2011 Kovo 20

Libija

Dėl Libijos reikia neskraidymo zonos, o ne bombų, sako Arabų Lygos vadovas

veidas.lt

Arabų Lyga sekmadienį sukritikavo Vakarų karinius smūgius Libijai, nors prieš savaitę ragino Jungtines Tautas (JT) virš šios naftos turtingos Šiaurės Afrikos valstybės paskelbti neskraidymo zoną.

“Tai, kas įvyko Libijoje, skiriasi nuo neskraidymo zonos įvedimo tikslo ir mes norime … civilių gyventojų apsaugos, o ne kitų civilių gyventojų bombardavimo”, – žurnalistams sakė Arabų Lygos generalinis sekretorius Amras Mussa (Amras Musa).

Sekretorius, kurio komentarus perdavė Egipto valstybinė naujienų agentūra, taip pat sakė, jog ragina skubiai sušaukti Arabų Lygos susirinkimą situacijai arabų pasaulyje, ypač – Libijoje, aptarti.

Koalicijos smūgius Libijai nulėmė “didelis nesusipratimas” dėl sukilimo šioje šalyje pobūdžio, sekmadienį sakė Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) sūnus, kuris tvirtino, kad sukilėliai yra “gangsteriai” ir “teroristai”.

“Kodėl mano tėvas turėtų atsistatydinti? – televizijai ABC sakė Saifas al Islamas (Saifas Islamas). – Įvyko didelis nesusipratimas. Visa šalis yra susivienijusi prieš tą ginkluotą gaują ir teroristus”.

“Mūsų žmonės ėjo į Bengazį išvaduoti Bengazio nuo tų gangsterių ir tos ginkluotos gaujos”, – sakė jis, paminėdamas sukilėlių bastioną Libijos rytuose.

“Tad jeigu jūs, jeigu amerikiečiai nori padėti Libijos žmonėms Bengazyje, … eikite į Bengazį ir išvaduokite Bengazį nuo tų kovotojų ir tų teroristų”, – sakė jis ABC laidai “This Week”.

Kovo 12 dieną Arabų Lyga paragino JT įvesti Libijai neskraidymo zoną ir sakė, kad Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimas, bandydamas nuslopinti sukilimą prieš lyderį, “prarado teisėtumą”.

Per didžiausią Vakarų intervenciją arabų pasaulyje nuo JAV vadovaujamos invazijos į Iraką 2003 metais, šeštadienį iš JAV karo laivų ir vieno britų povandeninio laivo į taikinius Libijoje buvo paleista daugiau kaip 120 sparnuotųjų raketų “Tomahawk”, pranešė JAV kariškiai.

Tuo tarpu prancūzų karo lėktuvai Libijoje surengė antskrydžius.

Per šeštadienį vakare surengtą JAV raketų smūgių seriją Libijoje buvo pataikyta į mažiausiai dvidešimt iš 22 taikinių, pranešė JAV Afrikos vadovybė, įsikūrusi Vokietijoje.

“Dėl smūgių tai, atrodo, kad reikalai susiklostė gerai. Pataikėme į 20 iš 22 taikinių”, – sekmadienį sakė AFRICOM atstovas spaudai leitenantas Jamesas Stockmanas (Džeimsas Stokmanas) ir pridūrė: “Kiti du taikiniai tebėra vertinami”.

“Mes sudavėme smūgius oro gynybos vietoms netoli Tripolio, Misratos ir Sirto”, – sakė jis.

122 sparnuotosios raketos “Tomahawk” apie vidurnaktį buvo paleistos iš 19 JAV karinių lėktuvų, tarp jų radarams nematomų bombonešių B2 ir naikintuvų F15 ir F16, anksčiau sakė AFRICOM.

JAV pajėgų vadas sekmadienį sakė, kad amerikiečių ir jų sąjungininkų pajėgos iš esmės įgyvendino neskraidymo zoną virš Libijos.

JAV Štabų vadų komiteto pirmininkas admirolas Mike’as Mullenas (Maikas Malenas) interviu NBC laidai “Meet the Press” sakė, kad antskrydžiais, kurie prasidėjo šeštadienį, buvo išvesta iš rikiuotės M.Kadhafi priešlėktuvinė gynyba ir kad per juos buvo smogta Libijos aerodromams, be to, Vakarų pajėgos patruliuoja oro erdvėje virš sukilėlių bastiono Bengazio.

“Vakar operacijos praėjo labai gerai, – sakė M.Mullenas. – Jis (M.Kadhafi) pastarąsias porą dienų neturėjo skraidančių lėktuvų ar sraigtasparnių. Tad iš esmės ta neskraidymo zona buvo įgyvendinta”.

Nepaisydamas Vakarų koalicijos karinės operacijos Libijoje, Tripolis nenumato keršydamas mėginti sutrikdyti komercinių lėktuvų skrydžių Viduržemio jūros regione, sekmadienį pareiškė Libijos lyderio Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) sūnus.

Paklaustas, ar Libija gali atakuoti Vakarų komercinius lėktuvus, Saif al Islamas atsakė: “Ne, tai ne mūsų taikinys”.

“Mūsų tikslas yra padėti savo žmonėms Libijoje, ypač Bengazyje. Patikėkime manimi, jie gyvena kaip košmare. Tikrame košmare”, – sakė jis televizijos ABC programai “This Week”.

Iranas remia teisėtus Libijos žmonių reikalavimus, nukreiptus prieš Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) režimą, bet abejoja tikraisiais ketinimais Vakarų, kurie pradėjo karinę operaciją prieš Libiją, praneša sekmadienį Irano žiniasklaida.

“Islamo Respublikos pozicija – visada remti žmones ir jų teisėtus reikalavimus”, – pareiškė šalies URM oficialusis atstovas Raminas Mehmanparastas.

Drauge jis pažymėjo, kad “ankstesni ir dabartiniai įtakingiausių Vakarų šalių veiksmai, kuriais buvo siekiama užimti pavergtas šalis, tebekelia abejonių jų nuoširdžiais ketinimais”.

“Šios šalys dažniausiai veikia su šūkiu remti liaudies reikalavimus, bet iš tikrųjų jos siekia savo interesų. Visų pirma – įsteigti karines bazes, tęsti savo kolonializmo ir viešpatavimo politiką naujomis formomis”, – pareiškė Irano diplomatas, atsakydamas į prašymą pakomentuoti prasidėjusią karinę Libijos oro erdvės blokavimo operaciją.

Libijos lyderiui Muamarui Kadhafi (Muamarui Kadafiui) lojalios pajėgos tankais įvažiavo į sukilėlių miesto Misratos centrą, kur per šaudymą žuvo keli žmonės, sekmadienį pasakojo gyventojai.

“Šiandien snaiperiai jau nušovė du žmones. Jie (snaiperiai) vis dar yra ant stogų. Juos remia keturi tankai, kurie patruliuoja mieste. Žmonėms darosi labai sunku išeiti”, – telefonu “Reuters” sakė vietos gyventojas vardu Sami (Samis).

“Taip pat yra laivų, kurie supa uostą ir neleidžia pagalbai pasiekti miesto”, – sakė jis.

Po smūgių iš oro ir jūros, kurie sunaikino taikinius Libijoje, koalicija siekia “maždaug per kitą dieną” atkirsti logistinę paramą Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgoms, sekmadienį nurodė JAV pajėgų vadas.

“Aš pasakyčiau, kad ta neskraidymo zona buvo įgyvendinta”, – CNN sakė JAV Štabų vadų komiteto pirmininkas admirolas Mike’as Mullenas (Maikas Malenas).

“Užtikrinome kovinį oro patruliavimą ar lėktuvus virš Bengazio ir … jie ten (patruliuos) 24 (valandas per parą), septynias (dienas per savaitę) … Jis (M.Kadhafi) pastarąsias porą dienų neturėjo skraidančių lėktuvų ar sraigtasparnių”, – pažymėjo admirolas, paminėdamas sukilėlių bastioną Bengazį Libijos rytuose.

“Taip pat smogėme kai kurioms jo (sausumos) pajėgoms … Bengazio apylinkėse. Vakar jis puolė Bengazį. Tad (mes) tai sustabdėme, bent jau laikinai”, – pridūrė M.Mullenas.

“O dabar sieksime atkirsti jo logistikos linijas. Jo pajėgos (išsidėsčiusios) … gana ilgame ruože nuo Tripolio iki pat Bengazio, ir mes maždaug per kitą dieną stengsimės čia nutraukti jo logistinę paramą, – sakė M.Mullenas. – Dabar esame situacijoje, kai tai, ką mes darome, tam tikru laipsniu priklausys nuo to, ką daro jis”.

Per koalicijos antskrydžius Libijoje, į vakarus nuo sukilėlių bastiono Bengazio, sekmadienį ryte buvo sunaikinta dešimtys Muamaro Kadhafi (Muamaro Kadafio) pajėgų transporto priemonių, tarp jų – tankai, pranešė AFP korespondentai ir sukilėliai.

Vienoje vietoje, esančioje už 35 km į vakarus nuo Bengazio, buvo matyti sumaitoti tankai, sudegę artilerijos pabūklai ir žuvę kovotojai afrikiečiai chaki spalvos uniformomis, sakė šaltiniai.

Pasak sukilėlių, dvi valandas nuo 3 val. 30 min. Grinvičo (5 val. 30 min. Lietuvos) laiku trukusiems koalicijos antskrydžiams toje vietoje vadovavo prancūzų karo lėktuvai.

Danijos karališkųjų karinių oro pajėgų (KOP) lėktuvai siunčiami į NATO bazes Viduržemio jūroje dalyvauti Libijos oro erdvės blokados operacijoje, pranešė britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.

Danijos gynybos ministrė Gitte Lillelund Beck (Gitė Lilelund Bek) pareiškė viltį, kad operacija “Odisėjos aušra” (Odyssey Dawn” leis patraukti Libijos lyderį Muamarą Kadhafi (Muamarą Kadafį) į teismą.

“Karinė operacija neturi tikslo sunaikinti Kadhafi. Viliuosi, jog mes galėsime padaryti viską, kad Kadhafi būtų atiduotas į Tarptautinį baudžiamąjį teismą, ir tegu tada teismas sprendžia jo likimą”, – cituoja BBC Danijos ministrės žodžius.

Tuo tarpu M.Kadhafi naujame garso kreipimesi pavadino tarptautinės koalicijos veiksmus nauju Kryžiaus žygiu, teroro aktu, kurio tikrasis tikslas – Libijos nafta. Jis pareiškė, kad Libijos liaudis nebijo karo ir būtinai nugalės agresorius.

Tuo tarpu vienas Libijos Misratos miesto gyventojų pranešė BBC, kad mieste girdėti šaudant, o neseniai nugriaudėjo galingas sprogimas.

“Mes girdėjome, kad vyksta apšaudymas, sunkus apšaudymas. M.Kadhafi kovotojai įėjo į miestą iš vakarų ir užėmė pozicijas pagrindinėje gatvėje, vedančioje į miesto centrą. Gatvėmis važinėja tankai, ant namų yra snaiperių, – cituoja BBC vaistininko iš Misratos žodžius. – Neseniai buvau ligoninėje, ten girdėjome galingą sprogimą. Pastarąsias tris dienas M.Kadafi laivai stovi uoste. Mes negalime pasiimti prekių iš uosto, nes jie šaudys”.

Anksčiau opozicijos lyderis Tobruke pareiškė, jog prasidėjus operacijai “Odisėjos aušra”, opozicionieriai sustiprino savo jėgas, kad galėtų priešintis Libijos lyderiui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...