2010 Balandžio 21

Tarptautinis nusikalstamumas

Organizuoti nusikaltėliai plečia savo tinklą

veidas.lt

Scanpix

Kol visų dėmesys buvo nukrypęs į smunkančią ekonomiką ar griūvančius bankus, nusikaltėliai savo tinklu spėjo apraizgyti visą Europą.

Per pastarąjį dvidešimtmetį tarptautinis nusikalstamumas, aukų skaičius ir pasaulinis nusikaltėlių valdomas finansinis srautas padidėjo net keturis kartus. Tarkime, vien nusikalstamų susivienijimų nužudytų ar sužeistų žmonių per pastaruosius penkiolika metų padaugėjo nuo 7 tūkst. iki per 25 tūkst. Sunku protu suvokti, bet šiuo metu juodojoje rinkoje sukasi kone trys trilijonai JAV dolerių. Kai kuriose šalyse tarptautiniai nusikalstami susivienijimai netgi galingesni nei kai kurių valstybių vyriausybės.

Sunkmečiu organizuotas nusikalstamumas plėtėsi dar sparčiau nei įprastai. Ir tik Meksikoje, JAV, Artimuosiuose Rytuose, Rusijoje ar Somalyje, bet ir Europoje. Ir tai pasakytina ne vien apie Italijos mafiją. Taip, ji vis dar “laiko” apie 20 proc. savo šalies bendrojo vidaus produkto, bet jos plėtra nėra didelė. Kur kas greičiau buriasi ir vis didesnės galios įgauna Rytų ir Vidurio europiečių sukurtos ir vadovaujamos tarptautinės nusikalstamos grupuotės. Jos mažiau paiso tradicijų, yra universalesnės ir, žinoma, žiauresnės. Tai pasakytina tiek apie lenkų, lietuvių, ukrainiečių, čekų, vengrų, slovakų, rumunų ar bulgarų nusikalstamus susivienijimus.

Ypač didelį nerimą kelia Vidurio Europos valstybės, kurios tapo nusikaltėlių susitelkimo ir tranzito centrais. Organizacijos “World Security Network” duomenimis, per Čekiją, Slovakiją ir Vengriją dabar driekiasi svarbiausi nusikaltėlių keliai: iš Ukrainos į Austriją (o iš ten – toliau į Vakarus) didžiuliais kiekiais gabenama cigarečių kontrabanda, iš Rumunijos per Čekiją ir Vengriją vykdoma prekyba žmonėmis, o ginklai per šias dvi valstybes keliauja iš Kroatijos ir Serbijos.

Šiuos faktus patvirtina ir Vengrijos saugumo taryba: pasirodo, šalyje organizuotas nusikalstamumas stipriai ėmė didėti dar 2007-aisiais, tačiau šiuo metu yra pasiekęs rekordines apimtis. Kaip pabrėžia analitikas Ioannis Micheletos, daugėja ne tik organizuotų nusikaltėlių, bet ir juodojoje rinkoje besisukančių pinigų srautas.

Beje, ypač daug susirūpinimo kelia Čekijoje susidariusi padėtis. Nors ši šalis ekonomiškai išsivysčiusi, civilizuota ir demokratiška, tarptautinės nusikaltėlių grupuotės čia vis labiau kerojasi.

“Pavyzdžiui, apie 3 tūkst. Čekijos gyventojų priklauso tarptautiniams nusikaltėlių tinklams, ir juos galima vadinti tarptautinės mafijos atstovais”, – tvirtina I.Micheletos, pridurdamas, kad dar apie 5 tūkst. čekų į šiuos tinklus įsitraukia epizodiškai. Skaičiuojama, kad Čekijoje šiuo metu bazuojasi apie 30 nusikalstamų tarptautinių grupuočių, su kuriomis siejamos ir tokios šalys, kaip jau minėta Ukraina, taip pat Lenkija, Lietuva, Švedija.

Organizuotas nusikalstamumas tapo tikru galvos skausmu ir Slovakijos teisėtvarkininkams. Negana to, kad nuo 1990-ųjų Slovakiją lyg pyragą įtakos zonomis buvo pasidaliję du šalies organizuoto nusikalstamumo tinklai, o dėl jų konfliktų žuvo nemažai niekuo dėtų gyventojų, dabar Slovakiją ėmė “dalytis” dar ir tarptautinės nusikaltėlių organizacijos.

“Tapo įprasta, kad Europos organizuoto nusikalstamumo vadeivos santykių išsiaiškinti ar įtakos zonomis pasidalyti renkasi į Slovakijos kalnų kurortus, kur nusikaltėliams priklauso prabangūs viešbučiai ir kalnų rezidencijos”, – pasakoja “World Security Network” tyrėjai, Slovakijoje suskaičiuojantys per 50 organizuoto nusikalstamumo tinklų, kurių nusikalstamos veiklos apyvarta siekia net 50 mlrd. eurų.

Nusikaltėliai skverbiasi į visas verslo sritis

Pabrėžtina, kad krizės krečiamoje Europoje organizuotas nusikalstamumas peržengė ankstesnes ribas ir sulaužė visus stereotipus.

“Nusikaltėliai dabar kontroliuoja net statybų sektorių ir labdaros organizacijas – tokios patirties ar bent jau tokiu mastu Europoje anksčiau nebuvo”, – baisisi ekspertė M.Hankova.

“Sunkmečiu daugeliui verslo sektorių prireikė “šviežio” kapitalo, o tai paklojo pamatus organizuoto nusikalstamumo suklestėjimui ir juodų pinigų “išbalinimui”, – aiškina “World Security Network” analitikai.

Dar atkreiptinas dėmesys, kad į Europą šiuo metu sparčiai skverbiasi organizuotas nusikalstamumas ne tik tradiciškai iš Rusijos ar Ukrainos, bet ir iš Kinijos, Lotynų Amerikos šalių, taip pat Nigerijos, Irano, Libano, Vietnamo, o tai iš esmės keičia Europos organizuotų nusikaltimų pobūdį.

“Grįžtame keliais dešimtmečiais atgal”, – konstatuoja specialistai, kuriems didžiausią nerimą kelia tai, kad organizuoti nusikaltėliai vis aktyviau imasi ne vien tradiciškai jiems priskiriamos veiklos, tokios kaip prekyba žmonėmis, ginklais ar narkotikais, bet ir kitokių nusikaltimų – masinio sukčiavimo, finansinių nusikaltimų, prekių klastojimo, prekybos žmonių organais, prekybos iškasenomis, gyvūnais ir t.t.

Beje, į tokius nusikaltimus vis dažniau įsitraukia ir lietuviai. Dažniausia lietuvių “specializacija” – automobilių vagystės, narkotikų pervežimas ir prekyba, pinigų padirbinėjimas, prekyba žmonėmis ir finansiniai nusikaltimai. Mūsiškių pareigūnų vertinimu, iš Lietuvos emigravę per trečdalį nusikaltėlių, o tai yra kone 10 tūkst. asmenų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Dimitrij Dimitrij rašo:

    Dalampe


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...