2011 Sausio 10

Gintaras Sarafinas

Nacionaliniai rinkėjų žvejybos ypatumai

veidas.lt

Lietuvoje labai mėgstama pasigirti aukštais mūsų šalies demokratijos standartais, mėgstama ir pasišaipyti iš Baltarusijos, ypač iš rinkimų kaimyninėje valstybėje. Tačiau iš tikrųjų šaipytis turėtume iš savęs, nes ir pas mus rinkimai tėra tik pasityčiojimas iš tikrų demokratinių rinkimų. Kaip teigia filosofas Vytautas Radžvilas, Lietuvoje sukurta demokratijos karikatūra, o rinkimų kova bus tiesiog spektaklis.
Ir tai tikra tiesa. Maža to, tas spektaklis pasižymės maksimalia nepagarba rinkėjams. Štai argumentai šiai išvadai pagrįsti. Šiandien – sausio 10 d. Rinkimai – vasario 27 d., tai yra po pusantro mėnesio. Vyriausioji rinkimų komisija paskelbė, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose dalyvaus 25 partijos. Tad “Veidas” nusprendė imtis priešrinkiminio projekto – su ekspertų pagalba išnagrinėti visų partijų rinkimų programas ir išrinkti kokybiškiausias bei paskelbti, kurios partijos rinkimams pasirengė geriausiai ir kurios potencialiai neblogai tvarkytųsi vietos valdžioje.
Tačiau šis mūsų projektas ėmė byrėti jau pačią pirmą dieną, nes paaiškėjo, kad trys ketvirtadaliai rinkimuose dalyvausiančių partijų jokių programų dar neturi, o nemaža dalis jų net ir neplanuoja turėti. Štai ir kyla klausimas, kur čia pas mus tie demokratijos standartai, kur tie demokratiniai rinkimai. Mes viso labo teturime rinkimų butaforiją, o dar tiksliau – absurdo komediją “Rinkimai 2011″, kuriuose kandidatuoja ne tradicinės partijos, o kažkokie klounų dariniai ar Ostapo Benderio lygio grupuotės. Jokios atsakomybės, jokio rimto požiūrio, net jokių pažadų. Iškeli savo kandidatūrą, ir tiek žinių. Daugiau nieko nereikia. O tada kaip žvejyboje lauki, kol kokia kvaila žuvis (ar rinkėjas) užkibs. Na, ir užkimba. Ir kimba neblogai.
Taigi savo kandidatūrą galite iškelti tiek jūs, tiek aš. Svarbiausia, kad nebereikia nieko aiškinti, ką veiksi išrinktas į valdžią. Ką norėsiu, tą ir veiksiu. Kokie tavo tikslai? Čia jau, rinkėjai, irgi ne jūsų reikalas, jūs tik balsuokite. O pagal ką tuomet apskritai rinkti vietos valdžią? Pagal orų permainas arba būriant iš ramunės žiedo: patinka, nepatinka, patinka, nepatinka…
Va taip atrodys artėjantys savivaldos rinkimai Lietuvoje, per kuriuos į vietos valdžią išsirinksime tiek daug neprognozuojamų “grybų”, kad maža nepasirodys. Beje, jokios atsakomybės iš jų pareikalauti negalėsime, nes jie juk nieko nežadėjo, jokių programų neturėjo ir jų įgyvendinti neįsipareigojo. Mes juos išrinkome tiesiog šiaip sau, o jie štai valdo tiesiog šiaip sau. Mes jų valdomi irgi gyvensime tiesiog šiaip sau. Kitaip tariant, su beviltiška vietos valdžia. Ir liūdniausia, kad patys rinkėjai mažai čia ką gali pakeisti.

Įkirta
Šiandien trys ketvirtadaliai rinkimuose dalyvausiančių partijų jokių programų dar neturi, o nemaža dalis jų net ir neplanuoja turėti.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. na na rašo:

    Lietuvoje – 60 savivaldybių ir 10 partijų, kurios gali būti rimtesnėmis. Jei dirbame rimtai, kiekvienai savivaldybei – po atskirą programą. Neabejoju, kad Vilniaus/Kauno/Klaipėdos didžiosios partijos tuos principus turi. Naivu ir, kaip mėgstate sakyti, neprofesionalu būtų rengti kokią nors vieną partijos programą savivaldos rinkimams. Tai tebūtų lozungai. Deja, liūdina tai, kad rinkimų – nė kvapo. Kokia partija su 5 proc. visuomenės pasitikėjimu rėkaus? Rinkimai ateis tyliai ramiai – ir į juos tradiciškai ateis tie, kurie ėjo iki šiol. Ir jiems, patikėkite, nusispjaut į kokias nors analizes.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...