2011 Balandžio 26

Vilnius

Bus įamžintas A. Suckeverio atminimas

veidas.lt

BFL

Vilniuje bus įamžintas žymaus Vilniaus žydų poeto litvako Abraomo Suckeverio atminimas. Ketvirtadienį ant namo sostinės J. Basanavičiaus gatvėje bus atidengiama atminimo lenta A. Suckeveriui. Tai vienas iš Holokausto aukų atminimui skirto “Gyvųjų maršo”, vyksiančio balandžio 27 – gegužės 2 dienomis, renginių.

Abraomas Suckeveris gimė 1913 m. Smurgainyse (dab. Baltarusijoje), istorinėje LDK žemėje, garsioje rabinų chasidų šeimoje. Vaikystėje su tėvais buvo ištremtas į Sibirą. Nuo 1920 m. gyveno ir mokėsi Vilniuje, Vilniaus universitete studijavo literatūrą. Susibūrus dailininkų ir literatų grupei “Jung Vilne” (“Jaunasis Vilnius”) į ją įsitraukė ir A. Suckeveris.

Kilus Antrajam pasauliniam karui, poetas pateko i Vilniaus getą, iš jo pabėgo, kovėsi partizanų būriuose su naciais. Kaip liudininkas A. Suckeveris 1946 m. dalyvavo Niurnbergo nacių teismo procese. 1947 m. jis apsigyveno Tel Avive (Izraelis). Čia 1948 m. išėjo jo knygos “Di jidiše gas” (“Žydų gatvė”) ir “Geheimštot” (“Paslapčių miestas”), kuriose vaizduojamas Vilniaus žydų gyvenimas, niūri geto kasdienybė, kanalizacijos šulinių tamsa, nepalaužtos dvasios didybė.

1966 m. A. Suckeveris už savo kūrybą buvo iškeltas kandidatu Nobelio literatūros premijai gauti.

Nemažai A. Suckeverio eilėraščių išversta į hebrajų, anglų, prancūzų, ispanų, vokiečių, rusų bei kitas pasaulio kalbas. Į lenkų kalbą A. Suckeverio poezijos yra vertęs Česlovas Milošas – abu poetus siejo Vilniaus tema ir ilgametė asmeninė draugystė.

2008 m. A. Suckeveris apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. A. Suckeveris mirė 2010 metais Tel Avive.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...