2013 Lapkričio 09

Įdomiausių šiuolaikinės architektūros pavyzdžių dešimtukas

veidas.lt


Keliautojai labiausiai mėgsta paganyti akis į viduramžių miestus ar pilis, įmantrias šventyklas ar prašmatnius karalių dvarus, bet vertėtų nespjauti ir į pastaraisiais metais iškilusius pastatus, tarp kurių pasitaiko tikrų šedevrų, stebinančių architektų išmone bei fantazija.

Šiandien įvairiausi pastatai dygsta it grybai po lietaus, tačiau dauguma jų panašūs vieni į kitus ir yra visai neverti keliautojų dėmesio. Tačiau yra tokių originalių statinių, kurie kartais šokiruoja bjaurumu ir akį rėžiančiu kontrastu su aplinka, o kartais, atvirkščiai, pakeri elegancija ir plastiškomis formomis, įdomiomis erdvėmis ar kitokiais netikėtais sprendimais. Štai tokius turistinius objektus verta įtraukti į savo kelionių maršrutą net ir didžiausiems skeptikams, teigiantiems, kad šiandien architektai nebesugalvoja nieko įdomaus.

1. Gracas – miestas, kuriame įsitenka praėję amžiai ir šiandiena
Gracas (Austrija) gali būti puikus pavyzdys, kaip puikiai mieste dera įspūdingas UNESCO saugomas senamiestis ir modernūs pastatai. Pasivaikščiojus po viduramžius menančias gatves, į pilies kalną geriausia kopti pėstute, mat stabtelėdamas pailsėti pasigroži vis gražesne raudonstogio miesto panorama. Iš viršaus akį traukia tarp kelis šimtmečius skaičiuojančių namų it rauplėta rupūžė pūpsantis glotnus, aptakios formos, tačiau su išsikišusiais langais, iš viršaus primenančiais karpas, statinys – modernaus meno muziejus „Kunsthaus Graz“. Muziejų vietiniai vadina kosminiu laivu, mat kai sutemus įjungiamos fasadą puošiančios lempos, pastatas tampa panašus į iš kitos galaktikos atsibasčiusį svetimkūnį. 2003 m. atidarytas muziejus dažnai patenka į keisčiausių pasaulyje pastatų sąrašus.
Viešint Grace įdomu apsilankyti plaukiojančioje Mūro saloje. Tai originalios konstrukcijos tiltas per Mūro upę, kurios viduryje tiltas susisuka į savotišką kriauklę su kavine, vaikų žaidimo aikštele ir net amfiteatru, skirtu koncertams.

2. Futuristiniai dangoraižių miškai
Šiandien megapoliuose, tokiuose kaip Londonas, Niujorkas, Dubajus, Tokijas, Singapūras ar Šanchajus, dygsta vienas už kitą aukštesni ir keistesni dangoraižiai. „Patys didžiausi ir gražiausi dangoraižiai stūkso arabų ir Pietryčių Azijos šalyse, – pasakoja keliautojas Julius Stankevičius. – Europos miestams net nėra ko lygintis nei pagal architektų išmonę, nei pagal investicijas. Naftos turtingose šalyse, tokiose kaip Jungtiniai Arabų Emyratai, Kataras ar Kuveitas, kur miestai staiga iškilo vidury dykumos, dangoraižius pavadinčiau bene pagrindiniu turistų traukos objektu. Štai Dubajuje netoli kranto išskleidęs burę, rodos, ant bangų grakščiai supasi 28 aukštų (321 m) „Burj Al Arab“ – prabangiausias pasaulyje viešbutis. Na, o kiekvienam turistui privalu pasižvalgyti iš vieno aukščiausių pasaulyje pastatų „Burj Khalifa“ apžvalgos aikštelės. Man pasisekė, nes tą dieną buvo debesuota, todėl pridariau fantasmagoriškų nuotraukų. Tokius vaizdus galime matyti tik garsiausiuose fantastiniuose filmuose. Verta paminėti Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro “Petronas Twin Towers”, beje, po jų apžvalgos aikšteles galima pasivaikščioti nemokamai, tik reikia anksčiau užsiimti eilę prie jų.”
Futuristiniu dangoraižių kvartalu iš jūros pusės galima pasigrožėti Dohoje, Abu Dabyje verta nufotografuoti kokonus primenančius „Al Bahar Towers“, Tokijuje pasižvalgyti iš aukščiausio pasaulyje 634 m televizijos bokšto „Tokyo Sky Tree“, Toronte žavi plastiškų formų „Absolute World Towers“. Na, o Šanchajuje kvapą gniaužia ištisas dangoraižių kvartalas, čia pasijauti mažu skruzdėliuku šalia aukščiausių medžių. Ypač reikia atkreipti dėmesį į televizijos bokštą, vadinamą „Rytų perlu“.

3. Šleiviau, kreiviau ir margiau
Pabodo griežtų formų ir santūrių spalvų statiniai? Norisi žaismingumo, spalvų ir formų įvairovės? Štai Prahoje ant upės kranto stovi „Šokantys namai“. Pastatai iš tiesų primena tango šokusią ir viename judesyje sustingusią porą. Šie namai, baigti statyti 1996 m., sulaukė gana prieštaringų vertinimų, tačiau šiandien jais džiaugiasi ir vietiniai gyventojai, ir turistai.
Lenkijos kurorto Sopoto pėsčiųjų gatvėje savo minkštomis ištęstomis formomis akį traukia „Kreivasis namas“. Na, o pačių kreiviausių, šleiviausių ir margiausių pastatų titulai atitenka žymiausio XX a. austrų architekto Friedennsreicho Hundertwasserio suprojektuotiems “Blumau” pramogų ir poilsio kompleksui, Šv. Barboros bažnyčiai Bernbache, margaspalviam gyvenamajam namui Vienoje ir į spiralę susisukusiam ir dėl to „Miško spirale“ pavadintam gyvenamajam namui Darmštate. Dėl šio architekto darbų verta sukarti ir vieną kitą šimtą kilometrų jau vien dėl to, kad bent akimirką pasijustum vaiku – juk patenki į kreivų linijų, aukso bokštelių, klaidžių labirintų, spalvotų vaivorykščių ir banguotų takelių pasaulį.

4. Gento turgaus halė – keisčiausia pasaulyje
Prie visų Belgijos miesto Gento įdomybių galima priskirti ir dar vieną – Turgaus halę (“Market Hall”). Tiesa, šis statinys yra labai keistas ir jo paskirtis sunkiai suprantama, mat primena nebaigtą statyti svirną: ant sunkių betoninių atramų užtupdytas medinis stogas, po kuriuo traukia galingi skersvėjai. Šalia stogo yra amfiteatrinė įduba, vedanti į pažemį, kuriame veikia kavinės. Košiamas vėjų stabteli apžiūrėti keistos konstrukcijos ir suvoki, kad šį pastatą galima vadinti ne tik keisčiausiu ar bjauriausiu, bet ir mažiausiai funkcionaliu statiniu Europoje.
Įdomiausia, kad Gento turgaus halė šiemet tik per plauką nelaimėjo ES šiuolaikinės architektūros – Ludwigo Mies van der Rohe apdovanojimo. Šis projektas iš 335 architektūros objektų, esančių 37 šalyse, pateko tarp penkių finalininkų ir nusileido tik Reikjaviko koncertų salei ir konferencijų centrui “Harpa”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...