2011 Gegužės 16

Kiek mūsų liks?

veidas.lt

BFL

Lietuvių emigracija į Vakarus – opi problema. Tai byloja ir išankstiniai gyventojų surašymo duomenys, mat lietuvių vis mažėja. Manoma, kad gyventojų išvykimą į užsienį paspartino ir atsivėrusi darbo rinka Vokietijoje bei Austrijoje.

„Lietuvos rytas“ rašo: „Išankstiniai Lietuvos gyventojų surašymo duomenys atskleidė dramatišką vaizdą – mūsų šalyje jau mažiau nei trys milijonai žmonių. Per du atkurtos Nepriklausomybės dešimtmečius Lietuva prarado apie 800 tūkst. žmonių, ir šis procesas dar nesibaigė.“

Dienraščio kalbintas kataklizmų tyrinėtojas docentas Sigitas Jegelevičius teigia, kad „pirmoji didžiulė gyventojų netektis, apie kurią yra išlikę patikimesnių duomenų, užfiksuota XVII a. viduryje, kai Maskvos kariaunos įsiveržė į Lietuvą.”

„Lietuvos ryto” korespondentui paklausus, kaip Lietuvai pavykdavo padidinti gyventojų skaičių, S. Jegelavičius sako: „Nereikia pamiršti, kad tuomet gimstamumas buvo nepalyginti didesnis negu šiais laikais. Be to, nuo XIX a. vidurio dėl pagerėjusių gyvenimo sąlygų kūdikių mirtingumas gerokai sumažėjo, vidutinė gyvenimo trukmė išaugo, šeimos tapo gausesnės.” Pašnekovas priduria, kad  „dabartinė emigracija pavojingesnė nei ankstesnių metų demografiniai praradimai, nes dabar gimstamumas net mažesnis už mirtingumą. Vadinasi, ir šitaip tauta nyksta.

Gimstamumas neišaugs ir ateityje, gali tik toliau mažėti. Todėl mane šiurpina kai kurių politikų pareiškimai, kad žmonės, jeigu nori, tegul važiuoja laimės ieškoti svetur. Ne mažiau stebina ir kalbos, kad reikia sudaryti geresnes sąlygas į Lietuvą atvykti imigrantams iš skurdesnių šalių ir kurti palankesnę nuomonę apie atvykėlius.”

Būtent tokią nuomonę pateikia „Lietuvos žinios”: „Mūsų atlyginimus augins tik emigrantai?“ – klausia dienraštis. Laikraštis skelbia – „Lietuvos darbo biržos (LDB) direktorius Mindaugas Petras Balašaitis ragina nekrūpčioti dėl plūstančių į Vakarus tautiečių. Esą toks procesas turi ir pozityvią reikšmę.

Praėjusių metų vasarį pradėjęs eiti pareigas naujasis LDB vadovas siūlo atkreipti dėmesį į elementarų reiškinį – iš Lietuvos išvykstant vienos ar kitos profesijos specialistams, neemigravusiųjų vertė išaugs tiesiog akyse, jų darbo užmokestis neišvengiamai turėtų didėti. Kalbas, esą Vakaruose esame laukiami išskėstomis rankomis, jis vertina skeptiškai.“

„Lietuvos žinios“ praneša, kad „Jungtinių Tautų paskelbtas naujausias pasaulio gyventojų prognozes demografė Vlada Stankūnienė vertina optimistiškai: jei pažengusios valstybės atkurs demografinę pusiausvyrą, vadinasi, išsivystęs pasaulis, kartu ir Lietuva, neišnyks.

Jungtinių Tautų (JT) skaičiavimais, šio šimtmečio pabaigoje Lietuvoje liks tik 2,453 mln. gyventojų, tačiau suminis gimstamumo rodiklis pasieks 2,04 ir garantuos kartų kaitą. Kiek milijonų mūsų yra dabar, patikslins galutiniai ką tik pasibaigusio visuotinio gyventojų surašymo duomenys. Išankstinė statistinė informacija bus paskelbta šiandien.”

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...