2010 Gruodžio 16

Rinkimai Baltarusijoje

Lukašenka įsakė neliesti demonstrantų

veidas.lt

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka, kuris sekmadienį, gruodžio 19 dieną, ketina būti išrinktas ketvirtajam prezidentavimo laikotarpiui, įsakė milicijai stengtis nenaudoti jėgos prieš opozicijos planuojamų protestų gatvėse dalyvius, pranešė trečiadienį prezidento spaudos tarnyba.

Nesugebėjusi susivienyti opozicija, kuriai atstovauja net septyni kandidatai, po balsavimo ragina savo šalininkus dalyvauti protesto akcijose, nes netiki, kad balsai bus suskaičiuoti sąžiningai.

Per šią rinkimų kampaniją, kuri pripažįstama kaip pati liberaliausia, opozicija surengė du mitingus, vykusius be susirėmimų su milicija. Kaip buvo pranešta, juose dalyvavo nuo pusantro iki dviejų tūkstančių žmonių. Opozicija paragino šalininkus ketvirtadienio vakarą ateiti į dar vieną akciją, vadindama ją sekmadienį numatyto mitingo generaline repeticija.

“Mes turime pakankamai jėgų ir priemonių civilizuotai ir protingai duoti atkirtį šiam blaškymuisi ir pakrikimui. Valdžia šiandien tokia tvirta, kad mums nėra reikalo taikyti kokius nors nepaprastuosius metodus”, – sakė specialiame pasitarime A.Lukašenka, kurio žodžius cituoja jo spaudos tarnyba.

“Jokios liaudies jie į aikštę neatves. Liaudžiai nereikia jokios aikštės”, – pridūrė A.Lukašenka.

2006 metais opozicija po A.Lukašenkos išrinkimo surengė didžiausiais ir ilgiausiai trukusias masines protesto akcijas nuo dešimtojo dešimtmečio vidurio. Milicija jas šiurkščiai išvaikė ir suėmė šimtus protestuotojų. Tai buvo viena priežasčių, dėl kurių Europos Sąjunga (ES) ir JAV paskelbė vizų sankcijas A.Lukašenkai ir jo artimiausiems pareigūnams.

Kai Baltarusijoje buvo paleisti į laisvę politiniai kaliniai, ES ir JAV įvedė vizų sankcijų A.Lukašenkai moratoriumą, žadėdamos “perkrauti” santykius, taip pat duoti paskolų ir suteikti finansinę paramą, jeigu dabartiniai rinkimai bus surengti pagal tarptautinius reikalavimus. Taip pat Vakarų politikai ne kartą ragino valdžią nenaudoti jėgos prieš galimų protesto akcijų dalyvius.

“Jokiu būdu negalima pasiduoti provokacijoms, nes jiems (opozicijai) reikia vaizdo, bet jau vaizdo dabar, kad štai, girdi, tokia “nedemokratiška” valdžia, kad Lukašenka ten “laužydamas kaulus, per kraują vėl atėjo į valdžią”. Jiems to reikia. O mes neturime tam pasiduoti”, – sakė A.Lukašenka.

Dauguma rinkėjų pripažįsta, kad dabartinė rinkimų kampanija Baltarusijoje yra liberaliausia pastaraisiais metais: valdžia įregistravo visus kandidatus į prezidentus, suteikė jiems tiesioginį eterį televizijoje ir pro pirštus žiūrėjo į smulkius pažeidimus.

“Dabar valdžia mažiausia, net mažiau nei opozicija, suinteresuota radikalia įvykių raida aikštėje. Valdžiai svarbu išlaikyti dabartinį teigiamą nusiteikimą, teigiamą atmosferą rinkimuose”, – agentūrai “Reuters” sakė Aleksandras Milinkevičius.

Šis opozicijos atstovas, kuris buvo pagrindinis A.Lukašenkos varžovas 2006 metais, dabartiniuose rinkimuose balotiruotis atsisakė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...