2011 Kovo 20

Libija

Libijos žmonės yra pasirengę kariauti “ilgą karą” ir nugalėti Vakarų pajėgas

veidas.lt

JAV ir Didžiosios Britanijos laivai ir povandeniniai laivai surengė pirmąją raketinio puolimo prieš Libijos priešlėktuvinės gynybos sistemą fazę ir aukšto rango amerikiečių gynybos pareigūnas sakė, jog manoma, kad buvo padaryta reikšminga žala.

Per šeštadienio karinius smūgius, siekiant sudaryti sąlygas patruliuojantiems lėktuvams nutupdyti Libijos oro pajėgas, į daugiau kaip 20 pakrantės taikinių buvo paleista 112 sparnuotųjų raketų “Tomahawk”.

JAV karinio jūrų laivyno viceadmirolas Williamas Gortney (Viljamas Gortnis), kuris yra Pentagono Štabų vadų komiteto direktorius, žurnalistams sakė, kad apšaudymas sparnuotosiomis raketomis buvo koalicijos operacijos “Odyssey Dawn” (“Odisėjos aušra”) “priešakiniai ašmenys”.

Operacijos tikslas yra neleisti Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgoms tęsti smurtą civilių gyventojų atžvilgiu, ypač – sukilėlių bastione Bengazyje ir aplink jį, ir sumažinti Libijos kariškių pajėgumus kovoti su neskraidymo zonos nustatymu.

Nors JAV gynybos pareigūnai perspėjo, kad dar pernelyg anksti galutinai įvertinti puolimo padarinius, vienas aukšto rango pareigūnas sakė, jog atsižvelgiant į sparnuotųjų raketų tikslumą galima manyti, kad Libijos priešlėktuvinė gynyba patyrė nemažai nuostolių.

Sprogimai ir toliau drebina pakrantės miestus, tarp jų – Tripolį. Nors W.Gortney būsimų operacijų neaptarinėjo, gynybos pareigūnai sako, kad kariniai veiksmai tikriausiai tęsis.

Minėtas pareigūnas nesutiko skelbti savo pavardės, nes misija dar nesibaigė.

Pagrindinis šeštadienio sparnuotųjų raketų atakų taikinys buvo Libijos raketos SA-5 “žemė-oras”, kurios laikomis vidutiniškai didele grėsme kai kuriems sąjungininkų lėktuvams.

Bendrai Libijos priešlėktuvinė gynyba yra grindžiama senesnėmis sovietinėmis technologijomis, bet W.Gortney pavadino jas pajėgiomis ir galinčiomis sukelti grėsmę sąjungininkų lėktuvams.

Raketų atakų metu taip pat buvo taikytasi į ankstyvo perspėjimo radiolokatorius ir tam tikrus komunikacijų objektus, sakė W.Gortney. JAV kariškiai pastaruoju metu yra įgiję didelę tokių kovinių misijų patirtį – JAV oro pajėgos ir karinio jūrų laivyno lėktuvai 10-ajame dešimtmetyje ne kartą atakavo Irako priešlėktuvinės gynybos objektus, kai buvo nustatyta neskraidymo zona virš kurdų regiono Šiaurės Irake.

Tokių kampanijų metu pagrindinis ginklas yra sparnuotosios raketos, nes taip nekyla pavojus pilotams, be to, sparnuotosioms raketoms naudojamos tokios navigacinės technologijos, kurios užtikrina gerą tikslumą.

Pirmosios raketos “Tomahawk” Libijoje smogė 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku, po vienos valandos skrydžio iš Viduržemio jūroje esančių amerikiečių ir britų laivų, sakė W.Gortney.

Raketos buvo paleistos iš penkių JAV laivų: – eskadrinių minininkų “USS Stout” ir “USS Barry”, ir povandeninių laivų “USS Providence”, “USS Scranton” ir “USS Florida”.

Viduržemio jūroje yra mažiausiai 11 JAV karinio jūrų laivyno laivų, tarp jų – trys povandeniniai laivai, du eskadriniai minininkai, du desantiniai laivai “USS Kearsarge” ir “USS Ponce”, ir 6-osios flotilės flagmanas “USS Mount Whitney”. Tame rajone taip pat dislokuoti laivyno žvalgymo lėktuvai P-3 ir EP-3, sakė pareigūnai.

W.Gortney iš pradžių sakė, kad šeštadienio smūgių efektyvumui įvertinti gali prireikti iki 12 valandų. Tada virš teritorijos, kurioje buvo taikiniai, dideliame aukštyje praskris nepilotuojamas žvalgymo lėktuvas “Global Hawk”, kuris pateiks tikslesnius duomenis.

Viceadmirolas nesakė, kiek laiko truks atakos prieš Libijos priešlėktuvinės gynybos objektus, bet pabrėžė, kad šeštadienio puolimas, kurio metu buvo panaudotos sparnuotosios raketos, buvo pirmoji iš daugelio šios misijos fazių.

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) sekmadienį pareiškė, kad visi Libijos žmonės buvo apginkluoti, yra pasirengę kariauti “ilgą karą” ir nugalėti šalį atakuojančias Vakarų pajėgas.

Tokį lyderio garso įrašą transliavo valstybinė televizija.

“Visi Libijos žmonės yra vieningi. Libijos vyrams ir moterims buvo išdalyti ginklai ir bombos … Jūs neisite į priekį, jūs nežengsite ant šitos žemės”, – sakė M.Kadhafi, kuris per valstybinę televiziją kalbėjo jau antrą dieną iš eilės, nors prieš kameras ir nepasirodė.

“Mes pažadame jums ilgą, ištęstą karą be jokių ribų, – pareiškė Libijos lyderis. – Mes pasirengę ilgam karui. Jūs nesate pasirengę ilgam karui Libijoje. Mes esame pasirengę. Šiuo metu išgyvename labai gerą momentą”.

Briuselyje vyksta Šiaurės Atlanto aljanso tarybos posėdis ambasadorių lygiu operacijos Libijoje planavimo klausimu, sekmadienį pranešė NATO spaudos tarnyba.

“Spaudos tarnyba kol kad neturi ką pareikšti žiniasklaidos atstovams. Galbūt po posėdžio bus kokios nors informacijos”, – nurodė tarnyba.

Anksčiau šaltinis Šiaurės Atlanto aljanse buvo pareiškęs, kad NATO baigia planuoti operaciją Libijoje.

Jis taip pat pažymėjo, kad su priimtu šeštadienį Paryžiaus susitikime sprendimu pradėti kovos veiksmus prieš Libijos lyderio Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimą NATO nesusijusi.

Trys JAV nematomieji bombonešiai B-2 numetė į didelį Libijos aerodromą 40 bombų, anksti sekmadienį pranešė “CBS News”.

Be to, tuo pat laiku buvo surengtas amerikiečių naikintuvų, kuriems buvo pavesta atakuoti pastebėtas Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) sausumos kariuomenės susitelkimo vietas, reidas.

Afrikos Sąjungos (AS) grupė Libijos klausimams sekmadienį paragino “nedelsiant sustabdyti” visas atakas prieš Libiją, kur JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija pradėjo karo veiksmus prieš Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgas.

Po daugiau kaip keturias valandas trukusio susitikimo Mauritanijos sostinėje Nuakšote grupė taip pat paprašė Libijos valdžios užtikrinti “humanitarinę pagalbą tiems, kuriems jos reikia”, ir “užsieniečių, tarp jų – Libijoje gyvenančių Afrikos emigrantų, apsaugą”.

AS grupė pabrėžia būtinybę įvykdyti “reikalingas politines reformas, kad būtų eliminuotos dabartinės krizės priežastys”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...