2010 Gruodžio 30

Verslas

Didžiausiose šalies verslo grupėse – esminės permainos

veidas.lt

Stambiausiose šalies verslo grupėse šiemet prasidėjo esminės permainos – pagrindiniai akcininkai pamažu pradėjo sukti skirtingais keliais ir aktyviai ieškoti galimybių investuoti atskirai.

Šiemet pradėjo byrėti bendrovė “VP Grupė”, toks pat likimas ištiko “Hermis Capital”, buvusią “Rubicon group” (dabar – “Icor”), rašo žurnalas “Versus”.

Kai kurie iš devynių bendrovės “VP Grupė” akcininkų jau imasi investicinės veiklos pavieniui. Žalia šviesa veikti nepriklausomai jiems užsižiebė 2009 metais. Mat iki tų metų jie buvo sutarę niekur neinvestuoti atskirai.

Pasibaigus šiam žodiniam susitarimui, laisvės link ryžtingai žengė Julius Numavičius, kuris šiuo metu gyvena JAV. Žilvinas Marcinkevičius taip pat pasitraukė iš “VP Grupės” viceprezidento pareigų ir Lietuvos.

Apie esminius pokyčius “VP Grupėje” 2009 metų rugpjūtį oficialiai pranešė pats jos prezidentas Nerijus Numavičius. Esminiai pokyčiai vyksta ir toliau: šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje turėtų paaiškėti, kuris kitas akcininkas traukiasi iš dabar jau buvusio “VP Grupės” dešimtuko.

Neatmetama, kad tai gali būti Gintaras Marcinkevičius. Jis šiuo metu grupėje neturi pareigų ir, “Versus” duomenimis, veiklos galimybių, kaip ir kiti akcininkai, dairosi už Lietuvos ribų.

Dėl prieš kurį laiką iš lėto pradėjusio byrėti minimo dešimtuko vienas labiausiai tuo metu rinkoje paplitusių paaiškinimų buvo toks: “VP dešimtuką suskaldė 2004 metais tarp jų įsispraudęs Darius Nedzinskas.” Jis iš “VP Grupės” pasitraukė 2009 metų vasarą, pardavęs savo akcijas už ne vieną dešimtį milijonų litų.

“Žilvinas Marcinkevičius jau anksčiau turėjo idėją – išardyti kolchozą. Būtent taip jis ir sakė – kolchozą, nes Nerijų Numavičių jis laikė pirmininku, apie kurį būrėsi visi kiti akcininkai”, – teigė “VP Grupės” aplinkos žmogus.

Greičiausiai ir griežčiausiai atsidalijo viena didžiausių įmonių grupių Lietuvoje “Rubicon group”. Ji vienijo apie 40 bendrovių, kurios dirbo pramonės, nekilnojamojo turto, ekologijos, energetikos, pramogų ir komunalinių paslaugų srityse.

2010 metų sausį “Rubicon group” paskelbė, kad keičiasi jos pavadinimas ir tai susiję su akcininkų rokiruote. Žinomiausias šios grupės akcininkas Andrius Janukonis su trimis kitais savo kolegomis – Linu Samuoliu, Gintautu Jaugielavičiumi ir Dariumi Leščinsku – liko bendrovėje su nauju pavadinimu – “Icor”.

Jiems savo akcijas pardavė trys kiti akcininkai – Rimantas Bukauskas, Arūnas Mačiuitis ir Remigijus Lapinskas. Šie už gautus pinigus įsigijo “Siemens” arenos, bendrovių “Tiketa” ir “Panevėžio arena” akcijų.

Rinka dūzgia, kad atsisveikinimo maršai aidi ir investicinės lietuviško privataus kapitalo grupės “Hermis Capital” koridoriuose. Tokias kalbas skatina grupės turėtų įmonių pardavimai.

“Hermis Capital” Lenkijos naftos perdirbimo bendrovei “Lotos” parduota beveik 60 proc. Lietuvos naftos gavybos bendrovės “Geonafta” akcijų paketą. Neseniai “Hermis Capital” pavyko parduoti Alytuje įsikūrusios šaldytuvų gamyklos “Snaigė” akcijas.

Prieš “Snaigę” ši bendrovė pardavė beveik visas savo turėtas Norvegijos elektronikos bendrovės “Kitron” akcijas. Šis pardavimas rinkos dėmesio daugiausia sulaukė dėl to, kad akcijos parduotos maždaug trečdaliu pigiau, nei kad buvo įsigytos.

“Tiesiog atėjo laikas kai kurias investicijas parduoti. Vidutinis jų laikymo laikas yra 5-7 metai, mūsų investicijos maždaug tiek laiko ir yra. Kai kurios investicijos dar liks, todėl “Hermis Capital” veiklą tęs ir toliau. Mūsų vadovų komanda kol kas neturi planų investuoti pavieniui”, – teigė “Hermis Capital” įkūrėjas ir valdybos pirmininkas Nerijus Dagilis.

Bet rinkos stebėtojai neabejoja, kad “Hermis Capital” lėtai uždaro savo investicinį portfelį, nes nesutapo jo vadovų požiūris į investicijas.

“Hermis Capital” akcininkai išsivaikšto ir jiems reikia pinigų”, – taip apie vykstančius procesus “Hermis Capital” kalba investuotojai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...