2010 Rugpjūčio 31

Spaudos aktualija

Kazokiškių gyventojai apgaudinėjami jau ne pirmą kartą

veidas.lt

Lietuvos valdžiai kuo toliau, tuo labiau nesiseka apdumti akių šalies piliečiams. Ir nors naujasis Kazokiškių sąvartynas jau veikia bemaž trejus metus, Kazokiškių gyventojai viešais laiškas vis dar atakuoja visas įmanomas institucijas, taip pat ir Europos parlamentą. Tačiau tai daugiau ne kreipimaisi, o pagrįstas pagalbos šauksmas. Nuo šio sąvartyno net keliolikos kilometrų atstumu trenkia baisus dvokas. Kenčia net dviejų miestų – Vievio ir Elektrėnų gyventojai.

Šiek tiek keista, kad buvęs valstybės vadovas Valdas Adamkus, kuriam aplinkosauga visada buvo didžiausias prioritetas, savo dėmesį į Kazokiškes nukreipė kur kas vėliau nei reikėjo, kai traukinys jau buvo įsibėgėjęs. Juk Kazokiškių sąvartyno projekto svarstymas prasidėjo dar 2001 metų pabaigoje, o galutinai jam buvo pritarta 2002-ųjų birželį. Prezidentavo tuo metu būtent V. Adamkus.

Jei tikėtume oficialiais Aplinkos ministerijos  dokumentais, tai sprendimui sąvartyną įrengti Kazokiškėse pritarė ir Elektrėnų savivaldybės meras, ir Vilniaus apskrities administracija, ir Vilniaus visuomenės sveikatos centras, ir net Kazokiškių seniūnijos visuomenė. Taip pat verta priminti, kad reali alternatyva Kazokiškėms tuomet buvo Lauryniškės, esančios Širvintų rajone. Remiantis tais pačiais dokumentais, Širvintų rajono savivaldybė taip pat buvo nieko prieš sąvartyno įrengimą jos teritorijoje, tačiau dalis Širvintų rajono visuomenės tam prieštaravo.

Elektrėnų savivaldybės gyventojai buvo apgauti net du kartus: pirma, buvo pažadėta, kad sąvartyne bus sumontuota moderni metano dujų surinkimo įranga ir smarvės nebus. Antra, buvo pažadėtas nutiesti aplinkkelis, kad šiukšliavežės nevažinėtų per šalia sąvartyno esančius kaimus. Nors Europos komisija tam skyrė 10,5 mln. eurų paramą, nežinia, kur šie pinigai atsidūrė.

“Dar prieš kurį laiką pasigirdo naujiena, kad Vilniuje planuojama statyti modernią, visus ES reikalavimus atitinkančią komunalinių atliekų deginimo gamyklą. Šis atliekų utilizavimo būdas ES šalyse yra laikomas moderniausiu ir ekologiškiausiu, leidžiančiu sumažinti sąvartynuose pūvančių ir aplinką teršiančių šiukšlių srautus”, – taip savo pareiškime rašė šalia sąvartyno gyvenantys žmonės. Su tuo negalima nesutikti, juolab, kad komunalinių atliekų deginimą numato ne tik Lietuvos nacionalinė energetikos strategija, bet ir reglamentuoja ES direktyvos.

Vargu ar rasime šalyje bent vieną žmogų, kuris nesuprastų kazokiškėnų godų. Vievio apylinkių kaimų gyventojai, visą amžių kvėpavę tyru oru, staiga tapo sostinės įkaitais. Kažin katras norėtume šalia savų namų išvysti nuolat augantį sąvartyną? Pašonėje – Neris, už 9 km – naujojo sąvartyno kvapus pradedanti siurbti pirmoji Lietuvos valstybės sostinė Kernavė, perėmusi negarbingą estafetę iš kito kurorto – Trakų. Čia, antrosios sostinės pašonėje, srutose tyvuliuoja perpildytos Kariotiškės – lyg kas norėtų, kad buvusios sostinės būtų užmirštos amžiams.

Kita vertus, kazokiškėnai dar nė nenutuokia, kokia ekologinė bomba jų laukia prasidėjus šildymo sezonui, kai Elektrėnų Lietuvos elektrinė (esanti už 10 km, o dominuojantys vėjai garantuoja pačias tirščiausias nuosėdas), uždarius Ignalinos AE, pradės dirbti visu pajėgumu. Belieka bėgti iš šių vietų, kol nevėlu.

Senasis Kariotiškių sąvartynas buvo parinktas sovietiniais laikais tų, kuriems Trakų pilis nebuvo labai mielas statinys, menantis Lietuvos valstybingumą. Tačiau kurios srities “ekspertai” tinkamiausia vieta sąvartynui nurodė Kernavės kaimynystę? Kodėl, tarkim, ne Turniškes, ne Tarandę – juk čia dominuojantys vėjai pučia ne į  sostinę, o į rytus. Na, tiesa, kartą per savaitę gali pakrypti ir į valstybės vadovų trobesiukus. Tačiau vis arčiau sostinės – mažiau degalų šiukšliavežės eikvotų, o kartu ir gamtą tausotų.

Dienraštis „Lietuvos rytas“ informuoja, kad Kazokiškių sąvartyno dvoką kenčiantys Elektrėnų savivaldybės gyventojai ėmėsi ryžtingų protestų:

„Nuo sąvartyno nedvokė tik tomis dienomis, kai Kazokiškėse lankėsi prezidentė dalia Grybauskaitė“.

Šalia sąvartyno gyvenantys žmonės prie Aplinkos ministerijos atgabeno šešis maišus, pilnus šiukšlių. Jie atvežė ne tik atliekų maišus, bet ir „Smarvės žurnalą“. Protestuotojas Danas Dambrauskas ministerijos valdininkams pasiūlė pasivaišinti obuoliais, nuskintais nuo obels, augančios puskilometris nuo sąvartyno. Tačiau valdininkai vaisių ragauti atsisakė.

„Grupės „Elektrėnai – ne Vilniaus sąvartynas“ vadovas pripažino, kad griebtis aktyvių žygių paskatino žinia, kad sąvartyną dar planuojama plėsti 15 hektarų, planuojamas kirsti miškas“, – rašo dienraštis.

„Atliekų laidojimas aplinką teršiančiame sąvartyne – pasenusi technologija. Juk šiukšles galima saugiai utilizuoti ir naudingai panaudoti šilumai gaminti“.

“Akcijos dalyviai pritarė regioninei komunalinių atliekų deginimo gamyklai šalia Vilniaus, kuriai įkurti vis sudaromos kliūtys“.

Naujienų agentūra BNS praneša:

„Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas sako negalintis užtikrinti, kad Kazokiškių sąvartynas nebus plečiamas. Pasak ministro, nors šiuo metu sąvartyno plėsti neketinama, neatmetama galimybė, kad tai gali įvykti ateityje. Tačiau esą prieš to imantis, būtų išnagrinėtos žmonių pastabos ir įvertintos pasekmės.

“Jokių sprendimų kol kas nėra priimtų, ir jeigu tokie ir būtų priimti, tai nebent naudojant naujausias technologijas ir atsižvelgiant į gyventojų pastabas. Išplėtimas bet kokiu atveju labai atidžiai neįvertinus visų galimų pasekmių, tikrai nebus daromas, o pasakyti, kad jis nebus daromas 100 procentų, aš irgi nesiryžčiau”, – kalbėjo G.Kazlauskas.”

Ministras atkreipia dėmesį, kad apie sąvartyno uždarymą negali būti nė kalbos. “Uždarymo to, kas dabar egzistuoja, tikrai jokio greito būti negali – (…) tokiu atveju Vilnius paskęstų šiukšlėse”, – teigia jis.

Dienraštis „Respublika“ praneša, kad Kazokiškių apylinkių gyventojai šiukšles iš sąvartyno ims gabenti atgal į Vilnių:

“Akcijos pradžia prie Aplinkos ministerijos nėra atsitiktinė – būtent šie pareigūnai nepadarė nieko, kad Vilniuje dar šiemet, kaip numatyta Nacionalinėje energetikos strategijoje, pradėtų veikti atliekų deginimo jėgainė. Šiukšles gabensime atgal į Vilnių tol, kol būsime išgirsti. Nebeturime ką prarasti ir norime, kad mūsų vaikai kvėpuotų ne atliekų dvoku, o švariu oru”, – sakė iniciatyvinės grupės “Elektrėnai – ne Vilniaus sąvartynas” vadovas Danas Dambrauskas.

“Nors šiandien užpildyta vos 20 procentų Kazokiškių sąvartyno, tankiai apgyvendintą Elektrėnų miestą ir rajoną pasiekia vis aštresnis atliekų dvokas. Šiemet Kazokiškių sąvartyne besilankant D. Grybauskaitei, gavome pažadą, kad Prezidentė gins žmonės. Tikimės sulaukti ir kitų šalies pareigūnų paramos sprendžiant šią smirdančią problemą. Šiukšles atgal grąžinsime visiems, kurie mano, kad išmetus atliekas, jos išnyksta”, – sakė D. Dambrauskas.

Šiukšles atgal į Vilnių sąvartyno kaimynai žada grąžinti visiems, kurie mano, kad išmestos atliekos išnyksta.

Interneto portalas „Balsas.lt informuoja, kad Kazokiškių gyventojai buvo apgaut jau ne pirmą kartą:

„Šiukšliavežės į Kazokiškių sąvartyną ir toliau važiuos per gyvenvietes, nors prieš pusmetį sąvartyno statytojai ir valdininkai žadėjo nutiesti aplinkkelį. Pilypiškių kaimo, per kurį sunkvežimiai su šiukšlėmis pajudės jau kitąmet, gyventojai Elektrėnų savivaldybei įteikė prieštaraujančiųjų parašus ir sako kelią blokuosią. Tik pradedant veikti „ekologinei bombai“ į Kazokiškių sąvartyną važiavusioms pirmosioms šiukšliavežėms kelią tvėrė Alesninkų ir Kazokiškių kaimų gyventojai. Kelią jie atlaisvino tik sulaukę sąvartyno statytojų pažado, kad šiukšliavežės per jų kaimus važiuos laikinai: artimiausiu metu esą bus pastatytas aplinkkelis, tačiau jos ir dabar važiuoja per Pilypiškes. Kaimo žmonės rodo nuo šiukšliavežių sukeltos vibracijos yrantį kelią, skilinėjančias namų sienas“.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...