2010 Liepos 05

PVM lengvatos

Galiojančios lengvatos bus pratęstos

veidas.lt

Lietuvoje diskusijos, kad bent dalį pernai panaikintų PVM lengvatų derėtų grąžinti, tęsiasi nuo tos dienos, kai jos buvo atšauktos. Praėjusią savaitę Vyriausybė nepritarė trečią kartą teikiamam socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus įstatymo projektui, kuriuo siūloma sumažintą 10 proc. PVM tarifą nuo 2011 m. taikyti devynioms prekių ir paslaugų grupėms. A.Butkevičius dėl tokio Vyriausybės sprendimo nenusimena ir laukia rudens, kada dėl šio projekto balsuos Seimas.

“Įstatymo pataisose gal net per daug lengvatų įregistruota. Mes nesame kategoriški – ne visas šias lengvatas turime patvirtinti. Reikėtų pritarti PVM tarifo sumažinimui trims grupėms: šilumos energijai, spaudai ir šviežiai bei atšaldytai mėsai, žuviai ir paukštienai”, – į kompromisus pasiryžęs eiti politikas.

A.Butkevičiaus nuomone, išlaikyti mažesnį šildymo PVM tarifą labai svarbu, nes daugelio Lietuvos šeimų biudžetuose jau praėjusią žiemą mokesčiai už komunalines paslaugas sudarė daugiau nei pusę visų išlaidų. O mažesnis šviežiai ir atšaldytai mėsai taikomas PVM esą leistų vartotojams daugiau įsigyti būtinų maisto produktų.

“Spaudai PVM lengvata reikalinga, nes sunkmečiu spaudos perkamumas ir taip sumažėjo, be to, veikia psichologinis aspektas – plyta, cementas ir knyga negali būti apmokestinama vienodu PVM tarifu”, – trečios lengvatos svarbą grindžia politikas.

Finansų ministerijos skaičiavimais, jei A.Butkevičiaus siūlomos PVM lengvatos būtų priimtos, biudžetas per metus prarastų 428 mln. Lt pajamų – daugiausiai (102 mln. Lt) dėl mažesnio vaistams ir šviežiai bei atšaldytai mėsai (92 mln. Lt) nustatyto PVM. A.Butkevičius kritikuoja, kad Finansų ministerija biudžeto pajamų praradimus skaičiuoja tik aritmetiškai, neįvertindama netiesioginio efekto ekonomikai, kad, pavyzdžiui, mažesnis PVM tarifas skatina vartojimą.

Per rudens Seimo sesiją PVM lengvatos gali išprovokuoti aršias diskusijas, nes ir pačios valdančiosios koalicijos nuomonė šiuo klausimu išsiskiria. Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė ne kartą yra išreiškusi nuomonę apie lengvatų grąžinimo maisto produktams ir spaudai reikalingumą, apie atskiras lengvatas kalbėjo kitų koalicijos partnerių atstovai.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas konservatorius Vitas Matuzas tvirtina, kad koalicija ketina pratęsti tik šiuo metu galiojančias lengvatas kompensuojamiesiems vaistams, knygoms ir šildymui.

Besipriešinantys PVM lengvatoms argumentuoja, esą sumažinus šio mokesčio tarifą vartotojas naudos nepajustų. Tačiau verslininkus tokios kalbos piktina. “Jeigu būtų sumažintas mėsai nustatytas PVM tarifas, jau kitą dieną pamatytume pasikeitusias kainas ir parduotuvėje, ir turguje. Rinkoje konkurencija didelė, todėl net tokia mintis negali kilti, esą mažesnis PVM pasitarnaus tik prekybininkams ar perdirbėjams”, – kolegų nuomonę apibendrino mėsos perdirbėjų atstovas R.Petraitis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...