2011 Kovo 10

Algimantas Šindeikis

Koks Lietuvos politikos padorumo standartas

veidas.lt

Blogas ar geras ministras Dainius Kreivys? Toks klausimas jau nebėra svarbus. Tiesiog pasakyta – “nepasitikiu”. Naujai besiformuojantis Lietuvos politikos standartas: Konstitucija – antraeilis dalykas, svarbu frazė, pasakyta koridoriuje trečiarūšės žiniasklaidos reporteriui. Nesvarbu, ar konstituciškai toks pasakymas ką nors reiškia, ar ne. Ir apskritai kam ta Konstitucija, jei kovojama dėl pasitikėjimo reitingų.

Kova su sunkmečiu, “Sodros” reforma, nedarbas, emigracija, grėsmingai auganti valstybės skola pamiršta, ir visa politika, žiniasklaida su džiaugsmu pasineria į grumtynes dėl valdžios grandžių hierarchijos, aukščiausių šalies vadovų subordinacijos, jų orumo išsaugojimo. Beveik kaip Libijoje. Nors ten gatvėse kasdien žūva šalies piliečiai, valstybės vadovai apsimeta, kad nieko rimto nevyksta.

Nuo legendinio Vokietijos kanclerio Otto von Bismarcko laikų žinome, kad eiliniams piliečiams nerekomenduojama matyti, kaip yra daromos dešrelės ir kaip daroma politika. Šį kartą politikos naivuolis Dainius Kreivys išdrįso atskleisti, kaip politika daroma Lietuvoje. Ar viso to nežinojome? Ar manėme, kad tokie pagal “šešėlinę” Konstituciją veikiantys asmenys yra tik Rolandas Paksas, Viktoras Uspaskichas ar Artūras Zuokas? Dar sykį įsitikinome, kad tokį neskaidrų politinį veikimą pagal testamentą iš Algirdo Brazausko yra paveldėję ir socialdemokratai.

Beje, šios partijos legendinio vadovo nusikalstamą politinį veikimą AB “Alita” privatizacijos byloje patvirtino abu aukščiausi šalies teismai – Aukščiausiasis ir Konstitucinis. Bet tai buvo A.Brazauskas. Jam daug kas buvo atleidžiama. Ir dėl to atlaidumo sukurtas labai žemas Lietuvos politikos padorumo standartas.

Prieš dvi savaites Vokietijoje atsistatydino gynybos ministras Karlas Theodoras Guttenbergas. Ministras apkaltintas disertacijos plagiatu. Nors kanclerė Angela Merkel buvo už ministro posto išsaugojimą, daugelis vokiečių leidinyje “Bild” balsavo už pasitikėjimą ministru, bet ministras pasitraukė. Jis suprato, kad Vokietijos gynybos ministerijai negali vadovauti ministras, apkaltintas disertacijos plagiatu. Toks Vokietijos politikos standartas.

O koks Lietuvos politikos standartas? “Pasitikiu – nepasitikiu”? Ministras D.Kreivys nėra šventasis. Vien ko vertos jo neapginto magistro darbo istorijos, ką jau kalbėti apie jo verslų istorijas. Bet šios ministro D.Kreivio nuodėmės, palyginti su tradicinių politinių partijų politikų sukurtu padorumo Lietuvos politikoje standartu, yra tiesiog vaikiškos.

Tad kas vyksta šalyje? Tiesiog visi esame įvelti į politikų ego masažavimo ir pasistumdymo valdžioje TV laidas.Nepakanka meksikietiškų serialų, įsigeidėme dar vieno vietinio. Turime. Tik reikia gerai suvokti, kad žiūrint šį serialą politika bus daroma toliau. Jei mūsų dėmesys sutelktas ties antraeilėmis muilo operomis, kažkur po kilimu vyksta rimti dalykai.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Algimantas Šindeikis:
Skelbimas

Komentarai (2)

 1. Marija Marija rašo:

  Bėda, kad patys turintieji atsistatydinti, to nesuvokia. Vertėtų taipogi pažiūrėti pavyzdžių iš užsienio, kaip (kad ir šiomis dienomis) analogoiškai pasielgė ministrai Prancūzijoje ar Vokietijoje. Ten niekas jų ,,neragino” ir neprašė viešų ,,išaiškinimų”: mat sąmoningumo, o ir padorumo lygis – visai kitas. Visų.

 2. nuomone nuomone rašo:

  Aciu objektyviam zurnalistui uz straipsni. Yra taip galvojanciu ir paprastu pilieciu, tie politiniai serialai mums taip nusibodo. Norime bent del ivairumo, jei ne del padorumo ir tokiu kaip rasote Jus. Mums geda, del diktatorisko tono, kad ir is mylimos prezidentes lupu. Gal galetu pasidometi, kodel vilkinamos Uspaskicho bylos, is kur tokie didziuliai turtai, atsirade socialdemokratu rankose, dabar giedanciu kaip gaila vargsu pensininku.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...