2014 Liepos 10

Egzaminai: nuolatinės permainos ir amžinos raudos

veidas.lt

ELTA

Šiemet egzaminus laikę abiturientai, vos pakilę nuo rašinių, puolė tarškinti kompiuterių klaviatūrų. Viešojoje erdvėje pasipylė moksleivių skundai, o dažnas skaitytojas galėjo tik stebėtis, kaip jis, nepasiskundęs bent keliems naujienų portalams, sugebėjo gauti brandos atestatą.

Nusivylimo dūriais abiturientai, o po jų ir kai kurie pedagogai, varstė bene visus svarbiausius egzaminus, kuriuos pasirenka laikyti dauguma abiturientų. Pavyzdžiui, užsienio kalbos – anglų valstybiniame brandos egzamine (VBE) mokiniai neturėjo laiko nė perskaityti užduoties, o ir tos užduoties nenugirdo, mat esą klausymo įrašas buvo netikęs. Išėjusieji iš istorijos VBE abiturientai skundėsi gavę per daug kultūros klausimų: istorijos egzamine reikėjo atpažinti skirtingais istoriniais laikotarpiais susiformavusius architektūros stilius.
Galima būtų suprasti, tačiau dar pernai 17 proc. 2013 m. istorijos VBE laikiusių abiturientų tikėjo, kad Lietuvoje yra valstybinė religija, o dar panašiai tiek 12 klasių baigusių jaunuolių nerado atsakymo, kas tvirtina šalies biudžetą.
Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktorės Saulės Vingelienės kritikos strėlės egzaminų sudarytojams ir vykdytojams nestebina. Ji teigia, kad nepatenkintų pasitaiko kasmet, o šių metų egzaminuose pokyčių ar klaidų nebuvo: visos užduotys sudarytos pagal žinomas egzaminų programas.
Pačios egzaminų programos keičiamos nedažnai, kas dešimtmetį – 2002 ir 2013 m. Vis dėlto neesminiai pokyčiai – nuolatiniai. Pavyzdžiui, Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas per dešimtmetį buvo pakeistas kelis kartus. 2004–2007 m. egzaminą sudarė teksto suvokimo ir gramatikos užduočių testas bei grožinio teksto interpretacija. 2008–2010 m. egzamine liko tik teksto suvokimo užduotis, o teksto rašymo dalyje šalia interpretacijos atsirado samprotavimo rašinio galimybė su įvestimi. Dar vėliau, 2011–2012 m., samprotavimas liko be įvesčių: geram įvertinimui gauti reikėjo remtis ir kultūrine patirtimi.
Anglų kalbos VBE, kuris šiemet nuliūdino per trumpu laiku klausymo užduočiai atlikti ir jos sudėtingumu, jau pažėrė rezultatus – prastesnius nei praėjusiais metais. Nors egzaminą šiemet išlaikė daugiau abiturientų (0,86 proc. neišlaikiusiųjų 2014 m., palyginti su 1,32 proc. 2013 m.), aukščiausią įvertinimą – šimtuką pernai gavo dvigubai daugiau abiturientų, o laikiusiųjų surinktas taškų vidurkis pernai tai pat buvo didesnis (55,6 tšk. 2014 m. ir 60,89 tšk. 2013 m.).
Egzaminas vyko pagal 2011 m. patvirtintą ir 2013 m. imtą taikyti programą, vadinasi, jau antrus metus buvo toks pat. Ar galėjo nemalonios staigmenos – trumpesnis laikas ir užduoties sudėtingumas lemti abiturientų rezultatus?

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 262014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-26-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...