2010 Gruodžio 01

Teatras

Kalėdinės pasakos mažiems ir dideliems

veidas.lt

Apie emigraciją ir ES paramos panaudojimą teatralai pasakos su šypsena.

Ateina žiema ir atsineša savo pasakas. Kad ir kuriame Lietuvos mieste gyvenate, padovanoti mažiesiems dar nematytą šventinį spektaklį šįmet neturėtų būti sunku. Antrosios gruodžio pusės repertuaruose mirgėte mirga dieniniai pasakų seansai. Štai Vilniuje – net dvi vaikiškos premjeros: muzikinį etnologinį spektaklį “Gandro dovana” Menų spaustuvėje žada Stalo teatras, o Vytautas V.Landsbergis savo gerbėjus kviečia klausytis “Angelų pasakų” Valstybiniame jaunimo teatre. Pasakorius angelus čia vaidins ir su jaunaisiais žiūrovais kartu dainuos Ainis ir Gediminas Storpirščiai.
Mažųjų kauniečių laukia spektaklis “Kiškis pabėgėlis” emigracijos tema: mat rašytojo Liudviko Jakimavičiaus sukurtoje pasakoje smulkusis miško verslininkas kiškis nusprendžia emigruoti iš gimtojo miško į didmiestį Vilnių. Ar beras pro dangoraižius keliuką atgal – pamatysime.

Gogoliški siužetai

Kauno dramos teatras siūlo pasaką ir suaugusiems žiūrovams, beje, irgi labai aktualia ES finansinės paramos tema. Kadangi šią komediją parašė prancūzų dramaturgai, galima drąsiai teigti, kad machinacijų europietiškais pinigais būdus pirmieji atrado ne lietuviai. Spektaklio “Tegyvuoja Bušonas” siužetinė schema primena Nikolajaus Gogolio “Revizorių”: į nykstantį provincijos kaimelį Bušoną atvyksta ES paramos panaudojimą kontroliuojantis valdininkas… Vaidina šauni aktorių komanda: Eglė Mikulionytė, Egidijus Stancikas, Dainius Svobonas ir Ričardas Vitkaitis.
Šiaulių dramos teatre laukia smagi Bertoldo Brechto komedijos “Ponas Puntila ir jo tarnas Matis” inscenizacija. Siužetas vėlgi šiek tiek gogoliškas: turtingas ūkininkas Puntila ketina savo dukterį Evą ištekinti už atašė, tačiau daili kaimo mergina turi savo nuomonę… Kadangi B.Brechto tyrinėtojai šią klasiko pjesę vadina “vokišku pokštu suomiška tema”, joje netrūks burtų, degtinės ir suomiškų pirčių. Pats tas nuotaikingam vakarui Naujųjų išvakarėse.

Telefonas ir saksofonas

Tuo tarpu jaunieji “No theatre” aktoriai nusprendė patikrinti seną Lietuvos teatrologijos mitą. Kadaise Juozas Miltinis yra teigęs, kad teatre įmanoma pastatyti bet ką, netgi telefonų knygą. Tiesa, pats režisūros maestro to įrodyti niekada nesiėmė. O štai pasiutusi Gintaro Varno mokinių komanda su vis dažniau režisieriaus vaidmenį atliekančiu Vidu Bareikiu ryžosi eksperimentui: taip gimė spektaklis “Telefonų knyga”.
Rimo Tumino mokinys Artūras Areima šįkart pasirinko “sunkiasvorę” amerikietišką klasiką: Eugene’o O`Neillo pjesę “Gedulas tinka Elektrai”. Tikrai ne tas veikalas, iš kurio galėtum tikėtis šventinių linksmybių, o ir trunka tamsių psichologinių užkaborių kupini “Prakeiktieji” ištisas tris valandas. “Karas kažkur vyksta visą laiką, bet svarbiausias karas vyksta šeimoje, kai žmonės tiek susvetimėja, kad vienas kitam tampa priešu. Manau, neapykanta artimui – amžina ir universali tema”, – pasakoja A.Areima.
Oskaro Koršunovo / Vilniaus miesto teatro spektaklyje vaidins Toma Vaškevičiūtė, Daiva Stubraitė, Arvydas Dapšys, Dainius Gavenonis, Saulius Sipaitis, Daumantas Ciunis ir Indrė Patkauskaitė. Apie dar vieną atlikėją, kurį spektaklio metu matysime scenoje, “Veidas” neseniai jau rašė: tai saksofonininkas Liudas Mockūnas. Džiazo muzikantui režisierius leido gyvai improvizuoti ir pačiam užčiuopti svarbiausias spektaklio temas.

Box
Dešimt gruodžio premjerų

9, 10, 21 d. 19 val. Menų spautuvėje – “Prakeiktieji”. Rež. Artūras Areima (OKT)
11, 12 d. 12, 15 val. Kauno dramos teatre – “Kiškis pabėgėlis”. Rež. Agnė Sunklodaitė
18 d. 12, 15 val. Valstybiniame jaunimo teatre – “Angelų pasakos”. Rež. Vytautas V.Landsbergis
18, 19, 30, 31 d. 18 val. Panevėžio J.Miltinio dramos teatre – “Meilės eliksyras”. Rež. Alvydas Lebeliūnas
19 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Liepsnos virš šaltojo kalno”. Choreogr. Vytis Jankauskas
22, 23 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Telefonų knyga”. Rež. Vidas Bareikis (“No theatre”)
29, 30, 31 d. 18 val. Kauno dramos teatre – “Tegyvuoja Bušonas”. Rež. Artūras Žukauskas
30, 31 d. 18 val. Rusų dramos teatre – “Sugalvok norą 2″. Rež. Jurijus Popovas
31 d. 19 val. Menų spaustuvėje – “Miego brolis”. Rež. Agnius Jankevičius
31 d. 19 val. Šiaulių dramos teatre – “Ponas Puntila ir jo tarnas Matis”. Rež. Algimantas Pociūnas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...