2010 Balandžio 15

BVP augimas

BVP lenktynėse Europa tapo atsilikėle

veidas.lt

"Veido" archyvas

Po krizės pasaulyje prasidėjo lenktynės: įnirtingai varžomasi, kurios šalies ekonomikos plėtra bus sparčiausia. Kurių valstybių BVP šiuo metu auga sparčiausiai? Ar spartus augimas – siekiamybė, ar kaip tik byloja apie naujus ekonomikos perkaitimus?

Finansų ekspertai atsako: tos valstybės, kurių ekonomika šuoliuoja greičiausiai, labiausiai rizikuoja infliacija, burbulų sproginėjimu ir nepagrįstais lūkesčiais. Tačiau valstybių, kurios nenorėtų patekti tarp greičiausiai augančių, nėra. Juk tai užtikrina nenutrūkstamą užsienio investicijų srautą, mažina nedarbą, skatina pramonės, mokslo ir kitų sričių plėtrą.
Tad kurios valstybės, pasibaigus (ar besibaigiant) pasaulinei recesijai, kyla greičiausiai ir kelia pavydą toms, kurių ekonomika vos vos prakunta?

Azijos stebuklai

Pirmoje šio sąrašo vietoje, be jokios abejonės, yra Kinija. Dar pernai prognozuota, kad 2010-aisiais jos bendrasis vidaus produktas ūgtelės 8,7 proc., daugiausiai visame pasaulyje. Pasaulio bankas šią prognozę neseniai dar labiau pagerino: esą Kinijos BVP šiemet toli paliks konkurentes ir augs net 9,5 proc.

Prie lyderių derėtų priskirti ir Indiją. “Iš tiesų Indijos ekonomika – viena labiausiai besiplėtojančių, bet iki 2018-ųjų mes tapsime absoliučiais BVP augimo lyderiais”, – drąsiai skelbia “Economist Intelligence Unit” analitikė Anjalika Bardalai.

Prognozuojama, kad artimiausius penkerius metus Indijos ekonomika kasmet kils vidutiniškai po 8 proc.: šiemet BVP ūgtelėjimas sieks 6,8 proc., kitąmet – jau 7,7 proc., o vėliau stabilizuosis ties 8 proc. metinio augimo riba ir toks išliks daugelį metų.

Tačiau kalbėti apie Kinijos ir Indijos ekonomikos kilimą – vadinasi, nepasakyti nieko naujo. Daug įdomiau tai, kad sparčiausiai atsigaunančiųjų sąraše šiemet atsidūrė tokios Azijos šalys, kaip Vietnamas bei Kambodža.

Apskritai Azija, o ypač rytinė jos dalis, šiuo metu yra sparčiausiai pasaulyje besivystantis regionas. Tarkime, ką tik Pasaulio bankas Rytų Azijos šalims (išskyrus Japoniją ir Indiją) šiais metais pažadėjo 7,6 proc. sieksiantį augimą.
Svarbu tai, kad ir Afrikoje nemažai daliai valstybių prognozuojamas gana solidus BVP prieaugis. Šiame žemyne vienareikšmiškai pirmauja Sudanas, o jam ant kulnų lipa Etiopija – abiem valstybėms žadamas maždaug 7 proc. BVP didėjimas.

Didelis ekonomikos augimas, esą sieksiantis 6–6,5 proc., žadamas ir Kongui bei Nigerijai. Beje, Nigerijos ekonomikos proveržį lėmė ne tik naftos ištekliai, bet ir pastaraisiais metais sparčiai išsiplėtojusi telekomunikacijų rinkos dalis.

Vakarai – atsilikėliai

Kaip matome, tarp BVP augimo lyderių nėra Vakarų kultūros šalių: nei Vakarų Europos valstybių, nei JAV, nei Japonijos. Iš šios grupės išsiskiria gal tik Kanada, kuriai prognozuojamas “Vakarų žvaigždės” titulas. Manoma, kad šios šalies BVP šiemet augs 3,1 proc., bet vertinant iš esmės tai juk menka plėtra.

Dar liūdniau atrodo JAV ir Australija. Nors šių šalių BVP, kaip prognozuojama, ir ūgtelės, tačiau vos įžiūrimai. Ir tai daugiausia dėl intensyvėjančių prekybinių santykių su Kinija.

Tuo tarpu Europos valstybės BVP augimo “žaidime” yra visiškos atsilikėlės. ES šalių BVP šiemet vidutiniškai kils vos 0,7 proc., ir tai tik tuo atveju, jei nieko dramatiško nenutiks Graikijos, Ispanijos, Airijos, Portugalijos ekonomikoje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Anonimas rašo:

    Gi žaidėm BVP augimo lenktynes, irgi rekordus mušėm. Kas iš to? Sekti nosį paskui BVP augimą vis dar yra kvaila.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...