2013 Balandžio 29

Gintaras Sarafinas

Kada žmonės pradeda didžiuotis savo pareigūnais

veidas.lt


Specialiųjų tarnybų galimybės vis didėja. Tik Lietuvai ši išvada nelabai tinka.

Pažanga ir vis besiplečiančios žmogaus galimybių ribos užburia. Tarkime, po kruvinos atakos per Bostono maratoną atrodė, kad nusikaltimo tyrėjai įstumti į visišką aklavietę ir rasti maratono sprogdintojus bus panaši užduotis, kaip šieno kupetoje rasti adatą. Bet teroristai buvo surasti stebėtinai greitai. JAV federalinis tyrimų biuras ir kitos specialiosios tarnybos veikė tiesiog tobulai ir žaibiškai daugiatūkstantinėje minioje sugebėjo pastebėti įtartinus asmenis, vėliau juos identifikuoti. Turėdami vien nekokybiškas nuotraukas, pareigūnai itin greitai nustatė ir pačius sprogdintojus. Iš pradžių vienas teroristas sugebėjo pabėgti, ir ėmė atrodyti, kad jo surasti nebėra šansų, tačiau FTB, policijos pareigūnai ir net valdžios institucijos ir vėl veikė tiesiog nepriekaištingai. Uždarė pusę miesto, sustabdė visą eismą, paprašė gyventojų pagalbos, ir nusikaltėlis buvo sučiuptas per pusę paros.
Nė kiek neabejoju, kad amerikiečiai ir ypač Bostono gyventojai didžiuojasi šia operacija. Po tokių nusikaltimų išaiškinimų pasitikėjimas policija, FTB ir apskritai pareigūnais smarkiai padidėja, žmonės jaučiasi saugesnis ir supranta, kad JAV turi daugybę būdų bei priemonių teroristams ir stambiems nusikaltėliams pažaboti.
Kad pradėti karą su valstybe beviltiška, turėtų suprasti ir vis daugiau teroristų ar šiaip banditų. Jie taip pat turėtų suprasti, kad nekaltų žmonių žudynių organizatoriai ir vykdytojai sava mirtimi nemiršta. Kitaip tariant, pažangiosios Vakarų valstybės, pasitelkdamos naujausias technologijas, sugeba užtikrinti vis didesnį savo piliečių saugumą, o teroristinės organizacijos pralaimėjimų patiria kur kas daugiau nei pergalių.
Tačiau čia svarbu paminėti, kad įkvepiančios ir didžiuotis verčiančios teisėtvarkos institucijų operacijos vyksta kažkur toli, bet ne pas mus. Apie mūsų teisėtvarkos institucijų ir pareigūnų pergales girdėjome jau seniai. O jei pas mus ir sulaikomas koks stambus tarptautinis nusikaltėlis, tai vėlgi lemia Amerikos FTB ar kitų valstybių specialiosios tarnybos – mūsų pareigūnai nusikaltėlius tik sulaiko.
Ir apskritai Lietuvoje kur kas dažniau girdime ne apie sėkmingas mūsų specialiųjų tarnybų operacijas ir pergales, bet apie tai, kad policija kažkur laiku nenuvyko ir neužkirto kelio tragedijoms, apie tai, kad kažkur suimti kontrabandininkams talkinę policininkai, arba apie tai, kad policija Lietuvoje dirbtų daug geriau, jei papildomai gautų 50 mln. Lt. Nors aišku viena, kad net jei papildomai skirtume ir 100 mln. Lt, policijos darbo rezultatai praktiškai nepasikeistų. Jau ir dabar įsėdęs į policijos automobilį pasijunti vos ne kaip kosminiam laive – tiek daug ten visokios technikos ir įrangos, jau ir dabar pareigūnai daugybę duomenų gali pasitikrinti neišlipdami iš automobilio, bet mūsų teisėtvarkos institucijų rezultatai tikrai neįkvepiantys.
Ir tai pasakytina ne tik apie policiją, bet ir apie mūsų specialiąsias tarnybas. Susidaro įspūdis, kad tiek mūsų Saugumo departamentas, tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba, tiek Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba šiuo metų lengvai prisnūdusios.
Ir toks policijos bei specialiųjų tarnybų darbas ir rezultatai Lietuvos gyventojų tikrai neįkvepia. O kai jie dar pamato, kad kokia nors Darbo partijos juodosios buhalterijos byla teisme nagrinėjama penkmečiais, tai į tokį teisingumą apskritai numoja ranka.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...