumentai atskleidė, kad teroristai Europoje turi atominę bombą.

Vienas iš Al-Qaedos vyriausiųjų vadų Khalid Sheikh Mohammed tardytojams atskleidė, kad al-Qaeda yra įsigijusi ir paslėpusi atominę bombą Europoje, kuri gali buvo susprogdinta, jei al-Qaedos lyderis Osama Bin Ladenas būtų nužudytas ar paimtas į nelaisvę.

Neseniai prieš JAV karo tribunolo teismą stojęs Khalid Sheikh Mohammed kaltinamas Rugsėjo  11-os teroro aktų organizavimu ir vadovavimu, planavo daugelį plataus masto karinių operacijų prieš JAV atomines elektrines, planavo sukelti „branduolinį pragarą“ Amerikoje ir dalyvauti karinėse operacijose pasauliniu mastu.

Sheikh Mohammed tyrėjams yra pasakęs, kad al-Qaeda  galėtų sukelti „branduolinį pragarą“ ir tam tikslui planavo samdyti Londono Heathrow oro uosto darbuotojus vykdyti diversijos aktus naudojant ir lėktuvus. Kitame dokumente rašoma apie al-Qaeda planus – įpilant cianido nuodus į oro kondicionierius valstybiniuose JAV objektuose.

„Pasirenkant taikinius pirmiausia buvo  įvertinami tie objektai, kurie galėtų suduoti smūgį ekonomikai ir antra, kurie galėtų pabudinti žmones politiškai”.

Daugelis sąmokslo parodymų, kuriuos Kuboje Guantanamo karinėje stovykloje per tardymus davė sulaikyti karo belaisviai, atrodo neįtikėtini, tačiau kiti planai buvo detalūs ir kruopščiai išanalizuoti.

Keletas belaisvių akivaizdžiai parodė išsamias žinias apie Vakarų šalių gynybą prieš atominių bombų atakas.

Remiantis WikiLeaks dokumentais, paimtas į nelaisvę Libijos kilmės al-Qeada kovotojas Abu Al-Libi, “tikėtina turi žinių apie al-Qaeda galimai turimą atominę bombą”. Al-Qaedos operacijų vadas Al-Libi buvo artimai susijęs su Osama bin Ladenu, tariamai žino atominės bombos vietą Europoje, kuri galėtų būti susprogdinta, jei Bin Ladenas būtų nužudytas ar sučiuptas.

Egiptiečių kilmės al-Qaeda kovotojas Sharif al-Masri paimtas į nelaisvę 2004 pareiškė, kad Al-Libis buvo minėjęs, kad atominė bomba suveiktų „Europoje, jei arabai ar Azija būtų staigiai užpulta“. Pažymos rodo, kad JAV tyrėjai praleido didelė laiko dalį stengdamiesi nustatyti ar al-Qaeda turi priėjimą prie branduolinių medžiagų.

Jemeno šnipas Salman Yehah Kasa Hassan tariamai tvirtino, kad “jo brolio bendrininkas buvo sulaikytas bandant parduoti uraną už 500,000 JAV dolerių”. Kaip bebūtų, po to, kai Jemeno pareigūnai konfiskavo uraną, “tai buvo gandas, dingęs kartu su Osama Bin Ladenu”.

Afganistano kilmės “ginklų prekiautojas” Mohommad Zahir, kuris buvo sulaikytas 2003 m. tariamai gabeno uraną  „ketindamas pasigaminti „atominę bombą“.

Kiti karo belaisviai kalbėjo apie “al-Qaedos nupirktą laivą, kuriuo ketinta “gabenti ginklus, sprogmenis ir galimai uraną pirktą iš Raudonosios ir Viduržemio jūros regiono šalių.

Ypatingą susirūpinimą Jungtinėms Valstijoms kėlė atominės srities mokslininkų ir karininkų tinklas “Ummah Tameer Nau”, kuris buvo įkurtas “padėti plėtoti šiuolaikinius mokslo ir technologijų pasiekimus tarp musulmonų”.

Al-Qaeda taip pat akivaizdžiai nuolatos tyrinėjo cheminių ginklų panaudojimą puolimo atveju tikint, kad cheminį ginklą lengviau įvežti į JAV nei atominę bombą. Buvo svarstomas ir biologinių  medžiagų panaudojimas, tarp kurių buvo juodligės bakterijos. Vienas belaisvių pareiškė, kad Ammar al-Baluchi, Khalid Sheikh Mohammed sūnėnas, aptarinėjo “kaip slapta nugabenti sprogmenis ir cheminius ginklus į Angliją”.

Remiantis JAV dokumentais, kitas būdas, kurį al-Qaedos žvalgyba aptarinėjo, buvo planai su “nešvaria bomba”, kuri “būtų gaminama sumaišant įprastinius sprogmenis su uranu ar kitomis radioaktyviomis medžiagomis”.

Medžiagos atominei bombai “galėtų būti nupirktos ir laikomos tam tikrose regionuose, kuriuose vyktų sprogdinimas”. Teroristų tikslas buvo “daugumai sukelti paslėptas ligas, plintančią paniką ir už paveiktos zonos ribų”.

Al-Qaeda aktyviai stengiasi gauti medžiagų atominei bombai sukurti ir verbuoja mokslininkus, kurie galėtų sukurti radioaktyvią „nešvarią“ bombą, rašoma Wikileaks išslaptintuose dokumentuose.

Saugumo šaltiniai informuoja kad džihado – švento karo karinės grupuotės yra visai arti prie “veikiančio ir veiksmingo” biologinio ir cheminio ginklo pasigaminimo.

2009 m. sausio 28 d. vykusiame NATO pasitarime buvo konstatuota, kad al-Qaedos dokumentai rasti Afganistane 2007  m. atskleidė bio-terorizmo „didelius pasiekimus“.

2008 m. liepos mėnesį Indijos Nacionalinio saugumo patarėjas M.K. Narayanan  perspėjo Amerikos saugumo darbuotojus ir senatorius Russ Feingold ir Bob Casey, kad teroristai “turi visas technines galimybes pasigaminti sprogstamą užtaisą „nešvariai“ atominei bombai susprogdinti”

Pranešimas apie atominių medžiagų kontrabandą buvo nusiųstas į Vašingtoną iš JAV ambasados. Dokumente rašoma, kaip nusikalstamos ir teroristinės grupuotės kontrabandos būdu gabeno didelį kiekį aukšto radiacinio lygio radioaktyvių medžiagų  per Europą, Afriką ir Vidurio Rytuose.

Pranešime aiškinama, kaip pasienio apsaugos pareigūnai atokiose pasienio perėjimo punktuose naudojo radiaciją fiksuojančius prietaisus nustatant ir konfiskuojant urano ir plutonio krovinį.

Kazachstano ir Rusijos pasienyje buvo aptiktas krovininis traukinys, vežantis atominams ginklams priskiriamas medžiagas. Prisotintas uranas Ugandoje buvo gabenamas autobusu metaliniame konteineryje 2009 liepos mėn. Lisabonoje turgaus prekeivis pasiūlė parduoti radioaktyvias plokšteles, pavogtas iš Černobylio atominės elektrinės.

2009 m. rugsėjo mėn. Namibijos Rossingo urano rūdos kasykloje du darbuotojai pavogė beveik pusę tonos urano miltelių koncentrato, vadinamo „geltonojo pyrago“, išnešdami juos plastikiniuose maišeliuose.

Tarptautinės atominės energijos agentūros (International Atomic Energy Agency – IAEA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Tomihiro Taniguchi asmeniškai perspėjo JAV, kad pasaulis jau yra ant “branduolinės 9/11-os” slenksčio, jei urano ir plutonio saugyklos bus prieinamos  teroristams.

Didžiosios Britanijos aukšto rango gynybos pareigūnai iškėlė “didelį susirūpinimą, kad Pakistano nesąžiningi mokslininkai, vykdantys branduolinę programą“ gali palaipsniui pasisavinti pakankamą kiekį medžiagų atominiam ginklui pasigaminti”. – remiantis 2009 m. Londone vykusio vyriausybės narių pokalbio dokumentu.

Pakistane „ekstremistams“ taip pat yra nesunkiai prieinamos žemės ūkio biologiškai mirtinų virusų sukėlėjų saugyklos, kurios galėtų būti naudojamos juodligei sukelti, kojų ir burnos ligoms, paukščių gripą galėtų paversti mirtinu biologiniu ginklu.

Juodligės, raupų ir paukščių gripo bakterijos galėtų būti papurkštos paprasčiausiu parduotuvėje pirktu aerozolio flakonu žmonių perpildytoje vietoje, – perspėja nutekinti saugumo šaltiniai.

Pasaulyje tik dvi valstybės deklaravo raupų bakterijų saugyklas – JAV, Atlantos valstijoje ir Rusija Novosibirske, – rašoma Pasaulio sveikatos organizacijos išslaptintuose dokumentuose.

Pavojus buvo paviešintas po to, kai praėjusiais metais JAV prezidentas Barac Obama pripažino atominį terorizmą kaip “vieną iš didžiausių grėsmių”, kuris tarptautinei bendruomenei gali sukelti “ypatingą gyvybės išnykimą”.

Deja, neseniai amerikiečių karinių pajėgų al-Qaedos lyderio Osamos Bin Ladeno nužudymas Pakistane pasaulyje saugumo tikrai nepadidino, nes buvo sunaikintas tik žmogus, bet ne visa organizacija, kurią išnaikinti vargu ar įmanoma karinėmis priemonėmis. Tad valstybės, kuriose buvo didelė terorizmo grėsmė džiaugiasi per anksti.  Karas su šešėliu niekada nebus laimėtas.

Ramūnas ALAUNIS

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...