2010 Liepos 01

Latvija

Kitoks Latvijos pajūris

veidas.lt

Norite pabėgti nuo šurmulio, pasimėgauti ramybe, bet atostogų neįsivaizduojate be jūros bangų mūšos ir smėlėto paplūdimio? Svečiuose jūsų laukia kaimynai latviai. Latvijos paplūdimiai kitokie negu mūsų – daugelyje jų nesutiksite nė vieno žmogaus. Be to, visai šalia jūros galima apsistoti puikiai įrengtuose ir nebrangiuose kempinguose.

Laukiniai paplūdimiai – iki Jūrmalos

"Veido" archyvas

Latvijos paplūdimiuose visai nesunku rasti atokią vietelę

Lietuvoje sunku rasti tokią vietą pajūryje, kad būtum vienas, apsuptas tik laukinės gamtos ir šėlstančios arba ramiai krantus skalaujančios jūros. O beveik visas Latvijos pajūris – tai ne vieną dešimtį kilometrų besidriekiantys laukiniai paplūdimiai vakarinėje mūsų kaimynės dalyje, vadinamoje Kuržemėje. Apsistoti ir mėgautis ramybe bei jūros teikiamais malonumais galima iškart vos kirtus Lietuvos ir Latvijos sieną. O jeigu norite pamatyti daugiau Latvijos miestelių ir vietinių įžymybių, važiuokite pro Liepoją iki Ventspilio, Jūrmalos ar net Rygos. Kelionė tikrai neprailgs – dauguma kelių driekiasi visai šalia jūros, tad pro langą galima grožėtis mūsų akiai neįprastais vaizdais.

Nakvynė – kempinge

Pirmą kartą atvykus į Latvijos pajūrį apima keistas jausmas – sunku patikėti, kad paplūdimyje pasitinka tik viena kita žuvėdra, prasilenki su keliais poilsiautojais. Ir iki jūros nereikia kulniuoti kelių kilometrų. Latvijoje patogiausia įsikurti kempinguose, kurie dažniausia įsikūrę vos už 200–300 m nuo jūros.

"Veido" archyvas

Latvijos pajūryje – devyni kempingai

Kempinge – viešbutis, namelis ant ratų, palapinė. Daugelyje Latvijos kempingų galima apsistoti viešbučio tipo name, rąstiniame namelyje arba nuosavoje palapinėje. Kitur nakvynė siūloma tik nameliuose ant ratų arba nedideliuose, vienai šeimai skirtuose rąstiniuose namukuose. Kiekvienas gali rinktis pagal poreikius ir piniginės dydį.

Kempinge gyventi – patogu. Latviai prie jūros siūlo apsistoti net devyniuose kempinguose. Visi jie tvarkingi ir švarūs. Bet ir apsistojus palapinėje ar namelyje ant ratų galima naudotis elektra, nes ji išvedžiota po visą kempingo teritoriją. Įrengti bendri poilsio kambariai, kur galima pažiūrėti televizorių, skalbykloje išsiskalbti drabužius. Daugelis kempingų namelių yra šildomi, todėl juose patogu apsistoti ir žiemą.

Kur ieškoti kempingo. Išsirinkti geriausią variantą pagal siūlomas kainas ir paslaugas galima interneto svetainėje www.camping.lv. Reikia spustelėti ant tos žemėlapio vietos, kurioje maždaug norėtumėte apsistoti, ir atsidarys ten įsikūrusio kempingo interneto puslapis.

Nakvynės kainos panašios kaip Lietuvoje. Latvijos kurortiniuose miesteliuose išsinuomoti kambarį šeimai kainuoja apie 120 litų. Už tai, kad kempinge galėtumėte pasistatyti palapinę ir vieną parą laikyti automobilį, reikės sumokėti apie 30 Lt. O dviejų kambarių namelis su patogumais kempinge kainuoja 150 Lt.

Pramogų – nedaug

Žmogaus rankos nesudarkyti paplūdimiai ir nakvynė puikiuose kempinguose – bene vienintelis Latvijos pajūrio privalumas. Čia važiuoti ilsėtis rekomenduojama pasiilgusiems ramybėms ir norintiems pasislėpti nuo šurmulio žmonėms. Mat visame Latvijos pajūryje yra tik du kurortai su visa išplėtota infrastruktūra – Ventspilis ir Jūrmala. Kiti pajūrio miesteliai – nedideli kaimeliai, kuriuose nerasite jokių pramogų, nėra juose ir viešbučių. Ne visuose yra kavinių ar parduotuvių. O jei norėsite apžiūrėti lankytinus objektus, nenustebkite, kad nuorodos daug kur ves neasfaltuotu keliu.

Latvijos pajūrio turas Papė–Ryga

Ką įdomaus galima pamatyti Latvijos pajūryje? Kokiuose miesteliuose verta sustoti?

 • Papė. Tai nedidelis pajūrio miestelis, nuo Lietuvos sienos nutolęs vos 10 km. Papė unikali tuo, kad įsikūrusi ant dviejų pakrančių – jūros ir ežero. Tuo pat metu galima poilsiauti ir prie labai žuvingo ežero, ir pajūryje. Čia galima pamatyti bebrų užtvanką, laukinių arklių kaimenę, pasivaikščioti po juodalksnių, kanadinių eglių, pušų giraitę, nueiti prie Papės švyturio.
 • Liepoja. Tai trečias pagal dydį Latvijos miestas, įsikūręs tarp Baltijos jūros ir ežero. Jaukus Liepojos senamiestis išsiskiria įdomia medine architektūra ir senoviškais tramvajais. Įspūdingas miesto gynybinis žiedas, fortai ir jų istorija. Kalėjimą ir apsauginių fortų sistemą galima pamatyti Karuostos rajone. Turistams čia siūloma įsijausti į kalinio vaidmenį Karuostos kalėjime, šviečiant deglams pasivaikščioti po forto požeminius labirintus.
 • Jūrkalnė. Būtinai sustokite šiame nedideliame miestelyje, nes Jūrkalnės krantas – viena vaizdingiausių Baltijos jūros pakrančių Latvijoje su tyliu, civilizacijos nepaliestu paplūdimiu ir 20 m aukščio stačiu krantu.
 • Ventspilis. Didžiausias Baltijos jūros uostas palieka labai švaraus, tvarkingo ir gėlėto miesto įspūdį. Čia galima apžiūrėti Livonijos ordino pilį, Pajūrio muziejuje po atviru dangumi – žvejų namukus, laivus ir žvejybos padargus. O poilsiui puikiai pritaikytas Ventspilio miesto paplūdimys, kuriam pirmajam Latvijoje buvo suteiktas mėlynosios vėliavos paplūdimio statusas už švarą ir saugumą. Vaikams čia įrengta žaidimų aikštelė. Šalia paplūdimio yra vandens parkas.
"Veido" archyvas

Ventspilio molas

 • Kolka. Apie 1,5 km nutolęs nuo šio miestelio stūkso Kolkos ragas  –  vieta, kur susilieja Baltijos jūros ir Rygos jūros įlankos bangos. Čia atsiveria tokia panorama, kad dar ilgai užsimerkus prieš akis iškyla jos vaizdai. Bet tik vėjuotą dieną, kai jūroje – didelės bangos. Tad jei nėra bangų, čia vykti neverta, nes iki Kolkos rago apie 50 km reikia važiuoti žvyrkeliu.
"Veido" archyvas

Kolkos ragas. Vėjuotą dieną čia viena į kitą plakasi Baltijos jūros ir Rygos jūros įlankos bangos

 • Talsai. Pastatytą ant devynių pakalnių ir atsispindintį dviejų ežerų vandenyse Talsai drąsiai galima vadinti vienu gražiausių Latvijos miestelių. Nuo piliakalnio atsiveria nepakartojamas vaizdas į Talsai ežerą ir senąjį miesto centrą. Didžioji gatvė garsėja senais, XIX a. menančiais pastatais, o senamiestis – bažnyčiomis.
 • Kuldyga. Nepravažiuokite ir pro šį itin patrauklų Latvijos miestelį. Kuldyga iki šiol išlaikė viduramžių dvasią, išsaugodama unikalų medinį miesto centrą. Be to, šalia miestelio šniokščiantis dviejų metrų aukščio ir 249 metrų pločio Ventos krioklys yra plačiausias vandens krioklys Europoje. O pavažiavus 4 km nuo Kuldygos galima apžiūrėti žmogaus rankomis padarytą smiltainio olų labirintą.
 • Jūrmala. Tai didžiausias visų Baltijos valstybių kurortinis miestas, kurį nuo seno garsina sveikas oras, medicininis dumblas ir mineraliniai vandenys. Ypatingo žavesio kurortui suteikia 32 km ilgio balto smėlio paplūdimys, pušynai ir natūrali miesto riba – upė Lielupė. Čia galima atvažiuoti ne tik pasimėgauti paplūdimio malonumais, atgauti jėgų gydyklose, bet ir aktyviai praleisti laiką teniso kortuose, naktiniuose klubuose, “Livu” vandens pramogų parke. Tokia turistams siūlomų pramogų gausa negali pasigirti nė vienas mūsų kurortas. Norint įvažiuoti į šį miestą teks sumokėti vieną latą. Prieš įvažiavimą į Jūrmalą yra automatai, kuriuose ir reikia sumokėti mokestį. Jeigu bandysite išsisukti, policijos pareigūnams gali tekti pakloti 20 latų baudą.
"Veido" archyvas

Jūrmalos senamiestis

 • Rundalė. Čia verta sustoti ir pamatyti garsiausią Latvijos pilį, pavaikščioti po prancūziško stiliaus parką. Tai mažasis Versalis. Ne visi rūmų kambariai restauruoti, tačiau galima apžiūrėti pagal XVIII a. interjerą atkurtus kunigaikščio ir kunigaikštienės miegamuosius, kunigaikštienės buduarus, tualeto kambarį.
 • Ryga. Latvijos sostinę Napoleonas pavadino Londono priemiesčiu, nes čia susipina daugelio tautų tradicijos. Šis senas miestas turi ką parodyti ir gali daug papasakoti. Senamiesčio statiniai išsiskiria dydžiu ir puošyba – Domo katedra, prie Dauguvos prigludusi senoji Rygos pilis, kurioje įsikūręs Latvijos istorijos muziejus, šimtmečius menanti Rotušės aikštė su naujai atstatytais Rotušės rūmais ir Juodgalvių pirklių gildija. Įdomiais pastatais žavi Alberto ir  Elizabetės gatvės – dauguma namų papuošti kokia nors ypatinga detale: bokšteliu, laikrodžiu, gaidžiu ir kt.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...