2011 Sausio 18

Gintaras Sarafinas

Nematoma kova su šešėliniu verslu

veidas.lt

“Valdžia galėtų ištraukti milijardą iš šešėlio, jei to iš tikrųjų sieks”, – mano Pramonininkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys. Tačiau kol kas neatrodo, kad to būtų siekiama.

Priminsime, kad ši Vyriausybė išsikėlė tikslą per 2011 metus, žabodama kontrabandą ir gniauždama šešėlinį verslą, papildomai surinkti milijardą litų. Tai reiškia, kad per mėnesį papildomai reikia surinkti apie 100 mln. Lt. Tai tikrai didelė suma. Taigi sausis jau persivertė per pusę, o ar kam teko matyti arba girdėti, kad būtų vykę nors kokių operacijų, iš kurių susidarytų įspūdis, kad vyksta kažkokia kova, kad kažkaip kitaip dirba muitininkai, pasienio tarnybos, policijos pareigūnai, įvairios inspekcijos, kontrolės institucijos, kad į biudžetą įplaukia daugiau lėšų. Nieko panašaus. Visur didžiulė ramybė ir net, sakytume, snaudulys. Gal net priešingai: padidėjus degalų ir tabako akcizo mokesčiams, dabar jų vėl daugiau vežama iš Baltarusijos ir Kaliningrado srities. Taip pat padidėjo ir kontrabandos srautai. Bet kontrabandininkų medžioklė kažkaip labai jau nesiseka. O pusė visų Lietuvoje surūkomų rūkalų kaip buvo kontrabandiniai, taip ir tebėra. Ir, regis, jų dalis toliau didėja.

Ne ką geresni ir kovos su šešėliniu verslu rezultatai. Nei darbo inspekcija kažkaip naujoviškiau dirbti pradėjo, nei mokesčių inspekcija žiauresnė tapo. Gatvėje, kurioje gyvenu, prieš penkis mėnesius dirbo šeši statybininkai, kurie oficialiai yra bedarbiai, užsiregistravę darbo biržoje, – tiek pat jų dirba ir dabar. Nė per nago juodymą vaizdas nepasikeitė ir Gariūnų turgavietėje. Taip, vieną mažytį žingsnelį Vyriausybė lyg ir žengė – ketina įvesti kasos aparatus turgavietėse, kuriose prekiaujama maisto produktais. Tačiau ar smulkieji prekybininkai savo protestais neprivers atsisakyti kasos aparatų – dar neiašku. O jei tie kasos aparatai turgavietėse ir bus, vėlgi nežinia, ar jie nevirs visos kovos su šešėliu karikatūra. Be to, aptariamas sprendimas dėl kasos aparatų turgavietėse – tarsi pusiau nėščias, nes kasos aparatai bus privalomi tik maistu prekiaujantiems turgaus prekeiviams. O jau dėl kitų prekeivių ministrų nuomonės kažkodėl išsiskyrė: žemės ūkio ministras K.Starkevičius mano, kad ir jiems reikėtų įvesti kasos aparatus, o finansų ministrė I.Šimonytė – kad dar nebūtinai arba kad dar ne metas.

Pusiau nėščiais sprendimais toli nenuvažiuosi, ką jau kalbėti apie papildomo milijardo litų surinkimą. Bet Lietuvoje jau nuo seno taip: turime lyg ir gerų norų, ir gerų idėjų, bet nemokame jų įgyvendinti. Netgi mokame pasiekti priešingų rezultatų, nei norėjome. Taip, beje, gali atsitikti ir šį kartą: ir šešėlinis verslas šiemet gali dar padidėti, ir kontrabanda gali išaugti, ir pinigų į biudžetą gali įbyrėti mažiau, nei planuoja Finansų ministerija. Ypač tai pasakytina, kai kalbama apie akcizo mokesčius. O kas tada?

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...