2013 Vasario 20

Lietuvių programuotojus į užsienį vilioja ne tik didesni atlyginimai

veidas.lt


Daugybė lietuvių programuotojų, nors jų atlyginimai šalyje yra vieni didesnių, išvyksta dirbti į užsienį. Kokios priežastys tai lemia?

Pasaulyje sparčiai didėja IT industrija, sykiu – ir specialistų paklausa. IT sektoriaus plėtra bei specialistų trūkumas ir yra vienos pagrindinių priežasčių, lemiančių santykinai didesnius šios srities specialistų atlyginimus.
Asociacijos „Infobalt“ apklausa, kuria siekta įvertinti IT specialistų poreikį, parodė, kad 2016 m. Lietuvai reikės maždaug 21 tūkst. IT specialistų – programuotojų, sistemų analitikų, projektų ir pardavimo vadovų, testuotojų, IT inžinierių ir kt. Tačiau aukštosios mokyklos iki 2016 m. parengs tik apie 15 tūkst. specialistų. Jau dabar įmonės darbuotojų ima ieškoti universitetuose, o pasiūlymų įsidarbinti sulaukia net pirmo kurso studentai.
Į kovą dėl IT specialistų su Lietuvos įmonėmis stoja ir užsienio bendrovės, nes kvalifikuotų technologijų srities darbuotojų trūksta ir Europoje. Europos Komisijos duomenimis, iki 2015 m. IT sektoriuje trūks apie 700 tūkst. kvalifikuotų specialistų.

Anglijoje uždirba keturiskart daugiau

Vienas pagrindinių užsienio bendrovių kozirių, siekiant prisivilioti populiariausios šalyje IT specialybės atstovus – programuotojus, yra didesnis atlyginimas. Lietuvoje programuotojo mėnesio atlyginimas svyruoja tarp 2,5–7 tūkst. litų į rankas. O štai JAV programuotojo vidutinis metinis atlyginimas, „CareerCast.com“ atlikto tyrimo duomenimis, siekia 88 tūkst. dolerių (apie 19 tūkst. Lt per mėnesį). „Absolutsalary.net“ analizė parodė, kad programuotojo be patirties atlyginimas JAV siekia 40 tūkst. dolerių per metus (apie 8,6 tūkst. Lt per mėn.), o didesnę nei dvidešimties metų patirtį turintis specialistas galėtų uždirbti ir apie 133 tūkst. dolerių (apie 28,6 tūkst. Lt per mėn.).
„Didžiojoje Britanijoje uždirbu keturis kartus daugiau nei Lietuvoje. Turint omenyje, kad kainos abiejose šalyse panašios, programuotojo gyvenimo kokybė ten geresnė“, – teigia Londone gyvenantis ir dirbantis programuotojas Vilius Paulauskas, užsimenantis, kad išskirtiniais gabumais ir kvalifikacija neišsiskiriančio programuotojo atlyginimas siekia keliolika tūkstančių litų.
Mažiausi Lietuvoje yra interneto tinklalapių programuotojų atlyginimai. Penkerių metų patirtį turintis programuotojas uždirba apie 2,5–3 tūkst., labai geras specialistas – apie 4 tūkst. Lt per mėnesį. Labiausiai trūksta „Apple“ operacinės sistemos „iOS“ aplinkoje gebančių programuoti specialistų, todėl ir jų uždarbiai didesni. „Šių programuotojų atlyginimas gali siekti ir 8 tūkst. Lt, nors jų darbo patirtis gali būti vos keleri metai. Penkerių metų patirties nelabai kas turi, nes „Apple“ gaminių rinka pas mus gana jauna“, – teigia „VM Consulting“ vadovas Vaidas Mičiūda.
Vis dėlto personalo atrankos agentūros „Captor“ partneris Kostas Valančauskas pastebi, kad didesnis atlyginimas ne visuomet yra geriausia motyvacijos priemonė. „Prieš kelerius metus Vilniuje atsidarius „Barclays“ technologijų centrui, ten buvo perviliotas būrys geriausių IT specialistų, kuriems pasiūlyti labai geri atlyginimai. Tačiau pastaruoju metu dalis jų atsikando darbo aptarnavimo centre, kuriame viskas labai reglamentuota, gana mažai veiksmų laisvės, ir grįžta atgal į senas darbovietes, neretai ir už mažesnį atlyginimą, nes ten gali geriau realizuoti savo gebėjimus“, – pasakoja personalo atrankos specialistas.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-8-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...