2010 Gegužės 07

Nusikaltimai

Lietuvoje išaiškinama tik du penktadaliai nusikaltimų

veidas.lt

"Veido" archyvas

Sunkmečiu ypač padaugėjo vagysčių, sukčiavimo ar turto sunaikinimo bei sugadinimo atvejų, tačiau trys penktadaliai jų taip ir lieka neišaiškinti

Pernai Lietuvoje neišaiškinta daugiau kaip 47 tūkst. oficialiai užregistruotų nusikaltimų ir dar keliolika tūkstančių neužregistruotų.

Į klausimą, prie kokių nusikaltimų – išaiškintų ar neišaiškintų bus priskirta skandalingoji Drąsiaus Kedžio istorija, kol kas negali atsakyti nė vienas pareigūnas ar prokuroras. Jie aiškina, kad į tai bus galima atsakyti gal tik po penkerių metų.

Tiesa, jau dabar policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas pripažįsta, kad ši byla – tikra policijos darbo nesėkmė. “Tenka pripažinti: kadangi D.Kedžio gyvo rasti nepavyko, tai yra Kauno policijos darbo nesėkmė”, – teigia V.Telyčėnas.

Regis, tokią pačią frazę komisarui tektų kartoti ir dar keliasdešimt tūkstančių kartų, mat Lietuvoje nusikaltimų išaiškinamumas gana menkas – jų išaiškinama tik du penktadaliai. Ir kalbame tik apie užregistruotus nusikaltimus, o kiek dar nusikaltimų aukų į policiją nesikreipia (sociologinio tyrimo duomenimis, nesikreipia maždaug trečdalis aukų, o tai keliolika tūkstančių nusikaltimų). Be to, neretai policija prie neva savo išaiškintų nusikaltimų prisirašo ir tuos, kuriuos ištiria patys nukentėjusieji ar prisipažįsta padarę patys nusikaltėliai. Čia taip pat svarbu paminėti, kad kai kurių nusikaltimų išaiškinamumas yra tragiškai menkas, pavyzdžiui, vagysčių išaiškinama tik 25 proc., o automobilių vagysčių – vos 15 proc. Taip pat mažai išaiškinama ir pinigų padirbinėjimo atvejų bei įvairių finansinių nusikaltimų.

Policijos departamento atstovų teigimu, negalima tikėtis, kad nusikaltimų išaiškinamumas didės, kai policijos finansavimas tragiškai mažinamas jau keletą metų iš eilės: per dvejus metus jis sumažėjo dviem šimtais milijonų litų – nuo 858 mln. 2008-aisiais iki 659 mln. šiemet.

Kita vertus, policijos finansavimas buvo mažinamas ir Latvijoje, ir Estijoje, bet ten padėtis kažkodėl geresnė: ir nusikaltimų išaiškinta daugiau (procentais), ir pats nusikalstamumas mažėjo. O Lietuvoje, priešingai, nusikalstamumas didėjo net 7 proc. pernai ir dar tiek pat užpernai (tuo tarpu Estijoje nusikaltamumas pernai mažėjo 5,1, o Latvijoje – 1,3 proc.)

Paradoksalu, bet pareigūnai ir politikai aiškina, kad tuo turėtume tik džiaugtis, nes krizės laikotarpio prognozės esą buvusios dar grėsmingesnės.

“Guodžia tai, kad liūdniausios prognozės apie nevaldomą nusikalstamumo didėjimą nepasitvirtino, sumažėjo nusikalstamumas viešosiose vietose ir ypač gatvėse. Tai paneigia kurtą mitą, esą žmonės jau greitai bijos išeiti į gatvę”, – gyventojus drąsiai eiti į lauką ragina vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, gal sąmoningai, o gal ir per neapsižiūrėjimą nutylintis, kad pernai mūsų šalyje padaryta net 10 tūkst. daugiau nusikaltimų nei 2007-aisiais. Be to, ministras ignoruoja ir faktą, kad vien oficialiai pernai liko neišaiškinta kone 50 tūkst. nusikaltimų.

Šių ministro žodžių ypač skaudu buvo klausytis man, šio straipsnio autorei, nes pernai dienos metu keturių banditų buvau užpulta ir apiplėšta tiesiog Vilniaus miesto centre, Lukiškių aikštėje. Ir šis nusikaltimas, žinoma, taip pat nebuvo išaiškintas. Taigi ministro raginimai drąsiai eiti į gatves ir jose jaustis saugiai man skamba tiesiog makabriškai.

Didėja nepasitikėjimas

“Iš tiesų į policiją kreipiausi tik dėl formalumų, nes iš anksto žinojau, kad nei vagys bus sugauti, nei daiktai grąžinti, – prieš keletą mėnesių nuo vagių nukentėjusios Kauno drabužių parduotuvės savininkė Violeta Makauskienė gana ramiai aiškina, kad iš policininkų nė nesitiki jokių gerų žinių. – Tai tas pats, kas ieškoti adatos šieno kupetoje – netikiu, kad mūsų pareigūnams pakanka laiko ir noro aiškintis vagystes, ypač kai pastaruoju metu jų tiek daug”, – dėsto verslininkė.

Šioms pesimistinėms V.Makauskienės nuotaikoms dėl policijos darbo efektyvumo ir rezultatyvumo, regis, pritaria dar mažiausiai 33 proc. nuo nusikaltėlių nukentėjusių Lietuvos gyventojų. Tiek jų, “Baltijos tyrimų” atliktos apklausos duomenimis, į policiją dėl padarytų nusikaltimų nė nesikreipia. Dar apie 10 proc. apklaustų gyventojų į pareigūnus pagalbos kreipiasi tik kai kuriais atvejais.

Taip susidaro uždaras ratas: Lietuvos teisėtvarkos institucijos išaiškina palyginti mažai nusikaltimų todėl, kad gyventojai joms nepadeda, o centrinė valdžia skiria menką finansavimą, ir atvirkščiai – gyventojai nepadeda ir net nesikreipia į policiją todėl, kad nemato prasmės, nes policija išaiškina mažai nusikaltimų. O valdžia neskiria didesnio finansavimo todėl, kad nemato rezultatų, tai yra skyrus daugiau lėšų, nusikaltimų išaiškinamumas nepadidėja.O toks neprofesionalumas ar abejingumas, kokį regėjome D.Kedžio ir daugybėje kitų istorijų, situaciją tik dar paaštrina ir dar labiau didina nepasitikėjimą pareigūnais.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. vladas vladas rašo:

  VIEŠAS LAIŠKAS LR PREZIDENTEI DALIAI GRYBAUSKAITEI

  LR Prezidente, Dalia Grybauskaite, aš kreipiausi į jus net tris kartus su skundais, kuriuose pateikiau labai daug irodymų, jog prieš mane ir mano mažamečius vaikus buvo organizuotas valstybinis teroras kurį organizavo IŠKRYPĖLIS – ŽUDIKAS ALGIRDAS KATKUS .
  1. Jums buvo pateikti irodymai jog buvo organizuoti trys pasikėsinimai nužudyti mane, 1999, 2003, 2008m. (prokurorai viską bando nuslėpti)
  2. Aš jums pateikiau irodymus, jog buvo naudojamas savivaldybės socialinis būstas, kad organizuoti terorui prieš mane ir mano mažamečius vaikus, kurį vykdė neteisėtai, savivaldybės socialiniame būste specialiai apgyvendintas provokatorius GRIGORIJ ULEVIČ. Kuris nekartą buvo sumušęs mane ir nėščią , antros grupės invalidę R. Androsovą. (šis iškrypėlis net prostitucija užsiiminėjo, prokurorai viską bando nuslėpti).
  3. Jums buvo pateikti irodymai, jog aš kreipiausi nekartą į LRGP , kad būčiau iškviestas liūdytoju saugumiečio V. POCIŪNO nužudymo byloje kurią LRGP nekartą bandė nutraukti. Po šių kreipimusi buvo organizuotas užpuolimas ir pasikėsinimas nužudyti. Įra pakankamai irodymų, jog V. POCIŪNO nužudymas buvo organizuotas aukščiausiame lygyje, ir šio nusikaltimo bendrininkai įra prokurorai bei teisėjai.
  4. Jums buvo pateikti irodymai, jog mano vaikų motina R. ANDROSOVA kartu su vaiko teisių kontroliere R. VALANČIENE ir buvusia LRS vaiko teisių kontrolierė R. ŠALAŠAVIČIŪTE vykdė nusikaltimus prieš mano mažamečius vaikus. Visi šie nusikaltimai buvo nuslėpti su Vilniaus m. 1 apylinkės teismo teisėjos R. KASIMOVIENĖS pagalba.
  5. Jums buvo pateikti irodymai jog po paskutino skundo į LRP kanceliariją , su kurio aš kreipiausi į JUS , kad būtų pradėti tyrimai , dėl nusikalstamų veikų prieš mane ir mano mažamečius vaikus, buvo organizuoti 3 plėšimai, 7 užpuolimai, tyčiojimaisi iš vaikų, buvo pateikti irodymai jog G. BERTULIS specialiai ivykdė autoivykį, partrenkė moterį, vos nesuvažinėjo vaikų, ir po šio autoįvykio grasino susidorojimu, man kaip liūdininkui, buvo bandoma 2 kartus suklastoti man baudžiamą bylą, pasodinti mane ir nužudyti. Visus šiuos nusikaltimus ivykdė G. BERTULIS kartu su žudike ANIA CHOMIAKOVA.
  6. LR PREZIDENTE; Aš pateikiau LRGP visų šių nusikaltimų įrodymus, pateikiau audio irašus kuriuose žudikė ANIA CHOMIAKOVA prisipažino jog nužudymas buvo organizuotas, prokuratūrai buvo pateikti audio irašai jog A. CHOMIAKOVA organizavo kartu su G. BERTULIU dar 2 pakartotinius pasikėsinimus nužudyti, bet jokie tyrimai neatlikti, ir viską bandoma nuslėpti.
  LR PREZIDENTE, KAIP DABAR PAAIŠKINSITE VISUOMENEI SAVO NUSIKALSTAMĄ NEVEILUMĄ ? O GAL BANDYSITE PASITEISINTI SAVO PATARĖJŲ NEKOMPETENCIJA ?
  GAL VISUS ŠIUOS FAKTUS NORĖTŲ PAKOMENTUOTI EX PREZIDENTAS VALDAS ADAMKUS, KURIAM BUVO PATEIKTI VISŲ ŠIŲ NUSIKALTIMŲ IRODYMAI, O GAL PONIA ADAMKIENĖ NORĖTŲ PAKOMENTUOTI VIEŠAI NUSIKALTIMUS PRIEŠ VAIKUS ?
  LR PREZIDENTE;
  Kodėl jūs neišėjote pažiūrėti D. Kedžio motinai į akis, kai ji kreipėsi į jus pagalbos, kurios sūnus dabar nužudytas. O gal norite pažiūrėti jo dukrai į akis, kurią dabar bandoma grąžinti ją pardavinėjusiai motinai, ir kuri neteisėtai saugoma už mokesčių mokėtojų lėšas. O gal jūs norite pažiūrėti į akis vaikam iš Pikeliškių vaikų namų, iš kurių buvo tyčiojimasi, ir vienas iš jų liko invalidu. Gal norite pažiūrėti L. Pociūnienei į akis, kurios vyras buvo nužudytas. O gal jūs norite pažiūrėti į akis mano trims vaikams iš kurių buvo tyčiojimasi ir grasinama susidorojimu, ir kurie pažysta vienas kitą tik iš nuotraukų ?
  LR PREZIDENTE, KODĖL GI JŪS NEATSAKĖTE Į VIEŠĄ LAIŠKĄ, SU KURIUO Į JUS KREIPĖSI „ LAISVO LAIKRAŠČIO“ REDAKTORIUS A. DRYŽIUS ?
  KOKS JŪSŲ RYŠYS SU PEDOFILŲ TINKLU ?
  Tai, kodėl gi jūs nepapasakojote Lietuvos žmonėm prieš rinkimus kaip pardavėte „Lietuvos Kurą“ už 1 Litą PEDOFILUI, žydui M. KLABINUI kuris suklastojo dokumentus, ir kuriam išmokėjote 18 milijonų litų. O vėliau valstybei reikėjo padengti dar 50 milijonų litų nuostolių. Šis iškrypėlis 1967 m. Kaune buvo nuteistas už našlaitės, nepilnametės išžaginimą , o vėliau pabėgo iš Lietuvos, kuriam vėliau EX Prezidentas A. Brazauskas suteikė LR pilietybę už nuopelnus Lietuvai.
  LR PREZIDENTE, AŠ JAU KREIPIAUSI Į VISUS 750 EUROPARLAMENTARUS SU PAGALBOS PRAŠYMU, IR SU PETICIJA Į EUROPARLAMENTĄ . MANO PETICIJAI SUTEIKTAS NUMERIS, ŠIUO METU JAU SIUNČIAMI NUSIKALTIMŲ ĮRODYMAI. NEPAVYKS NUSLĖPTI TIKROSIOS PADĖTIES LIETUVOJE, KUR PEDOFILAI ORGANIZUOJA NUŽUDYMUS , O PROKURORAI JUOS BANDO NUSLĖPTI.
  PREZIDENTE, KREIPIUOSI I JUS, KAD PAVESTUMĖTE ATITINKAMOM INSTITUCIJOM ATLIKTI TYRIMUS ;
  1. DĖL ALGIRDO KATKAUS VEIKLOS, KURIS ORGANIZAVO PROKURORO BIRŠTONO, SAUGUMIEČIO POCIŪNO NUŽUDYMUS, TERORĄ PRIEŠ MANO MAŽAMEČIUS VAIKUS, BEI 4 PASIKĖSINIMUS NUŽUDYTI MANE.
  2. DĖL EX LR GENERALINIO PROKURORO A. VALANTINO, (kurį jūs paskyrėte teisėju) BEI JO PAVADUOTOJŲ NUSIKALSTAMOS VEIKLOS , KURIE IRA AUKŠČIAU IŠVARDINTŲ NUSIKALTIMŲ BENDRININKAI.
  3. DĖL LR SEIMO VAIKO TEISIŲ KONTROLIERĖS RIMANTĖS ŠALAŠAVIČIŪTĖS NUSIKALSTAMOS VEIKLOS, KURI SLĖPĖ NUSIKALTIMUS PRIEŠ MANO VAIKUS, BEI ORGANIZAVO MANO DUKROS VIRGOS LUKOŠEVIČIŪTĖS GROBIMĄ, KURIĄ BUVO BANDOMA PARDUOTI . VISUS ŠIUOS NUSIKALTIMUS PRIEŠ MANO VAIKUS BANDOMA NUSLĖPTI SU KORUMPUOTOS 1 APYLINKĖS TEISMO TEISĖJOS, RENATOS KASIMOVIENĖS PAGALBA.
  4. DĖL VILNIAUS APYGARDOS VYRIAUSIOJO PROKURORO R. JANCEVIČIAUS NUSIKALSTAMOS VEIKLOS, KURIS 1997 m. BANDĖ SUKLASTOTI BAUDŽIAMĄ BYLA, A. KATKAUS NURODYMU, KURIĄ TYRĖ NUŽUDYTAS 2003m. PROKURORAS T. BIRŠTONAS (dėl išprievartavimo, turto prievartavimo, ir pornografijos platinimo). ŠI BYLA DINGO , O PROKURORAS R. JANCEVIČIUS NETEISĖTAI BUVO PAAUKŠTINTAS PAREIGOSE, TAPO VILNIAUS APYGARDOS VYR. PROKURORU.
  5. DĖL VILNIAUS m. 1 APYLINKĖS TEISMO TEISĖJOS D. MICKEVIČIENĖS, IR APYGARDOS TEISMO TEISĖJŲ D. P. ZALECKIENĖS, A. KARTANIENĖS, IR L. ŽUKAUSKO NUSIKALSTAMŲ VEIKSMŲ, KURIE KLASTOJO IR SLĖPĖ IRODYMUS BAUDŽIAMOJE BYLOJE Nr. 1A-35/2009. KAD IŠSUKTI ŽUDIKES NUO ATSAKOMYBĖS.

  Visi nusikaltimų irodymai viešinami tinklalapyje:
  http://crimerangers.ning.com/group/VLbyla?xgi=4A1BtYGy6mfg4F&xg_source=msg_invite_group

  el.pastas, vl55755@gmail.com
  tel, 867704339

  VLADAS LUKOŠEVIČIUS.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...