2014 Gegužės 12

Evaldas Labanauskas

Kokios Ukrainos Rusija nori

veidas.lt


Ukrainos ateitis ir toliau lieka nenuspėjama. Nors Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ir paragino separatistus nusiraminti bei nerengti referendumo dėl autonomijos ar atsiskyrimo, tai visiškai nereiškia, kad į Ukrainą sugrįš ramybė. O jei ir sugrįš – tai kokia kaina?

Nuo lapkričio mėnesį prasidėjusio Maidano Kijeve galima įžvelgti keistą įvykių seką: aistros tik aprimsta – tuoj pat įvyksta naujas sprogimas ir vėl įtampa pasiekia piką. Tai rodo, kad situacija Ukrainoje labai trapi. Todėl dar praėjusią savaitę vyravusi santykinė ramybė bet kada gali vėl peraugti į didžiulius neramumus. Beje, savaitės pabaigoje įsiplieskę ginkluoti susirėmimai Mariupolyje šią teoriją tik patvirtina.
Tiesa, šiokią tokią viltį, kad aistros gali nurimti ilgėliau, suteikė minėti V.Putino raginimai separatistams. Vakarai tikriausiai ramiau atsikvėpė, bet jokiu būdu ne ukrainiečiai ir dabartinė Ukrainos valdžia. Viena vertus, po Krymo atvejo Kremliaus valdovu labai sunku tikėti. Kita vertus, jei jis ir kalbėjo nuoširdžiai, tai visai nereiškia, kad separatistai taip paprastai sudės ginklus ir grįš į civilinį gyvenimą.
Vis dėlto, kaip pastebima viename iš šios savaitės “Veido” straipsnių, Rusijai Krymo aneksija finansiškai kainavo ir dar kainuos labai daug. Todėl kaip ir darytina logiška išvada, kad bent dabar ne geriausius ekonomikos laikus išgyvenanti Rusija turėtų atsisakyti Krymo scenarijų pakartojimo Pietryčių Ukrainoje. Tačiau Rusijos protu nesuvoksi… Tą kartojo daugelis ir kalbėjo net aštriau, kai V.Putinas aneksavo Krymą.
Kita vertus, V.Putino pareiškimas separatistams visai nereiškia jo “atėjimo į protą” ar pasidavimo Vakarų spaudimui bei galimoms kitoms sankcijoms. Tai greičiau Rusijos politikos Ukrainos atžvilgiu planingas įgyvendinimas, arba kitaip – derybinis žingsnis siekiant savų tikslų.
Tai yra Rusija padarė geros valios gestą ir dabar Vakarų eilė prispausti Kijevą, kad šis būtų sukalbamesnis ir suteiktų daugiau autonomijos pietrytinėms sritims. Tuo labiau jei “nepaklausę” V.Putino patarimo separatistai nubalsuos už didesnę autonomiją.
Ką laimi Rusija? Visų pirma Krymo aneksijos klausimas braukiamas iš darbotvarkės ir ilgiems metams dedamas į stalčių dulkėti. Antra, Vakarų spaudimas ir kalbos apie didesnes sankcijas Rusijai turėtų baigtis.
Trečia, suteikus dar daugiau autonomijos pietryčių regionams, šie taptų visiškai nekontroliuojami Kijevo ir dar lengviau paveikiami Rusijos. Stringanti antiteroristinė ukrainiečių operacija parodė, kad jau dabar centrinė valdžia negali pasigirti rimta šių regionų kontrole. Kartu per “savarankiškus” pietryčius Rusija galėtų stipriai veikti visos Ukrainos politiką. Separatizmas tik dar labiau išvešėtų, ir tik skambučio iš Kremliaus reiktų, kad vėl pasiskelbtų kokia nors “liaudies respublika”.
Galiausiai tiek savo piliečių, tiek Vakarų simpatikų akyse Rusija atrodytų kaip taikos ir santaikos nešėja, kuri be kraujo sustabdė Ukrainoje beprasidedantį pilietinį karą.
Tačiau tuo pat metu Kremlius išlaikytų savo įtakos sferoje ar net kontroliuotų Kijevą. Būtent visiška Ukrainos kontrolė (o ne jos suskaidymas, pilietinis karas ar dabartinės vyriausybės nuvertimas) yra pagrindinis Maskvos užsienio politikos tikslas, kuris išplaukia iš geopolitinės aksiomos, kad Rusija niekada nebus imperija be Ukrainos.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Evaldas Labanauskas:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. ( . )( . ) ( . )( . ) rašo:

  Rusija nori bardako ir dundukų fanatikų fašistuojančių kremliaus garbintojų.

 2. Lukas Lukas rašo:

  Ale tai fentezes Evaldas rašo. Visai ties palaiminto naivumo riba. O “kad protu nesuvoksi” – tai čia reiktų patikslinti kieno protu.

  Tupėjo kadaise Tiutčevas savo dvare. Kiaurai kiaurą parą lietus žliaugė, keliai nepravažiuojami, kava baigėsi, vienatvė smaugia, o dar ir laikraščių nebeatveža. Čiupo Tiutčevas ketureilį ir suskėlė:
  Умом Россию не понять,
  Аршином общим не измерить:
  У ней особенная стать —
  В Россию можно только верить.

  Tikėti, kad pagaliau lietus baigsis, atveš kavos ir, svarbiausia, laikraščių. Štai jums ir protu nesuvokiama…

 3. Janet Roterdamo Janet Roterdamo rašo:

  Tai buvo, kaip aš gavau mano paskolą

  Aš ponia Janet Roterdamo Nyderlanduose, ir aš suskaidytas VERSLO, kol radau šią įmonę laišką, kuris padės man gauti refinansuoti mano VERSLO, paskolą ir dabar noriu naudoti šią trumpą oppurtunity padėkoti ši bendrovė greitai ir saugiai pinigus jie paskolinti man be jokio užstato, paskola i eurus 50.000,00 iš bendrovės forma mano VERSLO ir Lotts sutaupyti daugiau, aš pamačiau savo pranešimus internetu, kiekvienas interneto puslapiuose parodymus apie tai, kaip jie gauti jų paskolos iš bendrovės, aš susisiektu su jais ir jie patvirtino mano paskola buvo išsiųstas po dviejų valandų į mano sąskaitą, greitai man nesulaužant savo pinigus, aš buvau nustebęs ir jaučiasi laimingi, dabar aš dabar turi standartinį verslo valdymo agentas gali padėti man , dabar aš patars tas skubiai paskolos susisiekti su jais ne: (passyhome01@gmail.com) jie padeda tiesiogiai


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...