Mokslas

veidas.lt

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkė Solveiga Daugirdaitė išleido mokslinę studiją apie garsių prancūzų rašytojų Simone de Beauvoir ir Nobelio literatūros premijos atsisakiusio Jeano Paulio Sartre‘o trumpą viešnagę Lietuvoje.

veidas.lt

VU Biotechnologijos instituto Baltymų-nukleorūgščių sąveikos tyrimų skyriaus vadovui prof. Virginijui Šikšniui su kolegomis pavyko „nulaužti kodą“ – suprasti, kaip pakeisti bet kurios ląstelės DNR ir ištaisyti joje įsivėlusias klaidas. Neabejojame, kad už tai šiam mokslininkui ateityje dėkos milijonai vėžiu ar kitomis genetinėmis ligomis sergančių žmonių visame pasaulyje. „Mini Nobelio“ laureatu „Veidas“ jį skelbia antrą kartą – pirmą kartą V.Šikšnys juo tapo 2012 m.

Nobelio premijos

veidas.lt

Nobelio premija chemijos srityje įteikta trims chemikams – prancūzui Jean–Pierre’ui Sauvage’ui, škotui J. Fraseriui Stoddartui ir olandui Bernardui Feringai. Jie įvertinti už molekulinių mašinų sumanymą ir sukūrimą.

Kitu kampu

veidas.lt

Civiliai nepaliauja įsivaizduoti karo. Į fantastiškus siužetus įpinami ir lazerių spinduliais šaudantys kosminiai palydovai, ir paslaptingas „klimato ginklas“. Vaizduotę nuvilia tai, kad atkaklūs JAV piliečiai išsireikalauja ataskaitų apie slaptus tyrimus, o ir „klimato ginklą“ dabar gali išbandyti visi, kas turi pinigų.

veidas.lt

Vieni Monsanto kom­pa­ni­ją lai­ko blo­gio kor­po­ra­cija, kiti – pa­sau­li­niu bio­tech­no­lo­gi­jų ly­de­riu, ga­lin­čiu pa­mai­tin­ti pla­ne­tą. Tai vie­na iš ne­ken­čia­miau­sių JAV or­ga­ni­za­ci­jų, ak­ty­vis­tai vi­sa­me pa­sau­ly­je pro­tes­tuo­ja prieš jos veik­lą, vy­riau­sy­bės ri­bo­ja jos ver­slą. Pa­ti kom­pa­ni­ja, už­dir­ban­ti mi­li­jar­di­nius pel­nus, skel­bia, kad jos tiks­las – pa­lai­ky­ti ūki­nin­kus, įveik­ti ba­dą, ra­di­ka­liai pa­di­din­ti že­mės ūkio efek­ty­vu­mą.

Veido archyvas

veidas.lt

Pažanga. Žmogus pažengė tiek, kad gali sukurti įrenginį, laikomą potencialiu žmonijos naikinimo įrankiu. Dirbtinis intelektas ne tik žavi – jis kelia baimę, verčia technofobus sapnuoti košmarus, o žymūs išradėjai, mokslininkai perspėja apie galimas nemalonias pasekmes.

Gravitacinės bangos

veidas.lt

„Pavargo įrašytojas nuo balto triukšmo niekų. Kur jūs, tos bangos, pasakykite, būkite geros. Mėlynoje žvaigždėje, mano džiaugsme, mėlynojoje žvaigždėje, juodojoje skylėje, mano džiaugsme, juodojoje skylėje… Tai kur ta žvaigždė, kur ta skylė, nors kokia? Ir į kur man anteną nukreipti, sakykite, į kur?“ – gravitacinių bangų paieškas apdainavo Ukrainos bardas, Lietuvos fiziko prof. Kazimiero Pyrago mokinys Igoris Žukas.

Ateitis

Veidas.lt

Pasak JAV mokslininko Joelio Henzie, šiandien mokslininkai mokosi kontroliuoti ir panaudoti šviesą tokiais būdais, kurie iki šiol niekada nebuvo išmėginti.

Išsilavinimas

veidas.lt

Aukštojo mokslo politikos vizijų turime daugiau nei aukštųjų mokyklų – ekspertu šioje srityje tampa kiekvienas, turintis garsesnį balsą. „Lietuvoje per daug universitetų ir žmonių, turinčių aukštąjį išsilavinimą“, – šiandien šie teiginiai lyg mantros tapo ypač patogūs tiems, kurie siekia užimti pozicijas viešojoje erdvėje.

Įvykis

veidas.lt

Kovo 15 d. į Lietuvos istoriją bus įrašytas svarbus įvykis: Saulėtekyje duris atvers Jungtinis gyvybės mokslų centras ir Nacionalinis fizinių ir technologijos mokslų centras, kuriame bus įrengta po visą pasaulį keliaujanti interaktyvi CERN paroda.

Mini Nobeliai

veidas.lt

Prof. Sigito Tamulevičiaus kartu su komanda sukurtas matavimo prietaisas – skalės precizinėms lazerinėms mata­vi­mo sistemoms – prieš kelis mėnesius įmonei „Precizika Metrology“ pelnė Metų gaminio įvertinimą. Tačiau moks­li­nin­kas tai vadina dar palyginti nedideliu Kauno technologijos universiteto (KTU) Medžiagų mokslo instituto lai­mė­ji­mu.

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...